şükela:  tümü | bugün
 • bir köşe yazarının tabiriyle kitabın bu isimde yayınlanması büyük bir iddiaydı.yani belli bir kesit alınıp incelenmiyor , belli bir örnek olay yok.kitabın isminde birinci dakikadan falso var.bu iddianın doğruluğunu tespit etmek için illaki kitabı okumakta gerekmiyor ayrıca.kitap raflarda göründüğü kadarıyla bir meydan larousse endamında değil.

  yine de alıp okumak gerek , işkembeyi kübradan atmayı iyice abartmadan önce..
 • (bkz: kürt)
 • hasan cemal'in 2003'te cikardigi, diyarbakir cezaevi'ndeki iskence madurlarindan tut abdullah ocalan'la yaptigi roportaja kadar uzun yillar suren arastirmalarini derleyip toparlayip iki yilda yazdigi kitap. acilim tartismalarinin surdugu su gunlerde alinip okunasi kitap.
 • kitabın başındaki hikaye gerçekten etkileyicidir. hasan cemal yöreyi iyi bir şekilde bilen, istanbulda oturup o yöre hakkında atan yazarların dışındadır. birçok kez yöreye gitmiş, kandilde röportajlar yapmıştır. kitapta özellikle 1984 1995 arasını çok iyi bir şekilde anlatılmıştır. tek eksiği kitap 2003 yılında çıktığı için o tarihten sonraki dönemi aktarmamaktadır. eğer hasan cemal kitabın çıktığı tarih ile günümüz arasındaki dönemi yeni baskılara ekleyip kitabı yeniden çıkartırsa daha da güzel olacaktır.
 • birden fazla kürt.
 • her hasan cemal kitabı gibi, geçmişin güzel ve gerçekçi bir özetini sunan, hasan cemal'inse araya sokuşturduğu münasebetsiz kendini aklama çabalarıyla okunabilirliği az da olsa azalan bir kitap.

  pkk'nın kuruluşundan en kanlı 1993/95 dönemine, oradan apo'nun yakalanışına, oradan kürt sorununa, oradan kürdistan özerk bölgesine, oradan neden insanlar dağa çıkıyor, devlet nasıl oluyor da ülke sınırları içindeki topraklarını yönetemiyor soru/cevabına, askerine siyasetçisine her şeye değinen kalın bir kitap. benim bu kitapla ilgili merak ettiğim en önemli şeyse, kürtler 2 ne zaman çıkacak, çünkü özellikle hasan cemal'in sık değindiği pkk'nın ve ayrılıkçı hareketlerin asıl amacı olan siyasi güç şu anda kazanılmış durumda. (bkz: pkk'nın eylemsizlik kararını uzatması)

  kitapta hasan cemal'in abdullah öcalan'la yaptığı röportajın fotoğrafları bile var, askerin gazetecileri toplayıp "askeri aciz göstermeyin" diye fırçalaması da.

  kürtler'den ziyade, pkk'yla yükselen kürtlüğe bir büyüteç uzatan kitabı, kürtler ve kürt sorunuyla ilgili atıp tutmadan önce okumanızı öneririm.
 • doğal olarak devlet kurma hakkı olan bir kavim.
  tıpkı aborjinlerin jüpitere insansız uzay aracı gönderme hakkı gibi.
  alakasız olarak bir de şöyle bir şey var, belki bilmek isteyenler çıkabilir:

  "türk milleti mert olur
  bastığı yer yurt olur"
 • 2 gündür faşizmin yasaklarını sokaklarda çiğnerek geçmektedirler. her devrim aşırılıkları barındırır.

  o nedenle faşizmin aşırılıklarına karşı gıkını çıkarmayan en başta bir çok türk'ün utana utana bakması gereken halktır. kendinden olmayan halkı ve kendinden olmayan sınıfu eden devlete karşı tam da onun ezme araçları ile karşı çıkılır. tarih böyle yazılır.
 • an itibariyle hakkında 34. entry girilen halk. acı olan ise aşağıdaki başlıklara girilen (an itibariyle) entry sayıları:

  barış ve demokrasi partisi: 396
  abdullah öcalan: 966
  kürdistan: 617
  demokratik toplum partisi: 604
  sebahat tuncel: 767

  sonuç: türkler ve kürtler olarak kültür tartışmayı değil, ancak siyaset tartışmayı seviyoruz. onda da seviyemiz ortada.

  edit: linkler falan.