şükela:  tümü | bugün
 • - kürtlerin devlet kurma hakkı var mı?
  - var.
  - bizim topraklarımızda kurma hakları var mı?
  - yok. sadece kürtlerin değil hiçbir etnik grubun yok
  - neden?
  - nasıl neden ? kürtlerin varsa ermenilerin niye yok, lazlar, çerkezler, araplar, süryaniler ? toprak bütünlüğünün bozulmasına niye göz yumsun bir ülke ? iki nesli işgalcilerle savaşlarda yokolmuş hangi ülke " aaa buyrun alın ya lafı mı olur iki karış toprağın. hem de bu kadar stratejik önemi olan toprakların " der ?
 • var ama; yüzölçümü 783.562 km² olan türkiye cumhuriyeti topraklarının dışında vardır.

  nasıl ki türkiye sınırları dışında bugün küçük de olsa bir bağımsız ermenistan var yarın bir benzeri kürdistan için de söz konusu olabilir.

  çok istiyorlarsa ırak ve de suriye'den ayrılarak erbil (hewler) merkezli devletlerini kurabilirler.

  neden ırak ve suriye'de var da,misal en fazla kürd nüfusa sahip-ortalama 80 milyonluk türkiye nüfusunun kabaca 18 milyonu kürd asıllı-olmasına rağmen türkiye'de yok?.

  çünkü türkiye, ne ingiltere'nin ne de fransa'nın zamanında ellerine cetveli alıp 'şurası ırak olsun şurası da şöyle suriye diye bir devlet olsun' diyerek çizdiği uyduruk,yapay ülkelerden biri değil de ondan.öyle yapılmaya çalışıldı ama kaybettiler.bu kadar basit.

  toprak üstünde yaşayanlarındı madem de niye balkanlar'dan söküp atıldık vakti zamanında?

  türkiye çekilmesi gereken pek çok bölgeden çekildi; balkanlar'dan, kafkaslar'dan ve ortadoğu'dan. daha bundan fazla çekileceği bir yer yoktur.
 • var veya yok diyip neden sorusuna bilemiyorum diyenleri gördükçe ülkemin çapsız insanlarına üzüldüğüm video.
 • mükemmel bir sosyal deney,bu röportajı yapanları kutluyorum, aslında bu soru tüm türkiyede yapılmalı ki türklerdeki "kürt korkusu" ne menem bir şeymiş ortaya çıksın tüm açıklığıyla,

  soruda sadece kürtler dedikleri halde cevap verenlerin %90ının türkiyede yaşayan kürtleri anlamaları sözkonusu "kürt korkusu"nun en büyük göstergesi, öte yandan az sayıda "vardır" diyenler -ki sanırım hemen hepsi kürt kökenliydi- ise ırak kürdistanını kast ederek konuşuyorlar,

  bu arada sene olmuş 2017, görece en düzgün konuşan abimizin bir ötekileştirme başyapıtı olan "benimde kürt arkadaşlarım var" klişesini kullandığını görmek ise bizi acı acı güldürüyor
 • anlamsız bir tartışmaya kapı açan soru.

  uluslararası politikada bir şeyi alabiliyorsanız alırsınız; bunu hak etmeniz ya da etmemeniz sonucu değiştirmez. en fazla sonucu kamu vicdanında meşru kılmanızı sağlar.

  kuzey ırak'ta kürtler bir devlet kurarlarsa bunu hak etmiş oldukları için kurmayacaklar, kurabildikleri için kuracaklar.

  keza türkiye'de kürtlerin devlet kuramama sebepleri hak etmemiş olmaları değil, güçlerinin yetmemesi.

  mesele güçtür yani.
  (bkz: melian dialogue)

  haliyle "kürtlerin devlet kurmaya gücü var mı?" sorulması gereken asıl sorudur.
 • el yapımı patlayıcıları yol altlarına döşeyip binlerce masum insanı öldürenlerin, kaçakçılık yaparak milyonlarca insanı zehirleyen, kaçak elektrik kullanıp milyonlarca insanın kul hakkını yiyenlerin devlet kurma hakkı yoktur.
  bu kısım teröristler için geçerliydi.

