şükela:  tümü | bugün
 • demirtas'in ifadesidir. aslinda biliyormus ama pek iyi degilmis. iyi konusamamasinin nedeni turk devletiymis.
  kürtçe konuşamamam bir ayıptır, ama bu benim değil, türk devletinin ayıbıdır
 • kürdistan ülkesine (varsa) gidip çok iyi kürtçe öğrenebilir. ama türk devleti içinde yaşayacaksan s.s. öğreneceksin o türkçeyi dostum. bütün çevren, tanıdıkların, arkadaşların, seni destekleyenler, hepsi türkçeyi öğrenecek, belki sadece bazıları kürtçe öğrenecek, sen de öyle mal mal bakacaksın.
 • türk devleti diyorsun ellaam baştan kaybettin. varsa devletin git orda konuş beğenmiyorsan. bi de aç bakalım uyduyu kanalların yarısı kürtçe aq. neyin ajitasyonu bu.. vay aq. az kalsın bu ibneler yüzünden tc ibaresi falan da kaldırıyorduk. allah tan sahiplerinin gazına gelip ekim olayları falan yaptılar da tıynetleri açığa çıktı. velhasıl kürt kardeş ayıp mayıp yok. isteyen istediği gibi konuşuyor artık. bu ajitasyonu bırakın artık aq. asıl meseleye gel pkk siktiri niye çekmiyorsun? elektrik su beleş milletin hakkını niye çalıyorsun? sıktınız a.q bi siktirin ya. bu ülkede türkler eziliyor aq.
 • osman baydemir türkiye'de yaşamadı mı? o nasıl öğrenmiş?
 • ve sahne yeni bir maduriyetiyle sazci silhonun.

  tanimcik: saz calabilen siyasi figurun komik demecidir.
 • burdaki entri'ler "çözüm süreci" tekrar başlarsa tersine dönecek.

  at fava bekle.
 • şimdi bu selonun yaşı ileri bir yaş olsa dediğini bir derece anlayabilirim hak verebilirim
  kaldı ki şimdi 60-90 yaş arasında olması gerekirdi. gene kaldı ki o yaşlar arası o kadar baskıya rağmen hemen hemen herkes kürtçe biliyor.

  şimdilerde ise diyarbakırda veya diğer illerde kürtçe bilmeyen bir kişi bile yok neredeyse

  sen burada doğup büyüdün, burada siyaset yapıyorsun ve pkk kampında eğitim gördün bunca kürtün arasında
  çat pat bile olsa kürtçe bilmiyorsan senin kabiliyetsizliğindir ve istifa nedenindir

  devlete itelemen demek senin üçkağıtçı olduğunu gösterir hatta kanıtlar
  buna ek olarak eminim ki imralı canisininde kürtçe bilmediğine, yeter artık kürt halkını kandırdığınız
 • kürtçe konuşamaman devletin değil ananın babanın ayıbıdır diyerek cevap verilmesi gereken, gereksiz polemik. türk devleti'nin resmi dili türkçe'dir ve sadece bunu öğretmekle görevlidir. ki, bu görevini ne kadar iyi icra ettiğini tartışabiliriz. üstelik bu resmi dil, bürokrasi dilidir. her devletin bürokrasi dili vardır ve bu dilde kayıt tutar. tek bir dilde kayıt tutması gelecek nesillerin bunu daha rahat analiz edebilmesi açısından oldukça önemlidir.

  ayrıca, kürtler hala kürtçe konuşabiliyorsa, hala kendi kültürlerini yaşayabiliyorsa, türk devletinin meclisinde siyaset yaparak, o devletin vergilerinden maaş alabiliyorsa, burada devletin bir suçu vardır diyemeyiz sanırım.

  edit: bu yazdıklarım her türlü farklı din, dil, kültür mensubu bireyler için geçerlidir. sizi toplumun geri kalanından ayıracak bir takım özelliklerinizin veya farklılıklarınızın var olduğunu düşünüyorsanız, bunların üzerine giderek yaşatmaya bakın. bunu, devlete ya da toplumun geri kalanına suç atarak, varlığınızı onların varlığına bağlayarak, onları ezmeye çalışarak, faşist gibi kulplar takarak yapmaya çalışırsanız, sosyal çatışmanın dinamiklerini de bizzat siz hazırlamış olursunuz. karşı taraf da kendi varlığını muhafaza etmek ve baskın duruşunu korumak için elinden geleni elbette yapacaktır. siz sırtınızı terör örgütlerine dayarsanız onlar da meşru kuvvetlerine yani devletlerine dayarlar. bu gayet açık.