şükela:  tümü | bugün
 • abd'nin tecavuzune* otuzbir cekerek verdigimiz tokat gibi cevap
 • bir film. insanlar birbirine ateş ediyor filan. (bkz: dünyanın en yüzeysel adamı)
 • kuyruk acısı olan bir toplumun sesini duyurma çabası ile çekilmiş bir filmdir. neden böyle diyoruz açıklayalım efendim;

  2003 yılı içerisinde ırakta başına çuval geçirilen askerlerimiz için bütün memleket üzülmüş, milliyetçi duygularımız kırılmış ve hatta amerikaya karşı şimdiye kadar olmadık bir derecede kin beslemiştik. o anda amerikaya karşı bir harekat başlatılsa türk gençliğinin %70 lik kısmı direkt gönüllü olarak katılacak durumdaydık( kalan %30 tiki geçlik akmerkezde dev ekranda frappacino izleyerek destek verecekti).

  peki devletimiz ne yaptı. `nota` diye adlandırılan "bak böyle şeyler yapmayın, döveriz sizi haaa" tarzında bir uyarı çekti. delikanlı olup kuzey ıraka girip ortalığın anasını sikertebildimi - hayır. amerikalı askerlere aynı tarzda cevap verebildi mi - hayır. uçağa atlayıp, amerika başkanıyla, beyazsarayda yanyana kürsüye çıkıp bütün dünya önünde özür diletebildi mi - hayır. ne yaptı, nota verdi.

  ne sike yarar bu nota, yarın bir gün torunları "dede bu amerikalılar bizim askerlere çuval geçirdiğinde ne yaptın" diye sorduğunda "nota verdim aslan torunum" deme hakkı verir. e tabi el kadar çocuk notanın ne anlama geldiğini bilmediği için ( ben de bilmiyorum, eşşek kadar adamım ) çok önemli bir şey sanıp dedeleriyle guru duyacak. işte buna yarar.

  kısacası o dönemde yaşananlar her daim içimizde bir ukte olarak kalacak. bizler ekran başında böyle hissederken askerlerimiz kimbilir neler hissetti.

  şimdi gelelim filmimize. ne yapıyor polat abimiz, amerikalı subaya bir bez fırlatıp "ben türküm ulan" diyor, ne yapıyor polat abimiz "ben sana görev vermedim" demek suretiyle ben bu camianın tanrısıyım ( töbe haşa ) mesajı veriyor. ( bu konuşmadan dizinin son bölümünde mafyanın en tepesindeki adam tarafından terfi ettirileceğini anlıyoruz ). kısacası polat abimiz türklük gururumuzu okşayacak, bizlere "nasıl koyduk orospu çocuklarına" deme imkanı verecek, dünyaya karşı dik durabildiğimizi gösterecek "replikler" sunuyor. dikkat ediniz, replik onlar. gerçek değil. demekki neymiş ;

  polat diye biri aslında yok,

  olmadığı için ıraka gitmedi,

  ıraka gitmediği için türk askerlerinin intikamını alamadı,

  intikamımızı almadığı için kuyruk acımızı dindiremedi...

  biz çılgın türkler, bu filme gidelim, kesinlikle gidelim. en azından şizofren beyinlerimizi hayal dünyasının, beyaz perdenin gerçek olduğuna inandıralım. türklük gururumuzu kurtardığımız, amerikalılara karşı dik durduğumuz için başımız dik gezelim. en azından böyle düşününce fazla koymuyor.
 • sinema salonuna kostümle gelinen film. hani amerika'da revenge of the sith'i izlemeye dart vader kostümüyle gitti ya millet. onun tadında. ben izlemedim henüz, ceketim, beyaz gömleğim, tesbihim falan yok. deli yürek'i de böyle kaçırmıştım zaten.
 • her şeyden önce bu film türk sineması için doruk noktalarından biridir..gerek görüntü kalitesi, gerek kurgu açısından türdeşlerinden kat kat üstün bir filmdir..

  ama asıl beni kıl eden olay şu :

  tamam kardeşim, doğru..hiç kimse orada askerlerimizin başına geçirilen çuvalların intikamını almak için parmak kıpırdatmadı, evet belki bu tamamen insanları tatmin etmek için yapılmış bir film..

