şükela:  tümü | bugün
83 entry daha
  • yalnızca kürtlerin değil bu ülkeye ne zaman geldiğine bakılmaksızın bütün türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının sahip olması gereken haktır, anadilde eğitim hakkı.

bu nedenle yalnızca kürtlerin perspektifinden savunulması bu hakkı elde etmeyi güç duruma sokacaktır. yalnızca kürtler isteyince tereröröö diyip benim çerkes kardeşim, benim laz kardeşim böyle bir talepte bulunmuyor, siz bölücüsünüz, teröristsinize getiriliyor.

aklı başında bir insan düşününce bu ülkede farklı etnik kökenlerden yaklaşık 20 milyon insan niye anadilinde eğitim alamıyor, yaşlılar hariç insanlar dilini niye konuşamıyor diye sorgular.

farklılıklarımız kötü değil tam tersine ülkenin zenginliği olarak görüldüğü zaman bu sorunların aşılacağını düşünüyorum.

#anadildeeğitiminsanhakkıdır

edit: uluslararası hukuk ve evrensel insan hakları hukuku ile birlikte pek çok uluslararası sözleşmede insan hakkı olarak tanımlanan anadilde eğitim hakkını savunduğum için dün akşamdan beri yemediğim hakaret, işitmediğim küfür kalmadı.

etnik olarak türk olmama rağmen aptalca ve kalıplaşmış benzetmelerle* kürt olduğum sanılarak hakaretler mesaj kutumu doldurup taşırdı. hayatımda ilk defa kürt olup aşağılanmak ne demekmiş bunu birebir tecrübe etmiş oldum.

düşünün 2+2=4 dediğiniz için sülalenize, soyunuza, sopunuza kadar sövülüyor ve tehdit ediliyorsunuz.

500 yıl önce aynı zihniyetteki insanlar güneş merkezli evren teorisini savunan bilim insanlarını engizisyon mahkemelerinde cezalandırıyorlardı. şimdi 500 yıl geriye bakınca engizisyon hakkında ne düşünülüyorsa çok değil 20-30 yıl sonra da sizin gibi ağzı, düşünceleri, kişiliği leş insanlar için aynı şey düşünülecek.

bir kez daha ülkede kendini aydın, özgürlükçü, atatürkçü, demokrat zanneden cahil sürüsü kitlenin gerçek yüzünü görmüş oldum. bana bu deneyimi yaşattığın için teşekkür ederim ekşi sözlük!
  • bir ara devlet kurs bile acmisti ama giden olmamisti.

devlet turkce, kurtce, osmanlica, cerkezce, rumca, ermenice lazca,romanca vs her etnik kokenden egitimin altindan kalkamaz ama ozel okullarda izin verilebilir.

tek dilde yapilacak merkezi sinavlarda cocuklar biraz magdur olabilir ama tercih meselesi.

olanaklarin sonsuz oldugunu sanan mallar itiraz edebilir sorun degil.

kendi anadilini secmeli olarak ogrenecekmis; hay gerizekali biz komple egitim olanagi oneriyoruz.
  • osmanlı'nın yıkılmasının en büyük sebeplerinden biri, azınlıkları asimile etmemiş olmasıydı.
  • en doğal haklarından birisidir
  • olmayan haktır. devletin dili ne ise devlet okullarındaki dilde o olur. ingilizce gibi dünya'da en çok konuşulan dillerden biri olsa hadi neyse diyeceğim yabancı dil olarak verilsin ama öyle bir durumda yok mantığı nedir o zaman? özel kurs anca açılabilir o kadar. oda açılmış gerçi giden de olmamış. burada isteyenlerin kürtçe bile bilmediklerine eminim ama kanıtlayamam. ülkenin dili neyse odur verilecek eğitim. oldu olacak afrikadan biri gelsin ana dilde zuluca istiyor diye zuluca eğitim de başlatalım hatta onla kalmayalım swati, tsonga vs. her türlü dilde ana dil eğitimi olsun. dışarıda herkes her dilde konuşmada özgür aynı şekilde özel kurslara da kimsenin karıştığı yok.
  • tamam yapalım da kaynak yok ki oğlum. nasıl tüm dersleri kürtçe vereceğiz? hadi verelim dedik o çocuk dışarda ne yapacak?
    ha mesele kürtçenin öğretilmesi ise gene kaynak yok bir, ikincisi gidin özel kurslar var onlarda öğrenin abi ben devlet bana farsça niye öğretmiyor ben kendimi pers gibi hissediyorum demiyorum.

