şükela:  tümü | bugün
 • - kürtlerin devlet kurma hakkı var mı?
  - var.
  - bizim topraklarımızda kurma hakları var mı?
  - yok. sadece kürtlerin değil hiçbir etnik grubun yok
  - neden?
  - nasıl neden ? kürtlerin varsa ermenilerin niye yok, lazlar, çerkezler, araplar, süryaniler ? toprak bütünlüğünün bozulmasına niye göz yumsun bir ülke ? iki nesli işgalcilerle savaşlarda yokolmuş hangi ülke " aaa buyrun alın ya lafı mı olur iki karış toprağın. hem de bu kadar stratejik önemi olan toprakların " der ?
 • var ama; yüzölçümü 783.562 km² olan türkiye cumhuriyeti topraklarının dışında vardır.

  nasıl ki türkiye sınırları dışında bugün küçük de olsa bir bağımsız ermenistan var yarın bir benzeri kürdistan için de söz konusu olabilir.

  çok istiyorlarsa ırak ve de suriye'den ayrılarak erbil (hewler) merkezli devletlerini kurabilirler.

  neden ırak ve suriye'de var da,misal en fazla kürd nüfusa sahip-ortalama 80 milyonluk türkiye nüfusunun kabaca 18 milyonu kürd asıllı-olmasına rağmen türkiye'de yok?.

  çünkü türkiye, ne ingiltere'nin ne de fransa'nın zamanında ellerine cetveli alıp 'şurası ırak olsun şurası da şöyle suriye diye bir devlet olsun' diyerek çizdiği uyduruk,yapay ülkelerden biri değil de ondan.öyle yapılmaya çalışıldı ama kaybettiler.bu kadar basit.

  toprak üstünde yaşayanlarındı madem de niye balkanlar'dan söküp atıldık vakti zamanında?

  türkiye çekilmesi gereken pek çok bölgeden çekildi; balkanlar'dan, kafkaslar'dan ve ortadoğu'dan. daha bundan fazla çekileceği bir yer yoktur.
 • mükemmel bir sosyal deney,bu röportajı yapanları kutluyorum, aslında bu soru tüm türkiyede yapılmalı ki türklerdeki "kürt korkusu" ne menem bir şeymiş ortaya çıksın tüm açıklığıyla,

  soruda sadece kürtler dedikleri halde cevap verenlerin %90ının türkiyede yaşayan kürtleri anlamaları sözkonusu "kürt korkusu"nun en büyük göstergesi, öte yandan az sayıda "vardır" diyenler -ki sanırım hemen hepsi kürt kökenliydi- ise ırak kürdistanını kast ederek konuşuyorlar,

  bu arada sene olmuş 2017, görece en düzgün konuşan abimizin bir ötekileştirme başyapıtı olan "benimde kürt arkadaşlarım var" klişesini kullandığını görmek ise bizi acı acı güldürüyor
 • olsa şimdiye kadar kurulurdu. vizontele'de devrim iyi bir şey olsa devlet yapardı diyordu komutan. onun gibi.
 • hak verilmez alınır. kitabına göre kurabiliyorlarsa kursunlar. elalemin salapinasıyla gerdeğe girmeden, her türlü ipnelikle demografik yapıyı bozup, buralar hep kürtlerin dutluğuydu demeden kurabiliyorlarsa helal olsun.
 • el yapımı patlayıcıları yol altlarına döşeyip binlerce masum insanı öldürenlerin, kaçakçılık yaparak milyonlarca insanı zehirleyen, kaçak elektrik kullanıp milyonlarca insanın kul hakkını yiyenlerin devlet kurma hakkı yoktur.
  bu kısım teröristler için geçerliydi.

  bedel ödeyip sonrasında ayakta kalabilenlerin devlet kurma hakkı vardır. bakınız çanakkale, kurtuluş savaşı. oldu bittiye getirip, birilerinin maşası konumunda olarak olmaz.
  bu kısım da devlet kurmak isteyen tüm topluluklara.
 • anlamsız bir tartışmaya kapı açan soru.

  uluslararası politikada bir şeyi alabiliyorsanız alırsınız; bunu hak etmeniz ya da etmemeniz sonucu değiştirmez. en fazla sonucu kamu vicdanında meşru kılmanızı sağlar.

  kuzey ırak'ta kürtler bir devlet kurarlarsa bunu hak etmiş oldukları için kurmayacaklar, kurabildikleri için kuracaklar.

  keza türkiye'de kürtlerin devlet kuramama sebepleri hak etmemiş olmaları değil, güçlerinin yetmemesi.

  mesele güçtür yani.
  (bkz: melian dialogue)

  haliyle "kürtlerin devlet kurmaya gücü var mı?" sorulması gereken asıl sorudur.
 • sene 2017 amk ne devlet kurması?

  malum ülkelerin amaçlarına hizmet edecek uydu devlet lazım olmasa dünyanın "kürt" diye bir şeyden haberi bile olmayacak.
 • yazık lan bu ülkede verilen eğitime. insanlar bildiğin ziyan olmuş. temel ahlak, hak ve hukuktan bi haberler. siyasetle tecavüz edilen beyinleri hiçbirşeyi algılamıyor. soru siyasi bir soru değil, felsefi bir soru. soranların amacı farklı olabilir ama ispatlayamayacağın için bu seni ilgilendirmez. cevaplamıyorum der geçersin. niyet okuma olayı apayrı bir yanlış çünkü. soruya gelirsek; kürd kelimesi yerine başka bir ırk veya topluluk ismi konunca sizin için sorunun anlamı değişiyorsa üzgünüm, beyniniz ve vicdanınız ziyan olmuş. uzun bir terapiye ihtiyacınız var. cevabı tabi ki var. hatta niye olmasın böyle saçma soru mu olur daha mantıklı bir cevap. kurulursa türkiye yıkılırmış, iç savaş çıkar kan gövdeyi götürürmüş, ortadoğu alev topu falan olurmuş hiç farketmez. çünkü soru bunlardan bağımsız bir felsefi soru. sana destekliyor musun, kurmalılar mı, kurarlarsa ne olur diye sormuyor. soru basit ama beyinler rulman dağıttığı için algılanmıyor. neyse.