şükela:  tümü | bugün
 • evvela dönemlere ayırmak gerekir. zira insan gibi düşünler ve eyleyişlerin de sürekliliği olduğu kadar kopuşları da vardır. lakin çalakalem yazılacak bir yazı olmasından ötürü çok sistematik olamayacağım. fakat eleştirel davranacağımı söyleyebilirim. zira demokrasi ve özgürlük gibi kavramları en çok istismar eden iki muhalif söylem vardı ülkede. biri islamcı muhafazakarlık diğeri de kürt siyaseti. nitekim muhafazakarlığın geldiği nokta ortada. gelgelelim kürt siyasetine. evet türk solcusuna özeleştiri getirmiştir. hatta muhafazakar islamdan tokat yemiş kemalist siyasal zemini bile dumura uğrattığını söyleyebilirim.lakin kendisi içinde bulunduğu siyasal düzenden ötürü kemalizmin nimetlerinden faydalanmıştır. şöyle ki bana kalırsa postmodern olmaktan ziyade pozitivisttir. ele avuca sığmaz bir hareketin pkk'dan başka bir temsil organı yaratamaması ve en önemlisi bu siyasal hareketi eleştirmekten dahi çekinmesi kürt siyaseti içinde çok partili bir sistem olmadığının kanıtır. velhasıl baraj sisteminin de buna etkisi vardır kabulümdür. lakin seçimlerde bir gözükmek adına özeleştiriden kaçınmaları topuklarına sıkmıştır. zira pkk'yı eleştirmekdikleri sürece türk toplumu ile olacak bir barış söz konusu değildir. nasıl türk siyaseti silaha bağlanarak tsk tahakkümüne girmişse pkk da bir tsk yansımasıdır. türk siyaseti nispeten tsk izlerini silmiş olsa da (akp bunun son kalesidir zira son kemalist olarak onları niteleyeceğim), kürt siyaseti bu konu hakkında bir adım bile atmamıştır. türk siyasetine sivilleşme çağrısı yaparken kendilerinin militarizme saplanmaları ancak ödip karmaşasıyla açıklanabilir.
 • kürt ve siyasal kelimlerinin ancak cümlede yanyana gelebilecegini göstermis harekettir.
 • bir an evvel barış safsatasını kenara bırakmalı ve faşist işgalci güçlere karşı tüm unsurlarıyla kurtuluş savaşı başlatmalı, türkiye devrimcileri ile birlikte oligarşiyi imha etmelidir.
 • marksist bir çizgide başlamıştır. bugünkü durumu ise en iyi ifade ile klasik çizgide herhangi bir yere koyamayacağımız şekilde ideolojiden uzak, hakikate baktığımızda ise faşist bir çizgidedir. bugün kürt siyasal hareketinin etkin temsilcilerinin gerçekten barışı istediklerine bile emin değilim. bölgeye barış geldikçe bu temsilciler siyasal zeminini kaybediyor. hamasi duyguları besleyip ayrılıkçı kürt politikaları üretmeyi oy alma açısından daha yararlı görüyorlar sanki.

  eşit kurucu vatandaşlık, anadilde eğitim, gevşek merkezi yönetim istemek yerine şiddeti besleyen ve ayrıştırıcı politikalar üreten kandile bağlı kalıyorlar. tabi burada barış sürecinin çözümsüzlüğe gitmesinde sadece kürt tarafını suçlayamayız. her iki tarafta cidden birbirine güvenmiyor. pkk dağdan inmiyor, türkiye ise kalekol yapımlarını tüm hızıyla sürdürüyor. bu durumda olan çocuklara, gençlere oluyor.

  halbuki kürt hareketi şiddetsever aracıları aradan çıkarsa diyarbakır meydanlarını eline molotof almayan, kurşun sıkmayan, sağı solu yıkmayan halkıyla doldursa ve taleplerini elde edene kadar o meydanlarda kalsa çok daha hızlı ve günahsız sonuç elde edeceklerini düşünüyorum.

  kürt hareketi kendine şu soruyu sormalı, amaç kürt halkının haklarını mı elde etmek yoksa amaç kürt siyasal hareketinden beslenip kaymağını yedikçe serpilen bir avuç siyasiyi ve teröristi mi mutlu etmek?

  mesela kendilerine şunu sorsunlar barış sürecinin gündem maddeleri arasında öcalan'ın serbest bırakılması mı daha önemli yoksa anadilde eğitim mi?
 • 19 aralık katliamı sabahında operasyon başlamadan hemen önce teslim olan mensuplarıyla da hatırlanır.
 • ilk defa shp sayesinde meclise girmiştir.
 • giderek tutarsizlasan hareket.

  şimdi bu adamlar ana dilde eğitim, eşit yurttaşlık, ademi merkeziyet istiyor.

  medya'da bu üç başlığın üzerine yoğunlaşıyor. birincisi bu adamlar anayasa 66'yi akp'nin degisterecegine inaniyorsa çok bekler. akp ve onun tabanı buna müsade etmez. ucunda değil başkanlık padişahlik olsa yine yapmaz. yapacağı seni yurttaş olmaktan çıkartıp teba haline getirmek olur.

  gelelim ademi merkeziyet meselesine. onu chp de yapar zira ab fonlarından faydalanmak, ab ile fasıl açmak adına zaten yapmak zorunda. her türlü cepte o.

  anadilde eğitim de keza aynı durumda olan bir mevzu. o zaman akp ile edilen dansın sebebi ne. ya ben aynstaynim sürecin bir hükümet değil devlet politikası olduğunu anlıyorum ya da bunlar başka hesap peşinde.

  yurttaşlık ve 66 meselesi tartisalarak. bir parti iktidarı değil bir kurucu meclis ile çözülecek yani direk toplum sözleşmesi anayasa ile ilgili bir vaziyet.

  e sen ne gerim gerim getiriyorsun ağır demokratim, ben olmazsam laiklik bile elden gider diye. yok annem yok niyet belli oldu. 2007 den beri dediğinin tersini yapacaksın sonra bana oy ver diye şantaj yapacaksın. o iş zor yonca. bon voyage.
 • yeni türkiye'nin kazananlarından olacak. aynen islamcıların son 20-30 yıldaki yükselişlerine benzer bi yükseliş göreceğiz kendilerinden.

  özgürlükçü ve seküler takıldıkları sürece benim için problem olmaz.