şükela:  tümü | bugün
 • barıştan ve demokrasiden aslında hiç hazzetmeyen, demokrasiyi amaç olarak görmeyip hesaplarını gördükleri birileri adına davranıp iplerini ellerinde tutanların kurdukları tezgahın başarıya ulaşması adına araç olarak gören hdp ve onun perde arkasından iş vereni sıfatında olan pkk nin varlığının, bugün kürt halkının her alanda sahip olması gereken demokratik haklara başlı başına bir engel teşkil edip bizzat hdp ve pkk nin barış karşıtı hareket edip kürt halkının gerçek sorunları olan sefalete, cehalete, işsizliğe çare bulmak adına hiçbir çabalarının olmadığı gerçeği ışığında aklı başında her kürt ve türk insanının dillendireceği söylemdir.

  siz sanıyor musunuz hdp pkk den bağımsızdır. pkk nin ne olduğu zaten biliniyor. diline barışı, demokrasiyi, halkların kardeşliğini dolayıp tüm bu sayılanları dinamitler eylemlerde bulunan şiddetten medet umar bir yapı.

  hdp ise kürt halkını temsil ettiğini iddia ediyor ama pkk ile bağlarını koparmış değil. özgür değil bir kere. talimatları pkk den alıyor. barış istediğini söyleyen bir partinin savaşı kutsayan bir örgütün siyasi uzantısı haline dönüşmesi tek kelimeyle umut kırıcıdır.

  kürt halkı evet özgürleşmelidir. hale hazırda ve aslında türklerin sahip olduğu haklara sahiptir genel itibariyle. anayasa önünde eşit vatandaşlardır. seçme ve seçilme hakkına sahiptirler. tek sorun kültürel haklar bağlamındadır. öyle hdp nin ve pkk nin iddia ettiği gibi siyasal, ekonomik haklar hususunda türkler hangi hakka sahipse kürtlerde o haklara sahiptir.

  kürt kökenli cumhurbaşkanı, başbakanı, milletvekillerinin vakti zamanlarda ve hale hazırda ülkede varlık gösterdiği bilinmektedir. sadece kültürel bazlı haklarda eksiklikler vardır. onlarda giderilecektir elbette. kürtçe kursları, kürtçe yayın yapan televizyon kanalı, kürtçe basılan gazeteler ve dergiler vb. birçok kültürel hak kapsamına giren iyileştirmeler yapılmıştır.

  birileri kürtlerin hakkını hukukunu savunacaksa o birileri hdp olmamalıdır. bu ülkede türkü ile kürdü ile ve diğer kimlikler ile bir arada barış içerisinde yaşanacaksa, hala pkk nin aslında maşa olduğunu kabul etmeyip türk ve kürt kanı akıtmış bu örgütün avukatlığını üstlenen, doğal olarak da kati suret ile demokrasiden ve barıştan yana olmayan hdp, zihniyet değiştirmediği sürece kürt halkının temsilcisi olarak kabul edilmemelidir.

  gerçek anlamda barıştan, demokrasiden, halkların kardeşliğinden yana ve pkk ye karşı durup, sivil siyaset yapma kararlılığında olan yeni bir kürt tabanlı siyasi oluşum ya da oluşumlar vücut bulmalıdır. şiddetle ve savunucularıyla hiçbir bağı olmayan tek savundukları demokrasi, barış ve halkların kardeşliği olacak olan.
 • kürtlerin hangi özgürlüğü yoktur. ya da hangi kültürel hakkı sınırlıdır bunu sormak gerekir. anayasal olarak her türlü hak ve özgürlüğü vardır. sorun sistemde/kanunlarda değil kanunların uygulanmasında, yani iktidardadır. bunları yadsıyamayız.

  bu çağda bu memlekette "anadilde eğitim" diye ayrılıkçı amaçlar peşinde koşacaksa bu gerçekten saçmadır. çünkü kürt'ün sorunu da türk'ün sorunu da kültürel veya etnik değildir. sorunları etnik düzeyde almak her zaman kaybetirdi bundan sonra da kaybettirir. tüm sorunların kaynağı ekonomiktir.

  türkiye'de bugüne kadar gelen sömürü düzenidir. aşireti, mafyası, çetesi, cemaati, partisi kürt-türk demeden tüm insanları istismar etmektedir ve sömürmektedir. ve bu düzen başına buyruk hareket ederek (kürtçülükle) düzelmedi, düzelmez. türkiye cumhuriyeti yurttaşları kul olmaktan, köle olmaktan vazgeçip, bir araya gelirse, ülkenin geleceği üzerine iradesini koyarsa düzelir. bunu anlamayan kimseler ancak alet olur. oynanan oyunlara figüran olur.