  peki ey bu filmin senaryosu için "ütopik bir olaydan alınmış, göz boyayıcı bik bik bik.."çiler;

  siz değil misiniz rambo tek başına -pardon efsane bıçağıyla- bütün vietnam'ı fethettiğinde "oooo paşaya bak, süper aksiyon.." diyenler..polat alemdar'ın nesi eksik, göğüs kasları mı küçük, bıçağı mı yok, başında bantı mı yok?

  siz değil misiniz 20 defadır izlemekten bıkmadan her defasında başka bir hatunu yatağa atan, türlü aksiyonla her defasında dünyayı kurtaran james bond'un repliğini her yerde göğsünü gere gere kullanan?

  -alo kimsiniz ?
  -bond, james bond.. ehi ehi ehi..

  bir iki kelam da kurtlar vadisinden almazsınız ama..
  (bkz: sonunu düşünen kahraman olamaz)

  olaya biraz objektif yaklaşmakta fayda var..her şeyden önce bu bir aksiyon filmi, polat alemdar orada dünyayı kurtarsa kimsenin "yok artık.." dememesi lazım..sonuçta öyle bir senaryo hazırlanmış, öyle çekilmiş..

  hem, neden olmasın? james bond'dan iyidir, daha gerçeğe yakındır..sen her filmde bir hatunu götür, sonra ayakkabının süper absortik bağcıklarıyla dünyayı kurtar...ne güzel istanbul beee..

  her türk sinema filmine böyle ön yargılı yaklaşırsak bu iş yürümez..
 • başrollerde oynayan türk oyuncuların tamamına yakınının* ilk sinema filmi olmasıyla da dikkat çeken 2006 pana filmyapımı.

  --- spoiler ---
  daha filmin ilk dakikalarında film bütün verdiği mesajı yerle bir ediyor. sam w. marshall polata oyle bir ayar veriyor ki akıllara zarar.

  -50 yıldır bizden yardım alıyorsunuz. kapınızda komünizm tehlikesi belirdiğin de aman yetişin kurtarın bizi diye kapımızda yalvardığınız günleri nasıl unuttunuz. teskereyi mecliste görüşmeden para pazarlığına başladınız bir de üstüne bizi topraklarınızdan geçrimediniz. bütün bunlara utanmıyorsunuz da 10 tane askerinizin kafasına çuval geçirdik ondan mı utanıyorsunuz.

  sam w. marshall gayet açık sözlü bir şekilde orda son 50 yıldır türk-amerikan ilişkilerini yüzümüze vuruyor.

  filmde vurgulanan önemli hususlardan biri ise intihar saldırıları ile hassan sabbah hareketi arasındaki benzeşimin kurulması. boylede ıraktaki zarkavi grubuna da mesajını yolladı filmimiz.

  sabah namazı baskınında ise birden aklıma baruch goldstein geldi. bunlar* tüfekle de taramıyor direk bombalıyor. bütün olarak bakıldığında sam, dante, doktor kotulugun uç noktalarında geziyor.

  son olarak afişte sonunu düşünen kahraman olamaz yazıyor. film boyunca duyamadık.
  --- spoiler ---
 • filmi yeni izledim , söyleyeceğim tek şey şu , bir tane fırlama amerikan askeri var , tırı filan tarayan . emre belözoğlunun prototipini yapıp filmde kullanmışlar , bu başarı için takdir edilesi film . valla bir an gırtlak kesme hareketi yapacak ya da gözlerini pörtletip tehdit edecek sandım . insan insana bu kadar mı benzer yahu , karakteri olsun , hareketleri olsun , tipi olsun , çok çok başarılı bir prototip , bravo
 • ilk türkçe dublajlı türk sinema filmi
 • sürekli sakız çiğneyen amerikalı piçteki emre belözoğlu tavırları gözden kaçmamıştır.
 • yakın geçmişte kendi ordusunun mensuplarına yapılmış harekete diplomatik arenada* karşılık vermeye götü,büzüğü ve bilumum organları yemeyen bir milletin ve temsilcilerinin, 2 yıl gecikmeli gelen masturbasyon aracıdır, yaralarına merhemidir.