şükela:  tümü | bugün
 • özellikle temmuz 2016'dan beri; ayrılıkçı kürt hareketinden (pkk, kürt siyasi hareketi...artık nasıl tanımlamak isterseniz), pek ses çıkmıyor. ne sokaklarda "biji apo" diyenlere rastlıyoruz, ne de sağda solda bombalar patlıyor.

  kürt sorunu bitti ya da bastırıldı mı, yoksa yaşanmakta olan süreç geçici bir durum mu, düşünmek lazım.

  bana göre, özellikle sonbaharda ırak'ta kürtlerin bağımsızlık referandumuna gideceklerini ilan etmeleri ve suriye'de pkk/pyd'nin abd desteği ile fiilen bir kürt devleti kurmuş olmaları ile birlikte düşünülünce, ülkemizin parçalanma riskinin aslında oldukça artmış olduğunu düşünüyorum.

  bir süredir pkk'nın ilgisinin türkiye'den ziyade suriye'ye yönelmiş olması ve ortalarda habire bombalar patlamıyor olması kimseyi yanıltmasın. sonbaharla birlikte kürtlerin suriye ve ırak'ta devlet kurma süreçleri tamamlandığında, gözleri türkiye'ye çevrilecektir. kürtlere şu an sağlanmakta olan güçlü abd/rusya desteği eğer devam edecek olursa, türkiye'de hiç ummadığımız gelişmelerle karşılaşabiliriz.
 • bundan 2 sene önce şehir merkezinde örgütlenip trafik ve kimlik denetlemesi yapan, hendek kazan, mühimmat depolayan, içeriye askeri polisi sokmayan adamların terörle mücadele sonrasında buharlaşmış olmasını beklemek saflıktan başka bir şey değil bence.

  hadi yapılan operasyonlar neticesinde 1 tane bile terörist kalmadı bölgede ki hala dağlarda olduklarını biliyoruz gelen şehit haberlerinden, bu öldürülen adamların devletten intikam almak isteyen onlarca akrabası vardır.

  eskiden olsa ota boka eylem yapanlar şimdi kendilerini temsil eden milletvekillerinin tutuklanmasına dahi ses çıkarmaması oldukça şüpheli bir durum. ya uykuya geçip dikkatlerini başka yöne çevirdiler ya da devletle bi anlaşma yaptılar da kamuoyunun haberi yok.

  görünen o ki şu an için sınır dışında ciddi bir hazırlık içindeler. ırak ın kuzeyinde sözde kürt bölgesi eylül ayında refarandum yapmayı planlıyor, suriye nin kuzeyindekiler ise işid/deaş/daeş artık her ne boksa o bahane edilerek amerikan desteği ile donatılıp bölgede bir güç odağı olma peşindeler.

  bu dönemde 15 temmuz darbe girişimi ve fetö ülkenin bütün gündemini ve mesaisini oluşturuyor. terör saldırılarının geçmiş dönemlere göre azaldığı bu süreç fırsat bilinerek bölgedeki ayrılıkçı kürtler üzerine gidilerek terör örgütüne olan sempatileri / desteği kesilebilir. bu insanların kazanılması sağlanabilir. bu işin çözümünün silahla olmayacağını türkiye de biliyor, terör örgütü de.