şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
 • diger dillerle dalga gecildiginde nasil hosgoruyle karsilaniyorsa, kurtceyle dalga gecmek de hosgoruyle karsilanmasi gereken bir seydir. almancanin pornoyla ozleslestirilip dalga gecilmesi, ingilizcenin laubalice yayilarak dalga gecilmesi, cince japonca gibi dillerin surekli dalga konusu olmasi kimseye batmiyorken, icinde kurt veya kurtce gecen bir seyle dalga gecildiginde bazi kesimlerin "sen kurtlere ne demek istiyorsun" diye ayaklanmasi zeka yoksunlugundan kaynaklidir.
 • diger dillerle dalga gecmeye benzemez. hatta benzetene 'zeka yoksunu' denir. simdi sen kalkip yasakladigin bir dille -ki bu yasak vesilesiyle o dili konusmayi tek basina politik bir mucadele bicimine getirmisin zaten- dalga gecmeye kalkip sonra da 'euhue ama almancayla dalga gecilince guluyodunuz lan kanciklar- dersen olmaz cunku. ote taraftan bir dille dalga gecmek nasil olur onu da bilemiyorum. hakikaten zevzekce. dille degil, dili konusanla dalga gecersin cunku en fazla ve o da zenginin fakirle dalga gecmesiyle fakirin zenginle dalga gecmesi arasindaki fark kadar belirgin bir fark. ayni ayni deyince bir anda aynilasmiyor bu gundelik hayatin politik renkleri.

  konunun kurtce ile dalga gecmek kismina uzaktan akraba kismina -ve bekircigim coskunun taskin yazisi ve yandaslarina- gelirsek:
  sen kurtce ile degil, kurtce konusmasini yasakladigin birinin turkce konusmasiyla dalga geciyorsun. daha da otesi, dalga da gecemiyorsun. hani irkci bi saka yap ama ben -guldugume de utanarak belki- guleyim zekandan etkilenerek. o da yok. e nedir o zaman? pirt manto dedi varsayalim ki, eee? pirt sensin mantonu da giyesin bekircigim, usutmeyesin. ne diyeyim baska ki?
  tartismanin seyrettigi seviyeden utanmiyorsak, utanmayisimizdan dertlenelim en azindan. kotu adam/kotu kadin olmanin da adabi vardi cunku, gulun kokusu vardi misali...
 • 0-12 yaş arası çocuk davranışıdır. olgun insanlar, ne doğuda ne de batıda, konuşulan dille dalga geçmez.

  hala, eşek kadar olmasına rağmen, büyük bir gerzeklikle dalga geçenler vardır tabii. onların da akıl yaşına yormak lazım.

  mesela ben yaşadığım yerde hiçbir olgun insanın, birine sırf güzel türkçe konuşuyor diye ''gay, top, ibne'' dediğini duymadım.

  kanımca kürtlerin türkçesiyle dalga geçmek daha yaygındır. o da nihayetinde gerizekalı davranışıdır.

  edit: bazı sözlükçüler sadece ''kürtçeyle dalga geçmek 0-12 yaş arası çocuk davranışıdır'' dediğimi sanmış. yok efendim yok, böyle bir ayrım yok. insanların dilleriyle dalga geçmemeliyiz, çok ayıp.
 • kürtlerin türkçesiyle dalga geçmek eylemi ile karistirilmamasi gereken eylemdir ama her iki eylem de sirf icinde kurt kelimesi geciyor diye bu kadar tepki cekmektedir. laz'in aksaniyla dalga gecilir fikralar anlatilir, istanbul aksaniyla doguya gittinde "lan istanbul cocugu" diye sana kucuk kucuk laf sokulur, trakya aksaniyla cingene taklidi yapilir ama kurtle ilgili birsey yaparsan fasist olursun. bu dargoruslulere kurt acilimi yapan akp sloganiyla seslenmek istiyorum "sen kurtsun, buyuk dusun!"
 • (bkz: pırt mentö)
 • savunucusu değilim hani ama allah'la, peygamber'le, kuran'la ya da diğer dillerle ve dahi türklükle geçince çok cool, çok medeni duran dalga eylemi iş kürtçeye gelince nasıl bir anda faşizanlık olur anlamak mümkün değil.

  nasıl ki yeri geldiğinde "oh ja vundeba" diye kendi çapımızda saçmalıyorsak, "looğ loğğ mahsun" diye de saçmalabilmeliyiz.

  ota boka faşist etiketi de komik duruyor hani.