• - kürtlerin devlet kurma hakkı var mı?

- var.

- bizim topraklarımızda ya da çevremizde kurma hakları var mı?

- yok.

- neden?

- öyle.

- tamam.
  • eğer güneydoğuda kürt değil de lazlar olsaydı aynı sorunsalı onlar da çıkartır mıydı ? çıkartmazdı, milliyetçi insanlar çünkü.
  • hak verilmez alınır. kitabına göre kurabiliyorlarsa kursunlar. elalemin salapinasıyla gerdeğe girmeden, her türlü ipnelikle demografik yapıyı bozup, buralar hep kürtlerin dutluğuydu demeden kurabiliyorlarsa helal olsun.
  • biz özerklik istiyoruz diyen insanlara da anlam veremiyorum artık. türkiye sınırları içerisinde yeni bir kürt devleti kurulursa barış asla sağlanmayacak, ülke tamamen ikiye bölünecek. hadi diyelim kürdistan kuruldu, türkiye'nin belli bir kısmı kürtlere ait artık. orada nasıl rahat edeceksiniz ? hayır geçim kaynağınız ne olacak ki ? doğu bölgelerindeki kürt aşiretleri kendi halkına bile iyi davranmıyor. eğer gerçekten barış istiyorsanız bazı şeylerin farkına varın artık, bazı eylemlerinizede lütfen son verin.
  • kanla alınmış toprakları sadece kanla kazanabilirler öyle referandumla falan olacak iş değil bunlar.

zaten bunlara kalsa devlet falan kuramazlar habire birilerinin köpreği olup hayatlarını öyle idame ettirirler. mesela şimdi israilin taşşağını yalıyorlar.
  • "ya moğollar, göktürkler, hunlar vs. filan hadi neyse de biz şimdi irandan kopup bu topraklarda savaşmadan yeni bir devlet kuracağız, biraz da biz oturalım, siz hadi defolun" diyenlerin akabinde ağızlarına yedikleri dipçikten sonra hak özgürlük hümanistlik diye ağlaması sorunsalı.
    bu hak mıdır evet ölmek istemeniz en temel hakkınızdır. tsk o hakkınızı size seve seve ödüyor hem de bedava :)
    bu kafa ciddi ciddi kendini haklı zannediyor. memleket değil tuvalet kuyruğu amk.
  • herkesin devlet kurma hakki vardir.
  • gereksiz soru.

asıl soru, kürtlerin devlet kuracak akılları var mı?

elcevap; yok.

en azından türkiye'de yaşayanları için, şu an çatısı altında yaşayıp beğenmedikleri türkiye cumhuriyeti'nden devlet kurma sevdasıyla ayrıldıkları gün mahvolacakları gündür.

barzani denen yavşağın amerikan kucağına oturup götünü ısıtma hevesinin kurbanı olacak, aç ve sefil kalacaklar.

aptallık etmeyin.
  • röportajı geçtim çünkü soru saçma. hakkı var mı yok muyu röportaj konusu yapmak ciddi bir aptallık. hak denen kavram bir defa iyi anlaşılamayan bir kavram. modern hukuk sistemlerinde haklar uluslararası anlaşmalar ve yerel yasalar aracılığıyla düzenlenmekte. hakların dayanağı ilahi temellerde veya felsefede yer almıyor ne yazık ki. yani bu işlere duygu karıştırılması veya var mı yok mu sence diye sorulması büyük aptallık. varsa vardır yoksa yoktur. misal fransa'da yaşasam oradaki 1 milyon türk ile ayrı devlet kurmak isterim ama istemek arzu etmek değil olay. hakka dayanması lazım ve böyle bir hak n'existe pas. hakkın varlığı bir kişinin bakış açısına veya 7 milyar insanın kabulüne-reddine bağlı değildir, hak ancak yasal düzenleme ile sağlanır.

ırak anayasası'na göre bildiğim kadarıyla kürtler'in kendi kaderini tayin hakkı yahut yeni bir devlet kurma hakkı yok. zaten x ırkı yeni bir devlet kurabilir gibi bir hakkı hayatımda şu kürt sorununa kadar ne duydum ne işittim hiç bir devlet o kadar da geri zekalı değil.

ayrıca yeni devlet kurulması mefhumuna da bakmak lazım. yeni devlet kuruluşu moderniteden beri hep savaş neticesinde uluslararası anlaşma ile veya ülke geneli referandum ile yahut ülkenin millet meclisinde yapılacak tüm vekilleri kapsayan bir oylama ile oldu. katalan ve kürt referandumları ise hakikaten benim hukuk mantığıma fazlasıyla ters. felsefi olarak siyasi görüş olarak doğru gelebilir ama hukukta yok yani bu o zaman bırakalım yasaları duygularla isteklerle yönetelim dünya'yı. fransa'da yaşasam örneğini geçtim istiyoruz diye gidelim anadolu'nun yüz haneli bir köyüne ikna edelim 200 adet köylüyü ve bağımsızlık ilan edelim.

ayrıca gene kürt sorununa kadar bir bölgenin kalkıp da oylama yaparak bağımsızız artık demesinin hukuka uygun olduğunu dile getiren hiç bir görüşe rastlamadım. sinirlendiğim asıl nokta bu. felsefi görüşüme uygun de, öyle istiyorum de, ne pahasına olursa olsun bunu başaracağım de, gerekirse savaşacağım de ama hak-hukuk muhabbeti yapma be kardeşim. yalancılığın yavşaklığın lüzumu yok.
  • -yağ var mıdır?
    -vardır.
    -yookktuurr!
hesabın var mı? giriş yap