şükela:  tümü | bugün
  • araf2133 isimli yazarın isteği üzerine başlığa haberi taşıyorum. umarım doğru değildir, gerçi ne sebeple olursa olsun bir askerin böyle dövülmüş olması saçmalıktan ibaret, bir suç bile işlese bunun belli bir cezası, kurum yaptırımı vardır.

--- spoiler ---

askerlik yaptığı ağrı dağı 9. bölüğe bağlı fehmi altınordu karakolu’nda kürtçe şarkı söylediği için linç edilen er fikret aydemir’i hastanede ziyaret eden halkların demokratik partisi (hdp) ığdır milletvekili mehmet emin adıyaman, “dün yaşanan olayın ardından aydemir hastaneye kaldırıldı. beyin ameliyatı olan aydemir’in durumu şuan iyi. aydemir’le yaşananlar hakkında konuştuk. bana; ‘iki asker uzun zamandır bana sürekli sataşıyordu. pazar günü gazinoya indiğimde bana çelme taktı biri. orada kavga ettik ve beni dövdüler. beni neden sürekli tehdit ettiklerini bilmiyorum’ dedi. ailesi de aydemir’in söylediklerini onaylıyorlar” dedi. aileye geçmiş olsun dileğinde bulunan adıyaman, olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

‘kürtçe şarkı söylediği için linç edildi’

van nüfusuna kayıtlı aydemir ile ilgili twitter hesabında açıklama yapan kent milletvekili lezgin botan da, aydemir’in kürtçe şarkı söylediği gerekçesiyle linç edildiğini kaydetti. botan, sosyal medya hesabında şu açıklamalarda bulundu: “ağrı dağı 9. bölüğe bağlı fehmi altınordu karakolunda askerlik yapan vanlı er fikret aydemir, kürtçe şarkı söylediği gerekçesi ile rütbeli askerler tarafından linç edilerek ığdır devlet hastanesine terk edilmiş. şu an yaşam mücadelesi veriyor. #m.s.b’dan açıklama bekliyoruz.” botan, içişleri bakanlığı’nın yanıtlaması amacıyla da soru önergesi verdi. mücadelesi veriyor. #m.s.b’dan açıklama bekliyoruz.”

--- spoiler ---

https://www.evrensel.net/…indan-linc-edildi-iddiasi

https://www.caldiranajans1.com/…skeri-linc-ettiler/
  • linç insanlık dışı bir eylem.
    lakin "kürtçe şarkı söylediği için..." sana inandırıcı geldi mi?
  • kapı gibi foto var , hastane kayıtları var hala “linç iddiası” denmektedir
  • %98 olan yalan çıkma ihtimaline karşı yer kapalım, editleriz.
  • bilip bilmeden sırf kürt olduğu için kesin yargıda bulunmak, ırkçıların ve cahillerin yapabileceği bir aymazlıktır. sırf kürtçe şarkı söylediği için lince uğradığı iddiası inandırıcı gelmese de, uğradığı muamele insani bir davranış değil. işi sulandırmadan, olayın içeriği aydınlatılmalı ve yasalar çerçevesinde gereken yapılmalı.
  • he amk he. "kim bilir ne yaptı da dayak yedi" diyor vatandaş. bizim millette bir kafa var tecavüz edilene kim bilir ne giydi de tahrik etti; dayak yiyene kim bilir ne yaptı da dayak yedi diyorlar. kürt olan birine bile tahammülü olmayan şerefsiz faşist kaynamıyor mu ortalık ? her boka kim bilir ne yaptı demeye devam edin siz. ( bunlar tecavüz edilen kıza öyle giyinmeseydi diyen şahıslarla aynı zihniyettedir) çomar zihniyeti.
    tanım: kürtçe şarkı söylediği ve kürt olduğu gerekçesiyle askeriye gibi çok disiplin* olan yerde iki faşist tarafından dayak yemiş askerdir. dilerim gereği neyse yapılır.
  • iddia olduğuyla kalacak iddia. kim inanır?kadir inanır? neden inanır? akil adam çünkü.
  • kürtçe şarkı dediği pkk güzellemesi olmasın sakın. sen bok yersen etrafindakiler de tadını daha iyi anlaman için boğazından aşağı itiverirler. olay budur herhalde.
  • bazı yavşaklara kalsa, ölmeliydi asker. yine aynı yavşaklar hem boğaz köprüsünde askeri linç edip, hem de atıyorum şırnakta şehit olan asker için götünü yırtar. bu kadar da iki yüzlüdür. ister ideolojik nedenlerle olsun, isterse de ırkıçılıktan, bölücülükten, şeriatçılıktan, koministlikten olsun bir erin işleyeceği suçun muhatabı kurumsal olarak tsk ve genelkurmaydır. bunun da yolu yordamı ilgili yasalarda belirtilmiştir.
    not: genç askere geçmiş olsun, tez elden iyileşsin de tezkeresini alsın ümidiyle.