şükela:  tümü | bugün
 • kürtlerin ne kadar devlet kurma hakkı varsa, türklerin de kendi topraklarında kurulmaya çalışılan devletleri engellemeye, ülkenin bölünmezliğini sağlamaya o kadar hakları vardır.

  edit: başlık başıma kalmış da daha yeni fark etmişim. yoksa böyle provokatif başlık açacak değilim.
 • kökenlerini 5000 yıllar öncesine dayandırmaya çalışıp, 5bin yıldır yapamadıklarını güncel bazı olaylarla yapabileceklerini zanneden birtakım aklı eksiklerin savunduğu "hak".

  peki insana sormazlar mı:

  -"be kardeşim, 5000 yıldır vardınız madem, neden devlet kurmadınız bu 5000 yıl boyunca?"

  cevabı tahmin etmek zor değil tabii ki:

  -"e biz kurmaya kuracaktık ama kurdurtmadılar!"

  haa, işbu noktada o "devlet kurma hakkı"nı biraz sorgulaman gerekiyor. demek ki sen başkalarının "hak"larını görmezden gelerek savunuyorsun bu sözde "hak"kını.
  kimselerin sesini çıkaramayacağı şekilde kurabileceksen ne âla.

  + amerika'daki ermeni lobisinin yaptığı gibi "olmayan" olayları örnek gösterip sırtını başka "çıkarcı"lara daya,
  + o "çıkarcı" güruhun* işgali sırasında senelerce birlikte yaşadığın azınlığın* nüfus kayıtlarının olduğu kuzey ırak'taki binayı ateşe ver,
  + senelerce kan akıtan gözünü kan ve para bürümüş çapulcuları savaş kahramanı gibi karşıla,

  sonra da "hakkım benim buu böhühühüeeeee" diye zırla.

  (bkz: yemezler)
 • kürtlerin kendini darı ambarında sanması sonucu ortaya çıkan şeyettirimsi.hak demiyorum çünkü öyle birşey yok.
  3 kuruşluk adama 5 kuruşluk değer verince,o 4 kuruşa seni sattı işte.adamlar sonunda tepemize çıkıp bağımsız devlet hakkıda istediler,tehditler savurup bıdı bıdı bıp yapmaya başladıllar.
  hadi canım başka kapıya...
  evet sıradaki parçamız,hak huk diyenlere gelsin.

  (bkz: dağlar seni delik delik delerim)
 • kürt halkına bazılarının "devlet kursanız da zaten kötü olur yeaa" diyerek tanımadıkları hak. diğer devletler çok güzeldir çünkü.

  p.s.: bence de devlet kurulmasın ama o başka bir konu.
 • türkiye'den toprak alarak bir devlet kurmaktan bahsediliyorsa teorik olarak mevcuttur. hayalgücünün sınırı yok. pratiğe dökülmesi zor yalnız.

  türkiye'den toprak alıp kurmayı düşünen, yoksa bana dünyayı dar edeceğini söyleyen arkadaşlara bir devletin klavye başında asarım-keserim diye konuşularak değil, dirayet, birlik, savaş, kan ve gözyaşı ile kurulabileceğini hatırlatmak istiyorum. türk tarihini bir incelerlerse güzel örnekler olduğunu göreceklerdir.

  hodri meydan güzel kardeşlerim. bakalım türkiye'den toprak alıp kurabiliyor musunuz devletinizi.
 • en azından türkiye cumhuriyeti toprakları içinde varolmayan bir haktır.
  uluslararası hukuk kapsamında ele alındığında, self determination* ilkesi çerçevesinde, bir ulusun kaderini tayin edebilmesi yani devlet kurabilmesi için öncelikli şart sömürge olması, tabi olduğu devletin diğer vatandaşlarıyla eşit hak ve özgürlüklere sahip olmaması gerekmektedir ki zaten kürtler için "en azından" teoride böyle bir durum söz konusu değildir.
  velhasıl kelam türkiye cumhuriyeti toprakları içerisinde böyle bir hakları bulunmamaktadır.
 • türkiye cumhuriyeti toprakları içinde varolmayan ve hiç bir zaman gerçekleşmecek olan şey, dikkat ederseniz hak falan demiyorum bile.
 • kürt olmak bir vatan sahibi veya bir coğrafyaya sahip olmak değildir. türkiye cumhuriyeti'nin toprakları 1. dünya savaşı sonu itibariyle belirlenmiştir. o coğrafya belirlendikten sonra kalan tüm insanlar türkiye cumhuriyeti vatandaşıdır. bu vatanda yaşayıp kendine kürt deyip kürdistan diye bir ülke hayal eden insanlar topluluğu gidip irakta veya afrika da veya başka bir yerde kendilerine rahatlıkla bir toprak satın alıp (israil gibi) yerleşebilirler. bu ülke ve bu çizilen coğrafya türkiye cumhuriyeti vatandaşlarınındır. kendini bu coğrafyada hisseden insanlar örneğin alevi,sunni,çerkez,laz,gürcü,ermeni rahatlıkla bu topraklarda yaşayabilmektedirler. bu toprakları bölerek ayrı bir ülke yaratmak isteyen insanların sonu hezeyan olacaktır!