şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çözüm sürecinde kırmızı çizgileri siyasi otorite ve devlet koymuyor zaten. pkk ve hdp birlikte koyuyor.

  -apoya özgürlük ( ev hapsi)
  -devletin silah bırakması ( götümle gülüyorum zaten buna)
  -yapılan barajlarin yıkılması ( geçişleri zorlaştırdığı için )
  -kalekol yapımının durmasi ( zagorasla vurdummu mehmetçiğin anlindan indirsin istiyor )
  -devlet yurtlarının kapatılması ( dağa kaldıracak gence engel diye) muharremcigim de kalkmış buna çanak tutuyor
 • iktidar çevresi muharrem ince'yi en çok kürtler konusunda köşeye sıkıştırır diye bekleniyordu ama ince, milliyetçi/ırkçı bir çizgiden uzak durduğu için bu pek münün olmadı. o yüzden; sivas katliamı, saadet partisi, ittifak, alevi, chp karışımı zorlamaları yapılıyor. ince, dokunulmazlıklar konusunda da chp merkezinden farklı bir tutum sergiledi ve haklı olduğu görüldü. yetinmeyen el konulan chp'li belediyelere ya da tutuklanan chp'li vekile falan baksın.

  ince hem pragmatist hem gerçekliğe yakın siyaset izliyor. kürt seçmeninin oyunu, "kürt sorunu yoktur" diyerek alamazsınız. bu durum sağcılardan, muhafazakârkardan oy alabilmek için sağcılaşmak ya da sağcı taklidi yapmakla benzer bir durum değil. türkiye'de kürt sorunu var. 40 yılda on binlerce insanın yaşamını yitirdiği, devletin savaşa ciddi kaynak harcadığı ve toplumu kutuplaştıran bir sorun. benzeri birçok ülkede var. endonezya, filipinler, ispanya, kuzey irlanda, güney afrika cumhuriyeti, sri lanka, filistin ilk başta aklıma gelenler. ve birçoğunda da süreçler benzer şekilde işliyor. devlet savaşır, devlet çözmek için adım atar. çünkü güç ve karar mekanizması devleti yönetenlerin elindedir. bir örgütten nefret etmek, tiksinmek bu gerçeği değiştirmez. ingiltere, ira sorununu ingilizler irlandalıları ya da ira militanlarını çok sevdiği için çözmeye çalışmadı mesela. diğer ülke örnekleri gibi türkiye'de de 40 yıllık savaşın gösterdiği değişmeyen tek gerçeklik var; devletin bu sorunu tek başına şiddet aracıyla çözmesi mümkün değil. 40 yıllık pratik bunu kanıtlıyor.
 • bu kırmızı çizgiler nedir, bunu açması lazım muharrem ince'nin. mesela anadilde eğitimden bahsediliyorsa, sonuna kadar destek veririm kendisine. ama pkk ile alakalı kırmızı çizgiler de varsa bu işin içinde, bir daha 2015 hendek dönemini kimsenin yaşatmasına izin vermeyiz.

  muharrem ince'nin de pkk konusunda yumuşayacağını düşünmüyorum zaten. sadece biraz havada kalmış söylem.
 • bir lafı götünden anlama vakası ile daha karşı karşıyayız.
  kırmızı çizgilerin tartışma zemininde olmaması başka birşey, uygulama aşamasında olmaması başka birşey. adamın demek istediği -ki bunu cnnturk'te katıldığı programda da dile getirdi- : bu konu ile ilgili herkes ama herkes aklındakileri hiçbir sınır olmaksızın dile getirsin, tartışsın. hatta bunun için trt'nin kanallarından birini tamamen tahsis edelim burada isteyen istediği kadar konuşsun bile dedi. böylelikle, barış ve demokrasi güvercini masumiyetindeymiş gibi görünmeye çalışıp esasen bildiğin bağımsızlık isteyen bölücülerin; ya da diğer uçta elinden gelse tüm kürtleri asmayı, kesmeyi hayal eden manyakların maskeleri düşecek ve meselenin çözümsüzlüğünün en temel sebeplerinden olan bu tip safralar bertaraf olacaktır belki de. yoksa, muharrem ince'nin cumhuriyet değerlerine bağlılığı ve vatanseverliğinden şüphe duymak alenen gerizekalılık olur.
 • muhtemelen onumuzdeki gunlerde soran olursa "onu kastetmedim tabi ki x,y,z kirmizi cizgimizdir" gibi bir duzeltmesi gelir

  onu bırakın da bu lafı kılıçdaroğlu söylemiş olsaydı kellesini mızrağın ucunda isterdiniz
 • kürt sorunu baska kurdistan baska deyip mecliste ayar veren bir insanin hakkinda yapilan karalama nitelikli algi calismasidir.

  ya hepiniz mi adisiniz anlamiyorum ki!

  izleyin sonuna kadar.

  https://youtu.be/efl-j1hqajw
 • (bkz: sorunununda)
 • o zaman süleyman demirel'den gelsin:(bkz: meseleleri mesele etmezseniz ortada mesele kalmaz)
 • hatalı stratejidir.

  istediğini söylesin terörist sempatizanları olsun akpli kürtler olsun mareme oy moy vermez. ama ona oy verebilecek; hafif sağ ama devletin kurucu değerlerine de küfür etmeyen, 30'una kadar arada içmiş, cuma/ramazan muhafazakarı ortalama türk yığınlardan oy kaybettirir.