şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: zannedersem tek eksiğiniz yarraktı)
  edirt: kötüle amk. en büyük derdimiz bu zaten.
 • anadil ile resmi dil kavramlarını karıştırmayalım. türkiyenin resmi dili türkçedir, anadil kişinin anasına göre değişir.

  italyan nasıl italyan lisesi açmışsa, kürt de kürt lisesi açabilmeli. açabilme hakkı olsa açar mı bilmiyorum ama açabilme özgürlüğü bu akan kanı durdurur.
 • çerkezlerin de, gürcülerin de, yurdumun her köşesinde yaşayan azınlıkların ve toplulukların da kendi dillerinde eğitim görmeleri hakkını doğurur.
 • lehlerinedir. ben bunu yapmaya ortaokuldan once basladım; cok yararını gordum. tavsiye ederim.

  "esit, parasız anadilde egitim" gecen yuzyılda kaldı ama kendileri de o zamanlarda olanlar icin ırak'ta kurtce ogretim yapan kurumlar var. hayatta birtakım secimler yapmak, bu yolda calısmak zorundayız.

  (bkz: milliyetcilik) vs (bkz: bilim)
  (bkz: milliyetcilik) vs (bkz: refah)
  (bkz: koya university) vs (bkz: swiss federal institute of technology)

  anadili turkce olan bireyler icin de bu durum gecerli:
  (bkz: dumlupınar universitesi) vs (bkz: massachusetts institute of technology).
 • fakir kurt cocuklarinin pkk-mafya ekseni disinda bu toplumda bir yer edinebilmeyi hayal edebilmelerini biraz olsun saglayan, uluslasma surecinin bir geregi.

  tek derdi etnik milliyetcilik uzerinden son kertede catismadan ve kurtlerin mahvindan baska birsey getirmeyecek olan iki halkli bir toplumsal model olan,tam da bu nedenle kimligini hicbir sekilde kaybetmeyen, ana dilini sakir sakir konusan kurtleri bile turk toplumuna entegre olduklari olcude "kurtlugunu kaybetmis", "asimile" varliklar olarak asagilayan kurt milliyetcilerinin o cocuklarin hayatini ve hayalini onemsemesi zaten dusunulemez.
 • esas sorun anadili türkçe olan ve resmi ve gayriresmi birçok işi türkçe kullanılarak halledilen bir ülkede, kürtçe dili ile eğitim gören bir halkın türkçe bir yazışma yapamayacak duruma getirilmesi ve birkaç on yıl sonra(belki de daha önce) buraların insanı türkçe bilmez, o halde memuriyetlerimiz de kürtçe olsun, yazışmalarımız da denilebilecek olması. ardından gelen yıllarda: her şeyimiz kürtçe iken neden türkiye'ye bağlıyız, önce federasyon sonrasında bağımsız kürt devleti. plan yaklaşık olarak budur. muz cumhuriyeti olmayan hiçbir ülke kendi sınırları içinde anadili yabancı olan ilk ve ortaöğretim okullarına izin vermez.

  türkiyede'ki yabancı okullar ise kökeninde dini temelli ve azınlık yabancılara hitap eden nitelikte iken, zamanla bizim gibi yontulmamış(!) doğuluları batılı etme adına kültür ve dil emperyalizmini aşılama yoluna gidilmiştir. ancak günümüzde globalleşen dünyada bu alandaki beyin yıkama faaliyetleri bu türdeki okullardan çok medya yoluyla etkin bir biçimde sürdürülmektedir.