ayrıca isteğe şöyle bakalım, sizce türkiye'deki tüm okullar özel olsa, kürtçe dil dersi veren kaç okul olur? ya bi de hangi lehçeyle öğreneceksin kırmençe zazaca hepsi farklı.

sözün özü mantıksız istektir. başka şeyler isteyelim abi şu ingilizceyi on sene öğretemiyorlar lan onun düzelmesini isteyin. ispanyolca isteyin mesela para var o işte. rusça istesenize olum antalya'ya bıcır bıcır kızlar geliyor lan siz kürtler seversiniz limanlarda takılmayı. hem kız düşürürsünüz fena mı ipneler
  • ne yapacaksınız abi anadilde eğitim ile?

gerçekten meraktan soruyorum.

gittin, matematik, fizik, kimya vs kürtçe üzerinden öğrendin. ne işine yarayacak bu? sadece türkiye'de değil neredeyse bütün dünyada artık bilim ingilizce üzerinden yürüyor. zorlasak bütün dünya tek dile geçecek, hala kürtçe eğitim alalım.

alın çok güzel. ne işinize yarayacağını söyleyin ama. yaşadığınız ülkenin dilini mi öğrenmeyeceksiniz? yani şöyle mi olsun; kürtler kürtçe eğitim alsın, türkler türkçe eğitim alsın, ötekiler ötekice alsın. herkes kökenine göre ana dilinde konuşsun. güzel. peki sonra?

dört dil konuşuyorum, iş bulmakta zorlanıyorum. sadece türkçe bilenin iş bulma ihtimali ülkede sıfıra indi. sen ne istiyorsun? kürtçe eğitim. türkçe'yi ne yapacaksın? yabancı dil olarak mı öğreneceksin? tekrar söylüyorum, sadece türkçe bilenin iş bulma ihtimali sıfıra indi. sen sadece kürtçe ile, hadi bir de yabancı dil olarak öğrendiğin türkçe ile ne yapacaksın? bak tekrarlıyorum, anadili türkçe olan adam sadece anadilini bilerek iş bulamaz hale geldi. sen türkçe'yi bile yabancı dil olarak çat pat konuşurken ne yapacaksın?

söyleyeyim; ırgat olacaksın. amacınız buysa hay hay.

kimse kusura bakmasın, kürtlerin en büyük sorunu bu. islamcılar gibisiniz. hiçbir değişime ayak uydurmak istemiyorsunuz. sürekli aynı olayların peşindesiniz. anadilde eğitim.

basit bir soru:

ülkedeki kürt kökenli çocuklara - bak uluslararası standartlarda demiyorum - ulusal standartlarda eğitimi kürtçe verecek kadar öğretmen var mı?

yine yukarıdaki sorudan gideyim. türkçe öğrenince incileriniz mi dökülüyor? amaç türkçe öğrenmemek ya da sadece yabancı bir dil olarak öğrenmek mi?

amacınız buysa çünkü yaptığınız şey insan hakkı talebi değil, bölücülük talebi.

istiyorsunuz ki aynı topraklar üzerinde yaşayıp farklı dilleri konuşan, birbirini anlamayan toplumlar olalım ve oradan yürüyüp ülkeyi bölün.

ben böyle anlıyorum olayı.
  • olması gerekendir. zira anadil kimliktir, benliktir. anadil yok edilerek toplumsal hafıza silinmek istenmektedir. anadilde eğitim de kürtlerin en başta kültürel kimliğini muhafaza etmektir.
  • yine malların yorum yaptığı başlık.

anadil haktır ama özel okullarda olmalı diyen arkadaşlar, arapça dersler özel okullarda mı öğretiliyor. yasal bir düzenleme ile seçmeli ders olarak okutulmalı anadolu'nun dilleri.

bir arkadaş sadece kürtçe demek yanlıştır demiş evet katılıyorum anadolu'daki diller seçmeli olarak devlet okulunda öğretilmeli. bakın milyonlarca suriyeli gelince arapça ve kürtçe bilen öğretmenleri sözleşmeli olarak iş başı yaptırmadılar mı?
  • ana dilimiz türkçedir. arapça dersleri verildiği gibi kürtçe dersleri de verilebilir okullarda orası ayrı fakat her ırk kendi ana dilinde eğitim almaya kalkarsa sonu gelmez bunun. saçma sapan talepler.
693 entry daha