• sebep ne olursa olsun tek çözüm olarak şiddeti görmeleri. yaşadığım bölgede çoğu köy birer derebeyliği gibi, hepsinin arasında bir husumet var ve yakaladıkları yerde birbirlerinin ağzını burnunu kırıyorlar. daha dünkü meydan muharebesinde 1 ölü, 18 yaralı çıktı. şaka değil. hatta bazen kavgaları olan köyden geçebilmek için hasta numarasıyla ambulans çağırıp, ambulansla şehre inmeyi talep ediyorlar. o ambulansa gerçekten ciddi rahatsız birinin ihtiyacı olabileceğini düşünmeden.

bu durumun türkiyenin herhangi bir bölgesinde yaşanabileceğini iddia edenin de alnını ve bilimum bölgelerini karışlarım.
  • insanların büyük çogunlugunun sadece kendi etnik kökeninden hoşlanması ile ilgili olabilir.

ispanyollar katalanları sevmiyor, rus'lar çeçenleri, azeri'ler ermenileri, israil'liler filistinlileri daha gider bu. ana sebepler toprak, ırk, din ya da mezhep oluyor. bildiklerimin içinde en ve de tek sevimlisi arjantin-brezilya. bir futbol bir de dans yüzünden atışıyorlar.

milliyetçilik ile yurtseverlik farklı şeyler demiş bir japon balığı. japonlar'da çinlileri sevmiyor. çinli'ler de tibetlileri, puff daha gider bu. lan ben de direktörümü sevmiyorum, söylemesem olmaz.

edit: lan bunu da kötülemişsiniz ya, kafanızı sikeyim sizin.
  • bak bak, öküzoğluöküzlerin meşruiyet kazandırmaya kalkmalarına bak: siyasi görüşü yüzünden birinden nefret ediyon, etnik kökeni yüzünden ben nefret edince ne kızıyon?

ulan nöronlarını siktiğimin dangalağı, bir insanın doğduğu coğrafyayı, annesinden öğrendiği lisanı, ailesinin ve haliyle kendisinin mensup olduğu halkı, siyasi görüş seçer gibi seçme şansı mı var? senin aklının çalışma biçimini sikeyim ben. kurduğun analojinin ağzına çadır kurup sıçayım. hıyar ya. "ırkçıdan ırkçı olduğu için nefret edebiliyorsanız, ırkçı da siz kürt olduğunuz için sizden nefret eder. aynı şey. gayet meşru" diyor. eh be kardeşim, gerizekalı deyince de kızıyorsunuz. bah sen ya. ideolojik görüş ile doğuştan gelen değiştirilemez, seçilemez özellikler aynı şeymiş. çok benzermiş.

hayvanoğluhayvanı, bir insandan sırf kadın olduğu için, sırf sağır olduğu için, sadece kısa boylu, yalnızca yeşil gözlü, sırf kıvırcık saçlı olduğu için nefret edebiliyor musun? lafa bak; ırkçı değilim ama kürtlerden nefret ediyorum. kim sikti sizi de bu kadar çoğaldınız anlamadım ki.
  • avrupalıların türkleri sevmeme sebepleri ile hemen hemen aynıdır ama tamamen aynı nedenlere dayanır diyemeyiz.
    üstelik modern-çağdaş toplumlar tarafından sevilmeyen türkler kümesi içinde kürtler de bir alt kümedir. yani bir avrupalı, türkiye'de yaşayan herkese türk gözüyle bakar.
    türkler görünürde bu beğenilmeme durumunu kabul etmeyip, kendine toz kondurmasa da çağdaş bir toplum olma yolunda ciddi adımlar atmıştır. örneğin atatürk devrimleri buna en büyük örnektir.

lakin kürtlerin, "yuh bu kadar da olmaz" dedirten törelerine ve kültürlerine rağmen, eleştirdiğin zaman kızılca kıyamet kopar. hemen bir mazlum edebiyatı; siz bizi asimle ediyorsunuz, vay yıllarca bizi yok saydınız falan derken hatalarını düzeltmedikleri gibi inadına törelerine sarılmaya, aile planlamasıyla dalga geçersine çocuk yapmaya devam ediyorlar. bu durum başta kendilerinin, sonra da türkiye'nin imajını zedelemektedir. bölgenin gelir seviyesi ortada iken, 8-10 çocuk yapıp onlara layığı ile eğitim verip, yetiştirmek mümkün müdür?