  bedel ödeyip sonrasında ayakta kalabilenlerin devlet kurma hakkı vardır. bakınız çanakkale, kurtuluş savaşı. oldu bittiye getirip, birilerinin maşası konumunda olarak olmaz.
  bu kısım da devlet kurmak isteyen tüm topluluklara.
 • hak verilmez alınır. kitabına göre kurabiliyorlarsa kursunlar. elalemin salapinasıyla gerdeğe girmeden, her türlü ipnelikle demografik yapıyı bozup, buralar hep kürtlerin dutluğuydu demeden kurabiliyorlarsa helal olsun.
 • olsa şimdiye kadar kurulurdu. vizontele'de devrim iyi bir şey olsa devlet yapardı diyordu komutan. onun gibi.
 • sonuna kadar hakları var. var da kimseye herhangi bir şeyi bedava vermezler.

  bir de türk topraklarını çalmaya çalışırsan bedelini ödersin.

  https://www.youtube.com/watch?v=ymi5uv5cgu4
  bu videoda ingilizce olarak tarihin akışı fiziki sınırlarla resmedilmiş. yabancılar selçuklu'dan önceki türk devletlerini türk saymazlar. çünkü bu durumda türklerin kendilerinden daha kadim bir halk oldukları ortaya çıkıyor. hep kulaklarının üstüne yatıyorlar. fakat ona rağmen bazı gerçekleri bu videoda da ört bas edemiyorlar.

  https://www.youtube.com/watch?v=iqw-n3a7kcq
  bu videoda da türk devletlerinin siyasi sınırlarının değişimini türk tarihçilerinin çalışmalarına göre çizmişler.

  bu sınırları doğrulayan kitapları türk tarih kurumunun sitesinden bulabilirsiniz.
  beğenmeyen de gider kendi akademik çalışmalarını yapar ve bu devletlerin türk olmadığını kanıtlar.

  her iki videoda da kürt devleti göremedim. yani hak iddia edeceksiniz de, nerede edeceksiniz.

  eğer kürtler olarak iddianız yaşadığımız topraklar bizimdir ise, size böyle sayfa sayfa cevap vereceğim.

  (bkz: #70142568)
  (bkz: #71124093)
  (bkz: #70868582)
  (bkz: #67968662)

  yaşanana değil kan akıtılan toprak üstünde hak iddia edilebilir. hak iddia etsen de, gücün yoksa siktiri çekerler.

  yukarıdaki giriler bağlamında, siz bu topraklar için kan dökmediniz. şimdi çanakkale re re rö rö diyenler çıkar.

  araştırın bakın bakalım kürt askerlerin oranı ne kadar. 1.dünya savaşında silah altına alınan 3 milyon askerden sadece 40 bin tane diye rakamlar dolanıyor ortalıkta. yalnız, bu savaşta orduya yahudiler bile alınmış. o zaman yahudiler de toprak isteyebilir anadolu kıyısında köşesinden. kimse ayrım gözetilmeden dahil edilmiş orduya. ittihatçı iktidardan önce böyle bir şey yok. ordunun neredeyse tamamı türk. yeniçeriler ve zaman zaman dahil olan yardımcı kuvvetler hariç.

  kürtlerin bu kafasıyla sırplar bile anadolu üzerinde hak iddia edebilir. çünkü hem ankara savaşında hem de yıldırım bayezid'in anadolu'da ki beyliklere karşı seferlerine defalarca hatırı sayılır miktarda asker göndermişler. çünkü aradaki anlaşma bu şekildeymiş. kürtlere ortak olarak sıplar çıktı şimdi.

  biraz daha zorlasak herkes ortak olabilir.
  mesela osmanlı ordusunun saflarında plevne savaşında ruslara karşı savaşan ve osmanlı'nın avrupa'da gazetelere verdiği ilana başvurarak türk ordusunda muharip subay olan yüzbaşı von herbert sayesinde ingilizler de topraklarımızda hak iddia edebilir.

  hatta charles s. ryan sayesinde anzakların çanakkale savaşında neden ingiliz saflarında türk ordusuna karşı savaştıklarını öğreniyoruz. adamlar plevne savaşında ruslara karşı kan dökmüş lan. hemen verelim anadolu'dan bir kaç şehir.

  ooooo kürtlere bir şey kalmadı. artık sizde dağda kart kurt takılırsınız.