  son olarak kendi adıma bir fransız, bir alman gibi düşünen bir birey beni rahatsız etmezken bir arap gibi düşünen biri beni pekala rahatsız eder. bu durum da tamamen kararlarını alma ve dünyaya bakış açısını oluşturmada akli melekelerini kullanma oranıyla ilgilidir. yoksa ne arapça fransızcadan geri kalır ne de arap kültürü almanyanınkinden*.
 • kürtlerin büyük bir kısmının türkçe'yi okulda öğrendiğini düşünürsek çok da yanlış olmayan durum. mardin'in küçücük yerleşim yerlerinden birinde 11 yaşındaki refşen benimle konuştuğunda türkçe bilmesine şaşırmıştım. "okula giden erkek kardeşlerimden öğrendim." demişti utanarak.
  ha türkiye cumhuriyeti sınırlarında yaşayıp türkçe bilmemeleri sorun değil diyorsanız, kendi dillerinde eğitim alsınlar tabi.
 • ulkemizin 38. meridyenin dogusunda ve 40. paralelin guneyinde kalan kisminda (dogu ve guneydoguda) yasayan halkin (kurt+turk - ki evet cogunlugu kurt kokenlidir) egitim, karayolu, trenyolu, saglik gibi temel ihtiyaclarinin karsilan(a)mamasinindan dolayi ayni insanlarin ne turkceyi ne kurtceyi adam gibi ogrenememesiyle olusan durumun bir neticesidir.

  basitce olayi butun siyasi ve etnik eksenin disinda insani olarak incelersek ; bu bolgenin insani cogunlukla issiz ve yoksuldur. issizlik problemlerinin iki sebebi vardir: calisabilecekleri yer, kendilerini istihdam edecek isveren yoktur, egitim alamadiklari icin de bu insanlarin buyuk bir kisminin (zamaninda bir insaatta, atolyede vesaire kalfalik yapma sansi olmadiysa) meslegi de yoktur.

  turkiye cumhuriyeti, bolgenin halkini icinde bulundugu durumdan kurtarmak icin elinden gelen cabayi gostermemektedir; hatta asagi yukari hic bir caba gostermemektedir. ote yandan gelirinin buyuk bir kismini avrasya uyusturucu trafigini kontrol ederek elde eden cesitli orgutlerin bolgedeki kurtleri dusundugunu iddia etmek safliktir. sorunlarimizi dogru durust siralamazsak, bolge insani bugun bulundugu yerde saymaya, hatta daha da gerilere gitmeye; korku ve suc cografyasinin itilmis her an harcanmaya hazir bireyleri olmaya mahkumdurlar. bu insanlar, tarlalarda kole gibi calistirilirlar, fabrikalarda hicbir sosyal guvencesi olmadan sabah aksam isbasi yaparlar (ay ay bu butun t.c. vatandaslarini kapsiyor galiba), bazen tsk tarafindan bazen pkk tarafindan itile kakila daglarda savasmaya yollanirlar (ikisini ayni kefeye koydugmdan degil durum bu). hemen baslayalim kurtlere anadilde egitim verilsin yarindan itibaren; bir dakika yoksa bu egitimi verebilecek kadrolardan yoksun muyuz? ozgurluk verilsin, turkiye'nin guneydogusu, irak'in kuzeyi, iranin batisi kurdistan federe cumhuriyeti olsun: aman ya rabbi yoksa bu ulkeyi isletecek yeterli sayida hukukcu, politikaci, doktor, ogretmen, teknik eleman mevcut degil mi?

  yani biz bu konuyu sabaha kadar tartisalim, zaten bizden istenilen de bu. gerceklerden bahsetmeyelim, kendini ifade edebilme sansina erismis kurtler bagirsin, cagirsin, olmayacak islerin pesinden kossun hatta bazilari pkk'yi desteklesin; ote yandan turkler yumruklarini masaya vursun, sosyal paylasim sitelerinde 'kurt pkk terorist boyle s*kt*k' falan diye konussun. az biraz yontulmuslari, ilkokulda aldiklari gazla butun hayatlarini gecirsin... peeeh yetisin a dostlar, biz hergun birbirimizi sahmat ederken, istanbul'da otobus bombalayip, mecliste partileri kapatirken birileri bizi dudukluyor gibi geliyor bana ya neyse artik...

  yani diyorum ozgurluk ve demokrasi baskici devletlerin cekilmesiyle kurulabilseydi herhalde afrika bugun dunyanin en buyuk demokrasi cenneti olurdu ama yok yok kime diyorum ben kotulenecek bu entry deliler gibi hem de, yaranamazsin kimseye...