şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: azad etmek).
  • ''en üstününü aradılar..
    durumu ölümden kurtaran ikinci oldu.
    birinci mi?
    konuyu ölümden kurtaran.''

özdemir asaf
    yuvarlağın köşeleri
  • doğu anadolu'da bitirmek, tüketmek anlamında da kullanılır

ör: bizim ekmek kurtulmuş da siz de varsa annem istedi.
  • argo olarak almak, kapmak, getirmek.

örn:

- hafız, gelirken bize de 2 ekmek kurtarsana...
  • gerçekleştirmek için kesinlikle kurtardığınız kişiden üstün bir konumda/pozisyonda olmanızı gerektiren bir eylem. bir kurtarıcı olmak için bu üstün konumun kaç kişi farkında acaba? daha doğrusu "kimler asla bu pozisyonda olamayacağının, bu eylemi gerçekleştirecek kapasitede olamayacağının farkında?" diye sorsam, özellikle güzel yurdumda bu ikinci soruma cevap alamam büyük ihtimalle. kenardan bakan bir gözlemci "maalesef çok az insan :((" diye yanıt verir yine de.

işimiz gücümüz yok, mütemadiyen bir yarıştırmaca, bir taraf tutmaca, bir süper kahraman olup birilerini kurtarmaca peşindeyiz sanki? çok akıllının biri bir gün çıkıyor absürd bi "kurtarır mısın?" sorusu soruyor. hayır sorudur sorulur da verilen cevaplar beni şaşırtan. bir kendini bi'şey sanmalar, bi cevap vermeler. allah'ın bir kulu da çıkıp "estafürullah, ben kim kurtarmak kim..." demiyor;

(bkz: denize atatürk mü düşse kurtarırsın hz muhammed mi)
    (bkz: göle ekşi sözlük mü düşse kurtarırsın facebook mu)
  • kıbrıs türkçesi'nde tabağa yemek koymak anlamına geldiğini hayretle öğrenmiş bulunmaktayım... bu durumda adanın kuzeyi aslında kahraman garsonlar cennetidir...
  • -sevgili gunluk, ıssız adadaki birinci gunumde beni kurtarmaya geldiler ve heyecanın icine ettiler....ahah. yalan. olmusum aglayanım yok. kendime bir voleybol topu arkadas edindim. cok yalnız hissedersem onunla konusuyorum. bu saydıgım 1200uncu gunum. ıssız adada olmak hic keyifli degil.
  • 'ölmüş insan kurtarılır mı?' [aklımda kalmış olanı bu. aslı daha güçlü: 'ölmüş birini kurtaramazsınız..']
    kanserinin terminal yani son evresinde ağır uykulu halden zaman zaman uyanıp bu dünyaya mesaj veren, yorgun ve ölmeye razı kadın hastanın fısıltıları...

"milena kurtarıcılar arasında! (eğer onlardan biri de ben olsaydım, milena hala benimle olur muydu? hayır, kesinlikle olmazdı.) milena kurtarıcılar arasında, bir insanın sadece orada bulunmakla* kurtarılacağını kendi hayatında sürekli olarak gören milena." franz kafka - briefe an milena [aynı söz/pasajın bir başka çeviri tarzı: "...karşındakini yalnız varlığınla* kurtarabilirsin, başka hiçbir şeyin yararı yoktur*."]

"kurtarıcı neden kolay yolu seçer, neden daimi varlığıyla*, sürekli orada olma arzusuyla** diğerini kurtarmak istemez? neden görevini yüzme hocasının veya davos'taki otel sahibinin üzerine atmak ister?" franz kafka - briefe an milena

(bkz: kurtarılmak)