şükela:  tümü | bugün
  • [pesinen soyleyeyim, benim de kurt arkadaslarim var, hatta ananeam de hacca gidip kurttu] psychoanalytic-lacanian- freudio-strategic bir durumdur. enteresandir, kendini turk hissedenler kurt hissedenleri bagirlarina bastiklarinda, 'efendim, sen kimsin ki bagrina basiyosun' tepkisi aliniyor. bence herkes kardestir. ayrim yapan da kardestir. {ne dedim lan ben} sunun surasinda uc gunluk dunya, ko gotune rahvan gitsin aminakoyum, turkum desen ne, kurdum desen ne. hepimiz turkuz iste var mi otesi.

kanimca kanaatimce karinca karmayinca kurt arkadaslar bu alinganliklarini bir kenara birakmalilar. eger biri kendilerini bagirlarina basiyorsa bundan guzeli mi var, elimizdeki topragin kiymetini bilelim. ayrim yapan kalleslerden olmayalim.
  • 12 eylül 1980 sonrasındaki aşırı alınganlıklarının çok ama çok geçerli bir gerekçesi vardır: (bkz: diyarbakır cezaevi)
  • antisemitizmle ilgili bir cümle duydum. sanırım bütün azınlıklar için kullanılabilir:

"benim azınlık olduğumu ne unutturmaya ne de hatırlatmaya hakkın var."

bir yerlerde "türkleri sevmemek" diye bir konu konuşulsa en fazla "salaksın, bir miliyeti toptan sevmek de toptan sevmiyorum demek de anlamsız, ırkçı ve gerzekçedir." der belki bir türk. ama bir kürt bu sevmemek işinin kendine neler yaşatacağını bilir, zaman içinde neler yaşadığını bilir ve haliyle bir çoğunluk ırk algısıyla algılamaz söyleneni.

kürtlerin aşırı alıngan olması yoktur. azınlıkların ürkek ve hassas olması vardır.
    bir ırkı tümden sevmemek yoktur. belli davranış kalıplarını gösteren insanları sevmemek vardır.
    bir ırkı tümden sevmek yoktur. belli davranış kalıplarını gösteren insanları sevmek vardır.

ve maalesef azınlıklara azınlık olduğunu her hatırlattığınızda ya da unuttuğunuzda azınlıklar alınmaz, ürker siz çoğunlukların gazabından.
  • aslında pskiloji ilminde yansıtma olarak bilinen, kendine dair bir takım özelliklerin başka bir özneye atfedilmesi durumuna konu olmalıdır bu.

bu yüzden diyorum ki, kanımca türklerin alıngan olma durumunun kürtler üzerinden açıklanma çabasıdır. yoksa efendim, kürdüm demeyesin, kürtçe konuşmasın, bölücük yapmasın, tek bayrak tek vatan tek devlet şövenizminin kaynağı nedir sanıyorsunuz? hepimiz türküz, kürtler yoktur nerelerden çıkıyor? buna dair en ufak bir yanlışamayı ve eleştiriyi kabul etmeyen türklükten olmaya sakın?

buna mukabil, neden kürdüz ölene kadar dendiğinde tüyler diken diken oluyor? bir kısım türklerin nevrotik alınganlığından başka bir açıklaması var mı bu durumun?

valla, kürtlerin, kendilerini dostça bağrına basan türklere "sevme ulan beni" dediğine dair tarihsel hiçbir örnek hatırlamıyorum. bilakis, bu sevme-sevilme meselesinde hiyerşik bir ilişkiyi her zaman içinde tutanlar "bir kısım" türkler olmaktadır. türk kürt kardeşliği dendiğinde nedense hep hamilik yapılacak küçük kardeşi kürtler olarak görmektedirler. velhasıl, yansıtma olaylarına girmeye gerek yok, iki dakka dürüst olalım.
  • 1, 2, 3'ler gebersin rumlar; 4, 5, 6 polonya battı; 7, 8, 9 ingilizler domuz; 10, 11, 12 italyanlar tilki; 13, 14,15 alman kalleş; 16, 17, 18 biz aslan türkleriz. yani gerçekten de aşırı alıngan olmaya gerek yok. herkese eşit mesafe, eşit muamele. misal italya türklerin egemenliğinde olsaydı, vatandaşlık bağı nedeni ile onlar da türk olurdu. yok biz italyanız diye tutturacak olsalar, roma cezaevinde de diyarbakır cezaevinde yaşanan olaylar yaşanabilirdi. alınganlık yapmayalım lütfen.
  • (bkz: laz mısın) derler,
    (bkz: anladıysam arap olayım) derler,
    (bkz: çingene çalar kürt oynar) derler...

