• büyük bir açlığı doyuracak diziymiş gördüm ki. vira bismillah.
    en azından giriş mahiyetinde olur diye umudum.
  • 15. bölümü yayında.
  • kendimi bildim bileli kürtçe konuşuyorum. meraklılara ögretebilirim
  • kendi dilini öğrenmek isteyen bir kürt'ün, kardeşinin dilini merak eden bir türk'ün, ya da bir dünya diline açılmak isteyenlerin, gereken adımı attıktan sonra söyledikleri ilk cümlelerden biridir.

ayrıca, sanal ortamda kürtçe öğrenmek isteyenler için üretilmiş bir dizinin de ismidir.

meraklıları için, dersler devam ediyor... kimi türklerin ilk kez kendi kardeş dillerini öğrenmeye heves etmesi, anadolu'muzun iklimini değiştirmeye giden yolda insana umut veriyor.
  • 9. bölüm yayında.
  • kürt dili ve edebiyatı kitabıyla ilgili, kürtçe öğreniyorum serisinin de hazırlayan kişisi olarak fehim ışık'ın yaptığı açıklama şurada.
  • ögrenmek için üniversitemi değiştirip doğudaki bir üniversiteye kaydımı yaptırdığım dildir. yaşanmışlığı ve acıyı hissettirir.
  • eylülün sonundan beri sık sık kurduğum cümle.

-alo nerdesin?
    +kurstayım, sonra ara.
    -ne kursu kpss mi yine?
    +yok kürtçe öğreniyorum ya!
    -haa baş e baş e.
    +yok daha o kadar öğrenmedim.
    -iyi, yine de iyi o zaman.

nerde mi öğreniyorum? ankara strazburg caddesi kurd-der
  • "bir önceki dersimizde edatlar konusuna devam edeceğimizi söylemiştik. geçtiğimiz ders işlediğimiz edatlar kürtçede en yaygın kullanılan edat ve edat takımlarıdır. bu edatların dışında, derslerimiz ilerledikçe diğer edatları, edat takımlarını, edat bükümleri ile oluşmuş yeni sözcükleri de örnekler vererek, cümleler içinde işleyeceğim. tüm edatları ve edat takımlarını birlikte vermem durumunda, tümünü ezberlemek gibi hiç tasvip etmediğim bir durumla karşı karşıya kalmak mümkün. bunun yerine, metin parçaları içinde ve yeri geldikçe sözcük anlamlarını belirterek işlemeyi daha yerinde görüyorum."

10. bölüm yayında.
hesabın var mı? giriş yap