şükela:  tümü | bugün
  • 2001'de bir film yapılıyor. iki örgüt militanı arasında kalan dokuz yaşında bir kızı anlatan bir film. film hemen bir sene sonra, altın portakal film festivalinde beş dalda ödül alıyor ve en iyi film seçiliyor. onun dışında da aldığı ödüllere bir bakalım:

2001 antalya altın portakal film festivali]] - en iyi film (handan ipekçi)
    2001 antalya altın portakal film festivali - en iyi senaryo (handan ipekçi)
    2001 antalya altın portakal film festivali - en iyi yardımcı erkek oyuncu (ismail hakkı şen)
    2001 antalya altın portakal film festivali - en iyi yardımcı kadın oyuncu (füsun demirel)
    2001 antalya altın portakal film festivali - jüri özel ödülü (dilan erçetin)
    2001 kahire uluslararası film festivali - en iyi senaryo (handan ipekçi)
    2001 kahire uluslararası film festivali - gümüş piramit (handan ipekçi)
    2001 köln akdeniz film festivali - en iyi senaryo (handan ipekçi)
    22. uluslararası istanbul film festivali - ulusal yarışma halkın tercihi ödülü (handan ipekçi)

oyuncuları da gayet bilindik oyuncular: handan ipekçi, füsun demirel..

film bir çok festivale de aday olarak da gösteriliyor.
    filmin adı "büyük adam küçük aşk". kürtçe adı "hejar"
    2001 yılında bir çok ödül aldıktan sonra 2002 yılında filmin türkiye'de gösterimi yasaklanıyor.
    buna tepki veren stö vs ise yok. sadece sinema yazarları derneği'nden bir kınama geliyor.
    bunun üzerine film ingiltere ve almanya da gösterime giriyor.

film insanları salya sümük ağlatan bir film. doğuda yaşanan sorunları en açık dille anlatıyor ama biz de yasaklı. problemleri gizledikçe nereye varacağız soruyorum ey yetkililer?

şimdi bu yasaklı filmin buradan linkini yayınlayacağım ki herkes izlesin. duyarlı olanlar da izlenmesine yardımcı olurlar zaten.

buyrun efendim link: https://youtu.be/okiqc6mrbaq
  • binalı yıldırımın kazağı gibi bi başlık olsaydı herkesin ilgisini çekerdi...
  • kürt sorununu en iyi anlatan film çekecek olsam adını lozan koyacağım için şaşırmadığım gelişme.
  • ilk izlediğimde ağlamıştım. mükemmel bir filmdi.
  • ben izledim ve sonra da alime izlettirdim.
    ama izlemesi gereken insanlar izlemiyor nedense.

bu ülke çok garip bir ülke. mesela
    açın tvyi bakın kürt sorununu kimler tartışıyor.
    dört türk toplanıp kürt sorununu tartışıyor!
    iyi de kürt sorununu kürtler olmadan nasıl anlayıp çözüme kavuşturmayı düşünüyorsun?

filmi eleştirecek düzeyde sinema bilgim yok. sadece izleyici olarak diyebilir mi son derece başarılı bir film olmuş.
    hikaye kısmı beni çok etkilediği için oyunculuk performansı benim için arka planda kaldı.
    tabi filmin yönetmeni çağan ırmak olmadığı için çoğu kişinin dikkatini dahi çekmemiştir.

tanım: şükran güngör, dilan erçetin, füsun demirel, yıldız kenter, ismail hakkı şen'in rol aldığı 2001 muhteşem film.
  • wikipedia'ya gore 2002'de yasaklanmis.

bu aralar kurt sorununu eskiden oldugu gibi kurt sorunu diye birsey yok diyerek cozdugumuzden (!) bu filmde orneklendirildigi gibi yasanmisliklari da ne yazik ki gormezden geliyoruz. temel duzeyde psikanalitik kuram (bkz: topografik kuram) bilgisi olan birinin rahatca gorebilecegi gibi, gormezden gelmek orada oldugu gercegini degistirmez.
  • işin daha ilginç olan kısmı kultur ve turizm bakanliginin destegiyle cekilmeye baslamis olmasidir. izledigim en guzel filmlerden biri oldugunu da ekleyim