şükela:  tümü | bugün
  • evvela dönemlere ayırmak gerekir. zira insan gibi düşünler ve eyleyişlerin de sürekliliği olduğu kadar kopuşları da vardır. lakin çalakalem yazılacak bir yazı olmasından ötürü çok sistematik olamayacağım. fakat eleştirel davranacağımı söyleyebilirim. zira demokrasi ve özgürlük gibi kavramları en çok istismar eden iki muhalif söylem vardı ülkede. biri islamcı muhafazakarlık diğeri de kürt siyaseti. nitekim muhafazakarlığın geldiği nokta ortada. gelgelelim kürt siyasetine. evet türk solcusuna özeleştiri getirmiştir. hatta muhafazakar islamdan tokat yemiş kemalist siyasal zemini bile dumura uğrattığını söyleyebilirim.lakin kendisi içinde bulunduğu siyasal düzenden ötürü kemalizmin nimetlerinden faydalanmıştır. şöyle ki bana kalırsa postmodern olmaktan ziyade pozitivisttir. ele avuca sığmaz bir hareketin pkk'dan başka bir temsil organı yaratamaması ve en önemlisi bu siyasal hareketi eleştirmekten dahi çekinmesi kürt siyaseti içinde çok partili bir sistem olmadığının kanıtır. velhasıl baraj sisteminin de buna etkisi vardır kabulümdür. lakin seçimlerde bir gözükmek adına özeleştiriden kaçınmaları topuklarına sıkmıştır. zira pkk'yı eleştirmekdikleri sürece türk toplumu ile olacak bir barış söz konusu değildir. nasıl türk siyaseti silaha bağlanarak tsk tahakkümüne girmişse pkk da bir tsk yansımasıdır. türk siyaseti nispeten tsk izlerini silmiş olsa da (akp bunun son kalesidir zira son kemalist olarak onları niteleyeceğim), kürt siyaseti bu konu hakkında bir adım bile atmamıştır. türk siyasetine sivilleşme çağrısı yaparken kendilerinin militarizme saplanmaları ancak ödip karmaşasıyla açıklanabilir.
  • kürt ve siyasal kelimlerinin ancak cümlede yanyana gelebilecegini göstermis harekettir.
  • bir an evvel barış safsatasını kenara bırakmalı ve faşist işgalci güçlere karşı tüm unsurlarıyla kurtuluş savaşı başlatmalı, türkiye devrimcileri ile birlikte oligarşiyi imha etmelidir.
  • marksist bir çizgide başlamıştır. bugünkü durumu ise en iyi ifade ile klasik çizgide herhangi bir yere koyamayacağımız şekilde ideolojiden uzak, hakikate baktığımızda ise faşist bir çizgidedir. bugün kürt siyasal hareketinin etkin temsilcilerinin gerçekten barışı istediklerine bile emin değilim. bölgeye barış geldikçe bu temsilciler siyasal zeminini kaybediyor. hamasi duyguları besleyip ayrılıkçı kürt politikaları üretmeyi oy alma açısından daha yararlı görüyorlar sanki.

eşit kurucu vatandaşlık, anadilde eğitim, gevşek merkezi yönetim istemek yerine şiddeti besleyen ve ayrıştırıcı politikalar üreten kandile bağlı kalıyorlar. tabi burada barış sürecinin çözümsüzlüğe gitmesinde sadece kürt tarafını suçlayamayız. her iki tarafta cidden birbirine güvenmiyor. pkk dağdan inmiyor, türkiye ise kalekol yapımlarını tüm hızıyla sürdürüyor. bu durumda olan çocuklara, gençlere oluyor.

halbuki kürt hareketi şiddetsever aracıları aradan çıkarsa diyarbakır meydanlarını eline molotof almayan, kurşun sıkmayan, sağı solu yıkmayan halkıyla doldursa ve taleplerini elde edene kadar o meydanlarda kalsa çok daha hızlı ve günahsız sonuç elde edeceklerini düşünüyorum.

kürt hareketi kendine şu soruyu sormalı, amaç kürt halkının haklarını mı elde etmek yoksa amaç kürt siyasal hareketinden beslenip kaymağını yedikçe serpilen bir avuç siyasiyi ve teröristi mi mutlu etmek?

mesela kendilerine şunu sorsunlar barış sürecinin gündem maddeleri arasında öcalan'ın serbest bırakılması mı daha önemli yoksa anadilde eğitim mi?
  • 19 aralık katliamı sabahında operasyon başlamadan hemen önce teslim olan mensuplarıyla da hatırlanır.
  • ilk defa shp sayesinde meclise girmiştir.
  • yeni türkiye'nin kazananlarından olacak. aynen islamcıların son 20-30 yıldaki yükselişlerine benzer bi yükseliş göreceğiz kendilerinden.

özgürlükçü ve seküler takıldıkları sürece benim için problem olmaz.
  • şu anda aynen vaktiyle siyasal islamcılara yapılan yapılmaya çalışılıyor devlet tarafından bu harekete de karşı, yani dışlayarak yok edeceğini zannetmek.

maalesef hayır, bu hatayı yaptınız ve akp başa geldi. aynı hatayı bu konuda da yaparsanız 20-30 yıl sonra (belki daha da kısa bir sürede) hdp türevi bi parti türkiye'yi yönetirse şaşırmayın.