şükela:  tümü | bugün soru sor
 • --- spoiler ---

  kurt seyt ve shura nın rusya'dan türkiye'ye beraber kaçmalarının ardından, bir şekilde ayrılmalarıyla devam eden hikaye. ilki kadar etkileyici olmadığı doğru olsa da, ilk kitabı okuduktan sonra hikayenin devamını merak eden bünyeler için yeterli olan kitaptır. seyt'in çocuk yaştaki murkayla evlenmesini ve ardından geçirdikleri yaklaşık 20 yılı konu alır. savaştan yeni çıkmış türkiye'nin cumhuriyetle tanıştığı ilk yıllardır. gerçek bir hayat öyküsüne dayanır, mustafa kemal de kitapta kendine bir yer bulmuştur. ayrıca nermin bezmen'in kendi dedesi ve anneannesinin yaşanmış hikayesini anlattığı kitap olarak ayrıca ilginçtir.

  --- spoiler ---
 • romantik bir aşk hikayesi barındırmasının yanında o günlerin tarihine ışık tutması açısından da okunması oldukça zevkli kitaptır.

  bir de ilginç bişi var, seyt ve murka'nın beyoglunda oturdukları apartman, ekşi sözlüğün official zirve mekanı olan seksek'in tam karşı apartmanı oluyor. ilk okuduğumda gerçekten çok tuhaf olmuştum. bizim eğlenmeye gittiğimiz mekanın tam karşısında tarih yatıyomuş meğer.

  bunu farkedince hemen gidip nermin bezmen'in facebook fan page'ine yazmıştım, o da sağolsun bana cevap verip , bir dahaki sefere gittiğimde dedesi ve annanesinin şerefine de bir kadeh içmemi istemişti.

  artık her seksek'e gittiğimde, seyt, murka ve shura'nın şerefine de bir kadeh içerim mutlaka.
 • shura bir peri masalıysa, murka hayatın ta kendisi. beni ağlata ağlata hüzünlere boğmuştur. kahrımdan dışarı çıkamaz oldum... ilk kitabı da çok sevmiştim ama murka bir başka...
 • ilki kadar begenemediğim kitaptır.
 • shura gibi bir kadını bırakıp bir anda mürvet ile evlenen ve beni hayal-i hüsrana uğratmış seyt hikayesi. kurt seyt & shura kitabı arkasındaki fotoğraflara bakınca anlaşılacaktır demek istediğim. tüm ceremeyi shura çekmiş ve seyt'e konan 15'lik mürvet olmuş. böyle kader mi olur? shura'nın hayatı film olsun lan! daha güzel bence.
 • kör gururun insanın hayatını ne hale getireceğini anlatan kitap.

  --- spoiler ---

  ilk kitabı okuyup hayal kırıklığına uğrayan her okuyucu gibi bende seyit'e kızgın olmama rağmen sırf shura'dan sonraki hayatını merak ettiğim için okudum.seyit shura'ya yaptığı gibi verdiği anlık kararlar...
  ne zor bir hayat...

  benim için kitabın bombası leman ve şükran'ın arasında geçenler...

  --- spoiler ---
 • bitmesi için kanırttığım kitap.. bitmiyor sanki durdu bir yerde kaldı öyle. o kadar ağır ve sıkıcı ilerliyorki sanki hep aynı olayları okuyormuşum gibi.
 • --- spoiler ---

  leman'ın kocasıyla iliski yasayan kadının kardesi sükran olduguna kanaat getirdim.. içim acıdı inşallah öyle değildir!

  bu arada kitap demin bitti, okuduğum süre icinde rüyamda kendimi sosis ,kıyma yaparken gördüğüm bile oldu .. baya etkilenmisim seyit'in yemek sektöründeki aksiyonlarından.. adamın kaç tane lokanta actığının haddi hesabı yok, zamanının izzet çapa'sıymış resmen* keske sonu da öyle olsaymış.. son sözüm murka'ya.. rahat batmıs teyzecigim size ne güzel gül gibi gecinip gidiyordunuz.. insanın aklı almıyor sinir oluyorsun okurken! koca çarlık üsteğmeni fırtına gibi esmiş gürlemiş adam ne hallere düşmüş,yapmadığı iş başına gelmemiş talihsiz olay kalmamış pişmiş tavuk misali.. ne hazin bir son.. bazı yerlerde fırlatıp atasım geldi sinirden kitabı..içim sızlıyor sözlük
  --- spoiler ---