şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle, bana mesajla ulaşan medenice tartismak lazim adlı çaylak yazarımızın entrysi olduğunu belirtmeliyim. ezber bozan farklı bir tespiti kaynaklarıyla beraber araştırıp analiz etmiş. aynen aktarıyorum.

"aşağıda önceki seçimlerden yola çıkarak kürt seçmenin 2. turda olası tercihi ile ilgili bir fikir yürüttüm. eğer bu düşüncem aklınıza yatmıyorsa lütfen troll, algı oyunu vb. demek yerine siz de argümanlarınızı belirtin, böylece mantıklı bir sonuca varalım.

eksi sözlükteki muhalif kesim anlamadığım bir şekilde kürt seçmenin oyunun 2. tura kalırsa ınceye gideceğine çok emin. ben açıkçası buna inanmakta çok güçlük çekiyorum ve bu kadar secimden sonra muhalif kesim nasıl hala bu kanıya bu kadar kesin varabiliyor, açıkçası hayret ediyorum (akşener’e gideceğine de inanmıyorum, orası ayrı konu, ama bu görüş zaten popüler degil). hatta korkum su ki böyle bir durumda 2. tura demirtaş oylarının boşa veya rteye gitme olasılığı daha yüksek. çözüm sürecinin bittiği, erdoğan’ın mhp’yi aratmayacak şekilde milliyetçi davrandığı 1 kasım 2015 seçimlerinde hdp’nin %72 oy aldığı diyarbakır’a bakalım:

burada

şimdi 7 haziran ile karşılaştır kutucuğuna tıklayın. burada görüldüğü üzere 7 haziran’dan 1 kasım 2015 seçimlerinde yaklaşık 60000 seçmen hdp’ye oy vermekten vazgeçmiş. bunun yanında akp yaklaşık 57000 oy kazanmış, chp ise sadece 5000 oy kazanmış. yani hdp’den kayan oyların çoğu akp’ye kaymış.

%68 hdp oyu alan ağrıya bakıyoruz:

ağrı

hdp’ye yaklaşık 40000 seçmen oy vermekten vazgeçmiş. bunun yanında akp 20000 oy kazanmış, chp ise sadece 370 oy.

diğer illeri de karşılaştırın, aynı sonuca ulaşacaksınız. hatta 2011 seçimlerine de bakın. hdp seçmeni akp’ye ve erdoğan’a kaymaya çok daha meyilli.

şimdi son referandum seçimlerine bakalım. evet kampanyası tamamen erdoğan ve bahçeli üzerinden yürüdü. ekşi sözlükteki mantığa göre hem bahçeli’yle ittifak yapması, hem erdoğan’ın milliyetçi takınması ve demirtaş’ı hapse attırması nedeniyle kürt seçmen hayıra oy vermeli. ne yazık ki gerçek çok farklı: referandumda demirtaş hayır cephesinde olmasına rağmen evet cephesi 2015 seçimlerine göre oy oranlarını arttırdı. yani kürt seçmen hayır yerine evet eğilim gösterdi. demek ki demirtaş sanıldığı gibi seçmeni üzerinde pek etki sahibi değildi. aşağıda bu çıkarımı gösteren linkler verdim (valla bulabildiğim her görüşten kaynağı gösterdim, sen su görüştensin, sen trollsün, şusun, busun demeyin diye.)

haberler

haberler

al jazeera

birgün

sözcü

diken
  • kürt seçmen de gora'daki arif gibi davranmasın kardeşim.
    adamlara alev topu yaklaşıyor diyoruz bize ne goralılar düşünsün diyorlar.

yok kürt seçmen şuna oy vermez, yok buna oy vermez.
    lan kürt seçmenin ayrı kantonu mu var, bu adamlar onlara da zarar.
    adaletsizlik onlara da adaletsizlik.

kürt seçmen güdülecek koyun mu, hepsi aynı kişiye mi oy vermek zorunda.
    gitsin sandığa içinden kim geçiyorsa, dininden, ırkından, kültüründen soyutlanarak hakkaniyetle kararını versin atsın oyunu.

sanki kürt seçmen ayrı bir canlı,
    sen ben ne kadar bu ülkede hak ve sorumluluk sahibiysek onlar da aynı haklara ve sorumluluklara sahip.

bu pkklı ibnelerin kürt seçmeni yönlendirme, etkileme çabaları de sıktı artık.

"kürt seçmen muharrem ince'ye oy vermez, kürt seçmen meral akşener'e oy vermez biji biji biji.."

sen kimsin be it herif koca bir toplumun oyları hakkında karar veriyorsun.

kürt seçmenin içinden erdoğan'a da akşener'e de ince'ye de demirtaş'a da oy çıkacaktır.

kürt seçmen aklı, vicdanı hür olarak oy versin, benim için bizim için değil kendisi için versin.

kürt seçmen yaparsa kendisine yapacak, verdiği kararın sonucuna kendisi katlanacak.

adamlar öyle bir resim çiziyor ki sanki kürt seçmen ayrı bir gezegenden bizi yönetecek kişiyi seçecekler.

ulan aynı kişi kürt seçmeni de yönetecek, kürt seçmen ettiğini gene kendisi bulacak.

olay bu kadar basit kürt seçmen diye bir seçmen türü yok,
    seçmen seçmendir, onun da 1 oyu vardır ve ne yönde kullanacağı sadece kendisinin aklına tabidir.
    seçiminin sonucu kendi kişiliğinde etki doğuracaktır.
  • ikiye bölünecektir, sol ve güvercinler denilen ılımlı tayfa ince'ye oy verecek, şahinler ise boykot edecektir.
    ilk grup rte'nin yenilmesi ve demokrasi ortamı oluşması için ince'ye ılımlı bakıyor, kolunu keser de rte'ye oy vermeyecek gruptur.
    ikinci grup ise sur'da yapılanlar, sokağa çıkma yasakları, kobani, sınır ötesi operasyonlar vs derken iyice kürt düşmanlığını arttıran rte'ye asla oy vermez, ama ince'yi de desteklemez-bu sebepten sandığa da gitmez.
    velhasıl hdp'den rte'ye kayacak oy kalmadı.
  • ikinci turda ince'ye verecek ama meral'e vermeyecek kürt seçmenin ilk turda rasyonel davranıp ince'ye atması gerekiyor. elbette normal şartlarda selo'yu tercih ediyorlar. ama akşener kalırsa boykot ederiz diyorsanız, muharrem ince'nin ikinci tura kalmasını sağlamalısınız. en azından bu seçimlik selo yerine ince'ye vermelisiniz.

selo'ya attığınız oy selo'ya bir şey kazandırmayacak. ama ince'ye çok şey kaybettirebilir. ha diyorsanız "ben ikinci tura kim çıkarsa ona veririm." diye o zaman istediğinize atın. ama akşener'i istemiyorsanız ikinci turda bu seçimlik selocan'a oy atmayıverin. tabi partinize atın. sonuçta barajı geçemezseniz hiçbir şeyin manası kalmıyor.
  • kimse kürt seçmeninin tapusuna sahip değildir. o insanların hepsi bireydir!

kürt seçmen de eminim ki akşener, ince demeyip erdoğan'ın karşısında kim varsa ona oyunu verecektir.