1. kurtaj : araci kurumlarin mu$teri hesabina yaptiklari i$lemlerden aldiklari komisyon. bir araci kurumun ana gelir kalemidir. spk mevzuati'na gore %1'den buyuk %0.2'den kucuk olamaz.
  2. borsa üyelerinin, borsadan aracı olarak yaptıkları her işlem için müşteriden altıkları ve borsa yönetim kurulunca tesbit edilen komisyondur diyor murat açıköğretim yayınları.
  3. hisse senedi alım ve satım işlemlemlerinde, işlem yaptıran müşteriden, aracı kurum tarafından alınan komisyondur. bu komisyon işlem tutarı üzerinden alınır. alış ve satış için ayrı ayrı olmak üzere % 0.2 oranındadır.

bazı aracı kurumlar, kurtaj adı altında müşteriden aldıkları komisyonları daha sonra (mesela ay sonunda) kısmen iade ederek rekabet etmeye çalışırlar. buna da kurtaj indirimi denir. (yoksa kurtaj iadesi miydi? tam hatırlayamadım.)
  4. komisyon oranları 2006 yılı başından itibaren serbest bırakılmış, asgari komisyon ve komisyon iadesi uygulamalarına son verilmiştir.
  5. anlamı bazı aracı kurum çalışanlarınca dahi bilinmeyen kelime. böylesine denk gelindiğinde komisyon dersiniz, duraklamış olan konuşma devam eder.
  6. başbakanın kürt'ten kürtaja atladığı bu kaos ortamında aracı kurumların kurtaj oranları da sakata gelebilir.

kurtaj hakkında bilgi verin