şükela:  tümü | bugün
47 entry daha
 • sene 2017 amk ne devlet kurması?

  malum ülkelerin amaçlarına hizmet edecek uydu devlet lazım olmasa dünyanın "kürt" diye bir şeyden haberi bile olmayacak.
 • lenin bu başlığın altını okusaydı mezarında bağdaş kurar ve saatlerce cinnet geçirerek ağlardı.

  konuya gelirsek, kendi kaderlerini tayin etme hakları olduğu gibi, devlet kurma hakları da vardır. üstelik bu tayin hakkı yalnızca kürtler için değil, diğer halklar için de geçerli.
 • olma mı, tabiki de var. eşekler cennetinde...
 • amerika isterse vardır istemezse yoktur bu kadar basit. suriye ırak'ı salla türkiye ve iran gibi bu toprakların yüzyıllardır süre gelen güçlü devletlerine karşı bir halt yiyemezler normal şartlarda. ancak bir dünya savaşı türkiye'nin askeri anlamda çok zayıf düşmesiyle olabilir ki bu devlet o kadar düşebilirse kurulsun zaten. asıl endişelenilmesi gereken kendilerine uydurulan yalan tarih ve söylemlere inanmış olmalarıdır ki en büyük tehlikelerden biridir, bu başlık altında da görülebildiği gibi.
  türkiye'de yoğun nüfusları olmasına karşın ayrılıkçı sayılabilecek kürtler azınlıktır. çünkü diğer devletlerde olduğu gibi burada ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmezler. devletin her türlü imkanından faydalanırlar. istedikleri okula üniversiteye gidebilir istedikleri memuriyeti alabilir cumhurbaşkanı başbakan bakan vs olabilir. bu şartlarda devlete adeta ortak bir etnik unsurun da devlet kurma hakkı yoktur bu topraklarda.
  hatta biraz ekleyeyim. insanda biraz utanma olur. her türlü kaçakçılığı, uyuşturucu yetiştiriciliği, kaçak elektrik kullanıp bu kadar insanın kul hakkına giriyorsunuz. hiç mi utanmaz bu insanlar her eve klima taktırırken. benim elektrik faturam bir gün gecikse rahatsız olurum.
 • arda turan, emre belözoğlu, burak yılmaz kendilerinde kalacaksa devlet kurma hakları var.
 • var. ama nereye kuracaklar? kazanırlarsa kurma hakkını, toprağı kurarlar.

  (bkz: nereye sıçacaklar?)
 • yazık lan bu ülkede verilen eğitime. insanlar bildiğin ziyan olmuş. temel ahlak, hak ve hukuktan bi haberler. siyasetle tecavüz edilen beyinleri hiçbirşeyi algılamıyor. soru siyasi bir soru değil, felsefi bir soru. soranların amacı farklı olabilir ama ispatlayamayacağın için bu seni ilgilendirmez. cevaplamıyorum der geçersin. niyet okuma olayı apayrı bir yanlış çünkü. soruya gelirsek; kürd kelimesi yerine başka bir ırk veya topluluk ismi konunca sizin için sorunun anlamı değişiyorsa üzgünüm, beyniniz ve vicdanınız ziyan olmuş. uzun bir terapiye ihtiyacınız var. cevabı tabi ki var. hatta niye olmasın böyle saçma soru mu olur daha mantıklı bir cevap. kurulursa türkiye yıkılırmış, iç savaş çıkar kan gövdeyi götürürmüş, ortadoğu alev topu falan olurmuş hiç farketmez. çünkü soru bunlardan bağımsız bir felsefi soru. sana destekliyor musun, kurmalılar mı, kurarlarsa ne olur diye sormuyor. soru basit ama beyinler rulman dağıttığı için algılanmıyor. neyse.
 • mükemmel bir sosyal deney,bu röportajı yapanları kutluyorum, aslında bu soru tüm türkiyede yapılmalı ki türklerdeki "kürt korkusu" ne menem bir şeymiş ortaya çıksın tüm açıklığıyla,

  soruda sadece kürtler dedikleri halde cevap verenlerin %90ının türkiyede yaşayan kürtleri anlamaları sözkonusu "kürt korkusu"nun en büyük göstergesi, öte yandan az sayıda "vardır" diyenler -ki sanırım hemen hepsi kürt kökenliydi- ise ırak kürdistanını kast ederek konuşuyorlar,

  bu arada sene olmuş 2017, görece en düzgün konuşan abimizin bir ötekileştirme başyapıtı olan "benimde kürt arkadaşlarım var" klişesini kullandığını görmek ise bizi acı acı güldürüyor
 • (bkz: yok)
 • millet devlet kurup yıkarken 'bunlar' islam yüzünden hiç bişey yapamadı. o devran döndü ve dönecek, size ümmet kardeslerinizle mutluluklar.

  kürtlerin de bal gibi devlet kurmaya hakkı vardır.
12 entry daha