"çingene çalar"a kadar sorun yoktur, herkes güler geçer, üstünde durmaz da, ama o "kürt oynar" kısmı yok mu ordan ne faşizmler, ne insan hakları, ne demokrasi ne özerklik çıkar biliyon mu, aman diyim.
  • bin yılın komşuluğundandır...
    sadece kız alıp vermişliğimiz yok; alınganlıklarımızı da alıp vermişizdir;
    anadoluluğumuzdandır.
  • birine laz mısın dersin alınmaz ya da güler geçer belki ama avrupa da barbar türkler dediğinizde ya da barbarlığından, cehaletinden dem vurup türk müsün dediğinde yaşanan alınganlık gibidir kürtlerin alınganlığı da daha ötesi olamaz.
  • bazıları vardır ki, alışveriş merkezlerine girerken öten x-ray cihazlarından bile işkillenir. sırf o "malum" sebepten dolayı o makinanın çaldığını bile iddia edebilir.
  • askerde daha çok çıkan sorunsaldır. şöyle ki, uzun askerlik günlerinin başında herkes bölüklerine dağıtıldı. kısa dönemler görev yerlerine dağıtıldı, uzun dönemlerse görev yerlerinden alınıp spora dahil edildiler. kısa dönemler arasından sadece 3 kısa dönem nöbet tutma, çalı çırpı toplama gibi çok stratejik ve önemli görevlere verildi. bu görevlilerden biri de bendim. ulan ne garip günlerdi aq. her neyse ilk molamızda çocuklarla oturuyoruz, hepsi kürt.

+abi bizi zaten vermezler görev yerlerine.
    -neden?
    +abi biz kürdüz aq. sevmezler bizi.
    -ee biz neyiz aq? yarrak başıyız o zaman. olum onla alakası yok. sen ne kadar önemliysen ben de diğerleri de o derece önemli. biz spor falan yapacağız.
    +yok abi kürt olduğumuzdan böyle oldu, demedi deme.
    -olum ne alakası var. ben de görev yeri alamayanlardanım aq. iki dil biliyorum mühendisim lan.

bu arada, kimse bilmiyor ama benim peder de emekli asker. ama ben kimse bilmesin diye çaba sarfediyorum. kürt dostlarımız da görev yeri alamayışlarının sebebini kürt olmalarına yoruyorlar.

+markasiz abi. sabahtan akşama spor yapıp imanımızı sikecekler. kürdüz ya biz.
    -olum siz kürt değilsiniz aq. eziksiniz. lan gerzekler kısa dönemler kan sıçıyorlar lan görev yerlerinin stresinden. hem sen excel biliyon mu lan?
    +neysel? yok benim ki kontörlü. türkcell abi.
    -yaa yarram ne sandın.

günler geçti, yanyana beraber yaprak topluyoruz, toprak dolduruyoruz boşaltıyoruz. çıldıracağız. saygı nöbeti var. bu nöbette amaç sancağa saygımızı gösterebilmek. seçkin askerler bu nöbeti tutuyorlar. bu askerler herhangi bir komutanı görünce esas duruşa geçmeliler. eğer ki bu komutan alay komutanı ise, esas duruşa geçip avazı çıktığı kadar bağırıp yarrak yürek çankırı emret komutanım demeliler.

hikayeden de anlaşılacağı üzere hiçbir ırkçı yaklaşım yok bu nöbetlerde. alay komutanını da sabah 5:30-7:30 nöbetçisiyle, akşam 17:30-19:30 nöbetçisi görüyor. yani günde iki asker görüyor. her neyse, illa ki bir nöbet de size denk geldiği oluyor. mesela bana sürekli denk gelen nöbet, en son komutanın siktir edin bunu, sesi çıkmıyor kız gibi tekmil veriyor demesiyle son bulmuştu. o günden sonra bana yazılan nöbetler, gece saatlerine yazılamaya başlamıştı.

her neyse konumuza dönelim, gene bir çay sigara muhabbetinde, hakkarili çok sevimli bir dostumuzla muhabbet ediyoruz.

+ee kardeşim, sancak nasıl gidiyor?
    -valla usta kürdüz ya biz, alay komutanı hiç siklemiyor.
    +haydaaa. ne alaka lan. adam kimseyi beğenmiyor. götümü yırttım yırttım siklemedi, en son hiç siklemedim beni siktir etti piç.
    -abi öyle de ben çok bağırıyorum ama bana hiç aferin çekmiyor. tekmilin sonunda hakkariyi duyunca bakmadan geçiyor.
    +olum harbi ruh hastasısın aq ya. lan ben ağlıyım o zaman. adam beni görmek istemiyormuş lan.
    -ya abi o ayrı. bana yapılan sırf hakkari dememle alakalı. senin gibi antalya desem nasıl bakar.
    +hey yarappim ya.

söz konusu bu çocuk, 2 hafta sonra alay komutanından takdirname aldı. atış birincisi olduğu için odasında kendisini ziyaret etti. komutan orada "vaaay sen sancak nöbetinde çılgınlar gibi bağıran değil misin" dedi. bu da gülümsedi, geldi herkese anlattı. sonra ne oldu lan kürt bebesi, bak senin durumunda alayda bir tane adam yok aq dememle bozuldu biraz ama bir daha konuyu açamadı.

kısacası "kürt yarrağı merak ediyorum gel beni sik" diye domalsanız, kimi kürt kökenli türk vatandaşı dostlarımız alınacaklar. hatta eminim buna bile alınacaklar. hatta son yazdığım "buna bile alınacaklar" yazıma dahi alınacaklar. bu cümle sonsuza gider...