şükela:  tümü | bugün
 • yoktur

  al işte çok sevdikleri büyük önder lenin bile yoktur, diyor.

  valla billa yoktur
 • - kürtlerin devlet kurma hakkı var mı?
  - var.
  - bizim topraklarımızda kurma hakları var mı?
  - yok. sadece kürtlerin değil hiçbir etnik grubun yok
  - neden?
  - nasıl neden ? kürtlerin varsa ermenilerin niye yok, lazlar, çerkezler, araplar, süryaniler ? toprak bütünlüğünün bozulmasına niye göz yumsun bir ülke ? iki nesli işgalcilerle savaşlarda yokolmuş hangi ülke " aaa buyrun alın ya lafı mı olur iki karış toprağın. hem de bu kadar stratejik önemi olan toprakların " der ?
 • var veya yok diyip neden sorusuna bilemiyorum diyenleri gördükçe ülkemin çapsız insanlarına üzüldüğüm video.
 • var ama; yüzölçümü 783.562 km² olan türkiye cumhuriyeti topraklarının dışında vardır.

  nasıl ki türkiye sınırları dışında bugün küçük de olsa bir bağımsız ermenistan var yarın bir benzeri kürdistan için de söz konusu olabilir.

  çok istiyorlarsa ırak ve de suriye'den ayrılarak erbil (hewler) merkezli devletlerini kurabilirler.

  neden ırak ve suriye'de var da,misal en fazla kürd nüfusa sahip-ortalama 80 milyonluk türkiye nüfusunun kabaca 18 milyonu kürd asıllı-olmasına rağmen türkiye'de yok?.

  çünkü türkiye, ne ingiltere'nin ne de fransa'nın zamanında ellerine cetveli alıp 'şurası ırak olsun şurası da şöyle suriye diye bir devlet olsun' diyerek çizdiği uyduruk,yapay ülkelerden biri değil de ondan.öyle yapılmaya çalışıldı ama kaybettiler.bu kadar basit.

  toprak üstünde yaşayanlarındı madem de niye balkanlar'dan söküp atıldık vakti zamanında?

  türkiye çekilmesi gereken pek çok bölgeden çekildi; balkanlar'dan, kafkaslar'dan ve ortadoğu'dan. daha bundan fazla çekileceği bir yer yoktur.
 • mükemmel bir sosyal deney,bu röportajı yapanları kutluyorum, aslında bu soru tüm türkiyede yapılmalı ki türklerdeki "kürt korkusu" ne menem bir şeymiş ortaya çıksın tüm açıklığıyla,

  soruda sadece kürtler dedikleri halde cevap verenlerin %90ının türkiyede yaşayan kürtleri anlamaları sözkonusu "kürt korkusu"nun en büyük göstergesi, öte yandan az sayıda "vardır" diyenler -ki sanırım hemen hepsi kürt kökenliydi- ise ırak kürdistanını kast ederek konuşuyorlar,

  bu arada sene olmuş 2017, görece en düzgün konuşan abimizin bir ötekileştirme başyapıtı olan "benimde kürt arkadaşlarım var" klişesini kullandığını görmek ise bizi acı acı güldürüyor
 • olsa şimdiye kadar kurulurdu. vizontele'de devrim iyi bir şey olsa devlet yapardı diyordu komutan. onun gibi.
 • hak verilmez alınır. kitabına göre kurabiliyorlarsa kursunlar. elalemin salapinasıyla gerdeğe girmeden, her türlü ipnelikle demografik yapıyı bozup, buralar hep kürtlerin dutluğuydu demeden kurabiliyorlarsa helal olsun.
 • cevabı evet olan sorudur. şu haritada gördüğünüz kırmızı kesik çizgilerle belirlenen sınırlar dışında istedikleri boku yiyebilirler.

  tabi devlet kurmak sadece bir bayrak asıp tel örgü çekmekle olmuyor diye biliyorum. kendi hastanelerini kurup kendi doktorlarını yetiştirmeleri gerek. kendi doktorlarını yetiştirebilmek için kendi okullarını kurmaları gerek. bunlar kurulurken ihtiyaçları olan çimento, toprak, kum, tuğla vs neyle yapılıyorsa işte... kendilerinin sağlaması gerek. ya da ne bileyim karınlarını doyurmak için topraklarını iyi kullanmaları gerek falan filan.

  uzun lafın kısası türkiye'nin ya da başka bir ülkenin ekmeğini yiyip, "ben kürdistan istiyorum, ben devletim" diyorsan olmuyor. siktirgit orada yaşa o zaman bu kadar basit. anan baban karın çocuğun hastalanınca türk doktorlarına türk hastanelerine getirme. elektrik ihtiyacını kendi barajlarınla sağla mesela. tabi bu konuya çok yabancılar orası ayrı. eşek konusuna hiç girmiyorum.

  edit: seri eksileyen götler. götünüzde patlasın. batıyor değil mi? aynen devam.
 • el yapımı patlayıcıları yol altlarına döşeyip binlerce masum insanı öldürenlerin, kaçakçılık yaparak milyonlarca insanı zehirleyen, kaçak elektrik kullanıp milyonlarca insanın kul hakkını yiyenlerin devlet kurma hakkı yoktur.
  bu kısım teröristler için geçerliydi.

  bedel ödeyip sonrasında ayakta kalabilenlerin devlet kurma hakkı vardır. bakınız çanakkale, kurtuluş savaşı. oldu bittiye getirip, birilerinin maşası konumunda olarak olmaz.
  bu kısım da devlet kurmak isteyen tüm topluluklara.