şükela:  tümü | bugün
 • olsa olsa durduk yere ''ben kürt'üm'' demeleri olabilir.. 2 kere başıma geldi, cevap olarak ne diyeceğimi şaşırdım, anlamsız bakışmalar oldu.. sevmedim o insanları...
 • insanların büyük çogunlugunun sadece kendi etnik kökeninden hoşlanması ile ilgili olabilir.

  ispanyollar katalanları sevmiyor, rus'lar çeçenleri, azeri'ler ermenileri, israil'liler filistinlileri daha gider bu. ana sebepler toprak, ırk, din ya da mezhep oluyor. bildiklerimin içinde en ve de tek sevimlisi arjantin-brezilya. bir futbol bir de dans yüzünden atışıyorlar.

  milliyetçilik ile yurtseverlik farklı şeyler demiş bir japon balığı. japonlar'da çinlileri sevmiyor. çinli'ler de tibetlileri, puff daha gider bu. lan ben de direktörümü sevmiyorum, söylemesem olmaz.

  edit: lan bunu da kötülemişsiniz ya, kafanızı sikeyim sizin.
 • başka herhangi bir ırk içinde aynı ile kullanılabilecek sebeplerdir. ben derim ki çok uğraşmayın, kolayı var.

  ctrl+h, sonra yukarıdaki aranan kutucuğuna "kürtleri" yazıyorsun, aşağıdaki kutucuğa da istediğin diğer insan türlerini yazıyorsun. laz, çerkez, ermeni, yunan, brezilyalı, vs vs. tek tek deneyin hepsinde ayrı bir haz duyacak ve insanları sevmek ne kadar zor, sevmemek o kadar kolay diyeceksiniz.

  sonra kendi kendinizi ne kadar çok sevdiğinizi anlayacaksınız.

  kısaca böyle bir anketi oluşturan ve sebep sıralayanlar önce kendi insanlıklarını sorgulamalılar. "ben insan mıyım" diye bir anket de açabilirler.
 • zeka geriliğinden muzdarip bir moron olmak.

  ırkçılığın, faşizmin başka nasıl haklı bir sebebi olabilir ki?
 • sınır tanımayan mallık, bitmek tükenmek bilmeyen katıksız ırkçılık, dangalaklık, kronik beyin yetmezliğidir.
 • küçükken mahallede bi kaçının toplaşıp topumu kesmesi

  bir topluluğun hepsini sevmemek için yeterli değil mi? sunulan gerekçelerin hangisi yeterli olur ki? yahudi olsam almanlardan, filistinli olsam yahudilerden nefret edemem, hepsini bi grup yüzünden yaftalamak nasıl mümkün onu anlamadım.

  bana acı çektireni tenhada sıkıştırsam döverim, kafasına taş çayına şap atarım o ayrı..

  zamanın derinlerinden kızgın kumlardan kopup gelen edit: ironi mi anlaşılmadı*, başlığa rabet edenlerin hepsi mi antipati besliyor kürt toplumuna? biri beni aydınlatabilir mi?

  o vakit lanet olsun içimdeki insan sevgisine repliğine gülenlere gelsin bu entry
 • hem anne hem baba tarafından türkmen olsam da sorulduğunda az çok ben de kürdüm kardeşim.devletin mal mülk koruma,rahatça yaşam sağlamak hususundaki becerisi tarih sahnesinde müspettir,bariz bir örnek için (bkz: 6-7 eylül olayları).

  kürtler bu ülkede rahatça yaşayamıyorlar,kültürleri yok sayılmış,varlıkları inkar edilmişliği bir yana,en korformist kürde dair bile olsa "bele aynen lahasumut türkler gibin,aynı valla,özgürlükleri bidir" demek gülünç.gerçi kendisini "ben x değilim,y'yim" şeklinde tanımlayan adama "yok sen inatla y'sin" deyip aksi takdirde bir yerlere gönderecek kadar cüretkar düdük makarnalarının bu gülünçlüğün farkında olması ne kadar mümkündür?

  bu halkın isminden hakaretler türetip cümleler kurarak günlük hayatına devam eden tonla şehir insanı var ve bunlar sadece benim çevremde mi yaşıyor anlamıyorum,siz görmüyor musunuz?sadece kürt olduğu için hoşlandığı kızın aşağılamalarına maruz kalmış bir çocuk tanıdım,doğma büyüme izmirli,üniversite mezunu ve iskambil kağıdındaki karakterler kadar siyasetten uzak.kıza açılacaktı lakin sırf baba tarafından doğulu olması hanımefendi tarafından dalga malzemesi edilmiş,o ömrü boyunca etnik aidiyetle ilgili hiçbir düşüncesi olmamış,buna gereksinme dahi duymamış başka,bambaşka varoluşlarda yaşayan bu genç adamın düşüyle gerçeği arasındaki afallamışığına şahit olmanızı isterdim.bunun gibi küçük hikayeler var belki rast gelmediniz,bilmiyorsunuz.

  siz kimliğinizi afişe ederek yaşamasanız bile bir takım salak saçma önyargılar sebebiyle hep istim üstünde olabiliyorsunuz,burası böyle bir toplum aga.başörtülüsü huzurlu değil,kürdü huzurlu değil,alevileri,gayrımüslimleri huzurlu değil.17-18 yaşında hayatının en güzel zamanını at gibi dersaneyle okul arasında koşarak geçiren çocuklar huzurlu değil onların karşı cinsle etkileşiminde bile katı kurallar benimseme ihtiyacı duyabilen bir toplumuz,fertlerinin manevra kabiliyetini ırkına,inancına,yaşına cinsiyetine göre kısıtladıkça refah seviyemizin artacağına dair bir rivayet var da onunla mı keklediler oğlum sizi?

  birileri,ki her kimse o birileri yansın alayı,su veren itfaiyeyi sikeyim, herkesin rolünü biçmiş.kürtler,aleviler,gayrı müslimler,eşcinseller,kadınlar,sanatçılar hepsinin rolünü belirlemişler,ve birileri şablonun dışına çıktığında sistemin iti köpeği birkaç teneke beyin inatla bunlara rolünü nasıl oynayacağıyla birlikte hatırlatmasa olmuyor.

  kürt ya da daha başka,varoluşundan dolayı hor görülen,sevilmeyen her ne kadar insan varsa kendimi onların bir parçası görüyorum ve bir lokma ekmeğim varsa bölüşüp beraber yemeye hazırım,sinekler orta yerde vızırdayıp mide bulandırmasın yeter.
 • genel olarak insanları hatta kendini bile sevmemek olabilir.

  zamanın ötesinden gelen edit:tamam güzel kardeşim, tüm insanları seviyorsun bir tek kürtleri sevmiyorsun.
 • ego problemi yasayanlarin gotunden uydurduklari nedenler.