şükela:  tümü | bugün
 • evvela dönemlere ayırmak gerekir. zira insan gibi düşünler ve eyleyişlerin de sürekliliği olduğu kadar kopuşları da vardır. lakin çalakalem yazılacak bir yazı olmasından ötürü çok sistematik olamayacağım. fakat eleştirel davranacağımı söyleyebilirim. zira demokrasi ve özgürlük gibi kavramları en çok istismar eden iki muhalif söylem vardı ülkede. biri islamcı muhafazakarlık diğeri de kürt siyaseti. nitekim muhafazakarlığın geldiği nokta ortada. gelgelelim kürt siyasetine. evet türk solcusuna özeleştiri getirmiştir. hatta muhafazakar islamdan tokat yemiş kemalist siyasal zemini bile dumura uğrattığını söyleyebilirim.lakin kendisi içinde bulunduğu siyasal düzenden ötürü kemalizmin nimetlerinden faydalanmıştır. şöyle ki bana kalırsa postmodern olmaktan ziyade pozitivisttir. ele avuca sığmaz bir hareketin pkk'dan başka bir temsil organı yaratamaması ve en önemlisi bu siyasal hareketi eleştirmekten dahi çekinmesi kürt siyaseti içinde çok partili bir sistem olmadığının kanıtır. velhasıl baraj sisteminin de buna etkisi vardır kabulümdür. lakin seçimlerde bir gözükmek adına özeleştiriden kaçınmaları topuklarına sıkmıştır. zira pkk'yı eleştirmekdikleri sürece türk toplumu ile olacak bir barış söz konusu değildir. nasıl türk siyaseti silaha bağlanarak tsk tahakkümüne girmişse pkk da bir tsk yansımasıdır. türk siyaseti nispeten tsk izlerini silmiş olsa da (akp bunun son kalesidir zira son kemalist olarak onları niteleyeceğim), kürt siyaseti bu konu hakkında bir adım bile atmamıştır. türk siyasetine sivilleşme çağrısı yaparken kendilerinin militarizme saplanmaları ancak ödip karmaşasıyla açıklanabilir.
 • kürt ve siyasal kelimlerinin ancak cümlede yanyana gelebilecegini göstermis harekettir.
 • bir an evvel barış safsatasını kenara bırakmalı ve faşist işgalci güçlere karşı tüm unsurlarıyla kurtuluş savaşı başlatmalı, türkiye devrimcileri ile birlikte oligarşiyi imha etmelidir.
 • başarısız olan çözüm sürecinin tek sorumlusu değildir. hükümetten beklenen somut adım gelmeyince ortalığı yangın yerine çevirme hamleleri kendileri açısından gayet anlaşılabilir. abi örgüt diyo ki sana, kalekol yapma. yapma. mecbursun. her iki tarafta biliyor kürtlerin kaybedecek bişeyi olmadığını. ama eylemlerine yeniden başlayan, yeni baştan öldürülmeye başlayanların önünü artık alamazsınız. e madem barıştık ne bok yemeye 40-50 haneli köye inatla dikiyosun karakolları. madem barıştık niye ordaki insanları inatla asker postalı görmeye mahkum ediyosun. defalarca duyduk özerklik taleplerini, olmadı. en azından buna uy. korkma.
  birlik içeren sakin mesajlar yerine, körükleyici konuşan erdoğan'ın tutumu önemli. son haftalarda inatla bdp'ye saldırması bilmiyorum hangi düşüncenin ürünüdür ancak emin olduğum tek nokta biz zararlı çıkarız. bi yola başladıysan, ilk adımı attıysan ve düşman elindekini bırakıp sana gelsiyse, bunun hakkını vermen gerekir. yarın örgüt canlı bomba saldırısında 10 kişiyi öldürdüğünde dışarıya yine terör batağında türkiye imajı çizersin. kime yarar bu? sırf cumhurbaşkanlığı seçiminde milliyetçilerin desteği için koca ülkeyi ateşe atmak sorumsuzluktur. lice'deki cinayetler sana bugün 3 oy kazandırır, yarın 5 kaybedersin. bu iş böyle.
 • 19 aralık katliamı sabahında operasyon başlamadan hemen önce teslim olan mensuplarıyla da hatırlanır.
 • ilk defa shp sayesinde meclise girmiştir.
 • yeni türkiye'nin kazananlarından olacak. aynen islamcıların son 20-30 yıldaki yükselişlerine benzer bi yükseliş göreceğiz kendilerinden.

  özgürlükçü ve seküler takıldıkları sürece benim için problem olmaz.
 • şu anda aynen vaktiyle siyasal islamcılara yapılan yapılmaya çalışılıyor devlet tarafından bu harekete de karşı, yani dışlayarak yok edeceğini zannetmek.

  maalesef hayır, bu hatayı yaptınız ve akp başa geldi. aynı hatayı bu konuda da yaparsanız 20-30 yıl sonra (belki daha da kısa bir sürede) hdp türevi bi parti türkiye'yi yönetirse şaşırmayın.