şükela:  tümü | bugün
 • "taş gibi nato ordusu" diye cevaplanabilecek soru. nerdeyse ayağım kayıyodu bak türk kürt çatışmasından.
 • sadece türkiye'de yazılıp ceza almayacak cinsten bir yazı. bir etnik grubun hepsini alçak, terbiyesiz ve üçkağıtçı olarak nitelendirmek, başka herhangi bir ülkede ceza sebebidir. ama türkiye'de kürtler için aynı şey sözkonusu değil. dava da açılsa hiçbir ceza almaz bu yazıyı yazan. sormuş bir kısmında "ne verdiniz, ne istiyorsunuz?" diye. bu yazından dolayı bu ülkede ceza almanı istiyorum. anlayabilirsen...
 • - kürtler bu ülkeye ne vermiştir?
  - kürtler ne verdi bilmiyorum, ama üçüncüsü taş ve sopalarla yapılacak
  - ??
 • (bkz: ziya gokalp)
 • son derece ırkçı bir söylem. kaldı ki bırak kürtlerin bu ülkeye ne verdiğini, bazı türkler var ki türkiye'nin ciğerini söktüler, içini oydular!!! acaba asıl konuşulması gereken şey kürtlerin türkiye'ye katkısı mı yoksa bazı türklerin türkiye'den neler götürdüğü mü???
 • (bkz: yaşar kemal)
 • tartışmaya gerek olmayan, soru sahibi zatın amacının zaten sorunun tartışılması olmadığı belli olan soru cümlesi.
  kendisinin ses getirmekten başka bir amacı olduğunu düşünmüyor, isteğine prim vermemek adına yorum bile yapmıyorum sorusu hakkında. geçiniz.
 • bu sorunun yanıtının ne olması bekleniyor acaba? bu soru, bir soru değil bir yanıttır aslında çünkü sorunun sorulma biçimi öyle ki aslında bir yargıya varıyor çoktan.

  yazıyı yazan kişinin içsesiyle verdiği yanıt aslında şudur; hiç birşey vermemişlerdir.

  pekiyi size göre bu insanlar hiç birşey vermemişlerse ne yapacağız? ne yapmalıyız bu insanlara? ''yarayışsız'' olduklarını düşündüğünüz bu insanların ''fonksiyonel'' olmadıklarını kendi eğreti dilinizle kanıtladınız diyelim ki, ne yapacağız?

  işte siz bu sorunun yanıtını verin öyleyse. madem kürtler size göre bu kadar yarayışsız, onların hepsini fişleyip sınır dışı mı edelim? mallarına el mi koyalım? vergiler mi çıkaralım onlara özel? onların dükkanlarını yağmalayıp onların evlerini işlerini mi basalım? ya da daha kolay var onların hepsini öldürelim mi? nedir bu yarayışsız bulduğunuz bu insanlara yapmak istediğiniz? bunu açık açık dile getirin. dile getirin ki mertliğiniz, dürüstlüğünüz size kalsın.

  bakın, bizler hepimiz siz isteseniz de istemeseniz de, sevseniz de sevmeseniz de bu insanlarla yaşayacağız. beraber yaşayacağız, birlikte yaşayacağız. siz, ırkınızın cebinizde taşıdığınız kimliğin üzerinde basılı olan ay yıldızlı damgaya bir kez daha bakın. o kimliklerin hepsinde bizde de bulunuyor. ancak biz neden sizin gibi düşünmüyoruz? biz neden sizin kadar sığ, amaçsız, kolaycı ve şiddet yanlısı değiliz? elbette ki sizin çözümleriniz, sorularınızın cevapları mevcut. ancak bu sorularınız sadece sizin geleceğinizin karanlığıdır. o karanlık ki bizler o ışıksızlığın içine girmedik diye bizi faşist, hain, ırkçı ilan edersiniz. sizler artık bu memleketin virüslerisiniz. bu insanlarla bizim bir sorunumuz yok. anladınız mı? olamaz da. onlara siz böyle davrandıkça biz onları sizin gördüğünüz gibi görmeyeceğiz. siz bu insanlara saldırdıkça biz de sizin geldiğiniz yerlere, elinize aldığınız kalemlere tüküreceğiz. bizler sizin için yaşamıyoruz. bu insanlarla birlikte bir olarak yaşıyoruz. yaşadık da. tarihimizi kendinize göre yorumlayıp bu basit ve anlamsız örneklemelerinizle sadece kendinizi avutabilirsiniz.

  bu sorunun yanıtını yazan kişi lütfen versin. lütfen ne yapılması gerektiğini de söylesin. soru sormak kolay madem zoru seçsin bir kere olsun. seçsin de görelim .
 • yargı belirten, artniyetli bir sorudur.
  "kurtulus savasında; urfa' ya, antep'e ve maras'a fransızları sokmayarak, misakı milli sınırlarının cizilmesini saglamışlardır.. canlarıyla, kanlarıyla, baslarına yıkılan evleriyle bu ulkeyi korumuslardır.." seklinde cevap verilebilecek sorudur.

  ayrıca bugun sarkılarını buyuk zevkle dinlediginiz pek cok sanatcı kürtdür.. okadar cok yazar, sair ve türkücü vardır ki.. isimlerini yazmak bana dusmez..

  ve boyle zalak bir soruyla asıl boluculugun yapıldıgını anlamak icin türk veya kürt olmak gerekmiyor..
  bu ulkeyi seven herkes bu sorunun bölücülügü uzerine dusunmelidir..
 • ismini vermiştir diye yanıtlanabilecek bir soru.
  (bkz: abdullah cevdet)
  (bkz: türkiye)