şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bazi ortaogretim kurumlarinda sinif gecirmek icin yapilan sinav.
  • tüm sinifin zayif en çali$kanlarin ise geçer veya 5 lik sistemde 2 almalari halinde ögretmenlerin ba$vurduklari legal durum.
  • ogrencinin butun somestr dalga gecmesini saglayan son ciki$ yolu.

or:"-amaan ne cali$icam yaziliya sozluye, nasi olsa kurtarma yazilisi die bi$ey var..."
  • lise 2de fizik ve kimyadan geçmemi sağlayan olay. o yıl o kadar çok kurtarma yazılısı yapmtırmıştık ki hocaya, geçmemek mümkün değildi...
  • (bkz: make up)
  • istanbul üniversitesi'nin kimi bölümlerinde* adı bütünleme olarak da bilinen sınav çeşidi. vize ve finallerde başarısız olmuş veya bu sınavlara katıl(a)mamış öğrencilerin finallerin hemen ardından girdiği ve 100 üzerinden 50 almak suretiyle sınıf geçtiği sistemdir.
  • sadece orta okulda-lisede değil, hayat boyunca her alanda beklenir bu. insanoğlu be$erdir ve arada bir $a$an bünyelere hapistir nasıl olsa, ihtiyacı boldur bu tür yeniden ba$lasın burada kalmasın türü redaksiyonlara. e bu kurtarma yazılısı da, köprüden önce son çıkı$, kaçıranlar için son kupon, hiper mega süper kupon gibi mevhumlar gibi insan yapısıdır, insan zaaflarına bina edilendir.

cezmi ersöz'ün fotokopi makinesinden saçılma a4 kağıtlarında yazanlardan hallice bir metin haline gelen giri$ faslında sonra, bu hadiseye örnek olabilecek ekstra durumların izahatına geçelim...

bir defa, kurtarma yazılısına neden ihtiyaç duyulur ona bakmak gerek. bir dönem söz konusudur, bazı sorumlulukların yerine getirilmesi gereken, ho$a gitmese de lüzumlu olan bir dönemdir bu. ancak bu sorumluluklar yerine getirilmemi$ ve dahi umursanmamı$tır. i$te o noktada kurtarma yazılısı beklenir acilen. bu $ablonu alıp hayatın bizatihi (tihi tihi) kendine uyarladığımız vakit, nasıl cuk sesleri çıkararak oturduğunu ibretle görmekteyiz. hatta hayatın parçalı yapısının hemen her parçasına da uydurabilmekteyiz kendisini ki, bu daha da beter, daha da iç güveysinden hallice bir ruh haline sebeptir.

zira "$imdi bana kaybolan yıllarımı geri verseler", "gamze gamze bir gülüver $imdi.." yahut "seni uzaktan sevmek a$kların en güzeli" diye diye devam eden $arkılarda da arzulanan hep bu kurtarma yazılısıdır. insani ili$kilerdeki tüm çatlaklardan sızan umut, kurtarma yazılısının soru kağıdından, dizi seti reflektörü gibi yüze yansıyan parlaklıktır aslında. a$k me$k hikayelerinde, herkes gidip bir ba$ına kalınca, her bir haltın aslında ne denli manasız olduğu anla$ıldığında, yoku$ a$ağı yuvarlanmayı hiçbir takozun durduramayacağı dü$ünülürken, ortaya çıkıveren yegane $ahıs da bir nevi kurtarma yazılısıdır. hep beklenendir.

peki bu kurtarma yazılısını en ba$tan olsak, hiç dert tasa etmesek? önemli olan süreç değil sonuç iktisadi bilimlerliğiyle yakla$ılmasa bizim ruhi bunalımlarımıza olmaz mı?

olmaz... o zaman kurtarma yazılısının da kıymeti bilinmez, be$erin $a$ması muhlama kıvamında yayılır tavaya, kızarıp kurtarılamayacak utanmazlığa meyleder...
  • hüseyin kaya'ya ait şiir.

bir şans daha deseydim verirdin biliyorum
    sarmaşık ve fesleğen bahçeme pencereme
    verirdin baharımda açan ilk çiçeğimin
    yaprağının rengini ağaran gözlerime

verdiğin kitaplardan sevdalar seçtim bana
    öyle istemediydin yine de öyle yaptım
    sayfaları kalbime çizilen defterimin
    kara düş yaprakları kuruttum arasında

yağmura tutulmasam geçerdim biliyorum
    yedi deniz üç ırmak ve senin kalbinden de
    ben kaldım zaman geçti düştüm senin gözünden
    aşkla düşen gözyaşı ağlamaz düştüğünde
  • kandiller kurtarma yazılısı gibi.
    türkiye ulusu da çocuksu ve öğrenci ruhlu. e, ne de olsa dine sonradan katıldılar, her dem yeni ve tazeler.