şöylede bir durum var; eğer kürtlere ön yargı ile yaklaşıldığı düşünülüyorsa, şairin de dediği gibi, "tavuklarımız birbirine karışmış, kız alıp kız veririz" yani birbirimizi iyi tanırız. kendimizi kandırmayalım.
    kurtuluş savaşında kürtler ne kadar mücadele etmişse, lazlar ve çerkezler de o kadar mücadele etmiştir. kürtlerin aile planlamasını yok sayıp, sayı olarak fazla olmaları, onlara farklı haklar sağlamaz
  • düzenli olarak mazlum edebiyatı yapmalarından kaynaklanır.
    "bız fakiriz, devlet bize inkar etti" diye lafa başlayıp "biz kaçak elektrik de kullanırız, hırsızlık da yaparız hatta dağa da çıkarız" gibi laflar diyerek bu eylemleri kendilerine hak görürler.

yok hani gerçekten mazlum olabilirler mi diye düşünüyorsun sonra bre kurban madem fakirsin neden 8 çocuk yapıyorsun diye sorasın geliyor hemen.
    madem büyük şehirlere zorunlu göç ettin neden burada bir misafir gibi değil de yağmacı gibi davranıyorsun, neden şehrin ortasında molotof atıp, bomba patlatarak sivilleri öldürüyorsunuz demek geliyor.

ha! her kürt pkk'lı değil mi! o zaman pkk'nın eylemlerini kınayan kürtler nerede?
    son soruya, "pkk'nın yaptıklarını kınamak zorunda değilim" diyen kürt hiç de mazlum ve masum değildir.

objektif bir gözle bir düşünün sanki, "mazlum edebiyatı" yapmak için fırsat kolladıklarını göreceksiniz.
  • 30 yaşındaki hamile kadının gelip "bu 10. doğumum demesi" de bu sebeplerin en önemlilerindendir.
  • yurtdisinda turkiye aleyhinde gerceklestirilen her organizasyonda bu millete ait en az 1 kisinin turkiye'ye bok atiyor olmasi.
    mesela; her sozde ermeni soykirimi konulu organizasyonda mutlaka 1 kurtun cikip x sene once size yapilanlar simdi bize yapiliyor mealinde bir konusma yapmasi.
    mesela; her kibris konulu konferansta mutlaka 1 kurt konusmacinin/katilimcinin cikip turkler kibris'i isgal ettikleri gibi kurdistani da isgal ettiler mealinde seyler soylemesi.
  • bu kadar yıllık kürdüm, benim hiç aklıma türkleri sevmeme sebebi gelmiyorsa sorun nerede diye düşündüm. sonra gene düşündüm, bulamadım.

bütün türkler hepsi ultra kültür düzeyinde, kibar, akıllı, humanist, eğitimli ve iyiniyetli mi? belki de bundan dolayı bulamadım sebep değil mi?

"kürtleri sevmeme sebepleri" hakkında kafanızda bir tanım veya verebileceğiniz bir örnek varsa eklemekten çekinmeyin: diyor eksisözlük

ben türkleri sevmeme sebebi bulamıyorum, kürtleri sevmeme sebebi bulanlara da ırkçı diyorum. hatta dedim bile bak.

eksisözlük adamları ırkçılığa teşvik etme bak *
  • her türlü haklardan herkes kadar faydalanıp sonra da mağdur edebiyatı yapmaları.
  • çoğunun bilimsel olarak doğruluğu bağcılarda yapılacak 1 günlük gezide anlaşılabilecek ve kanıtlanabilecek sebeplerdir. hele hele taciz olayını reddeden kamiller, lütfen bu geziyi yanınızda güzel bir kadın varken yapın. yerse tabi.
hesabın var mı? giriş yap