şükela:  tümü | bugün
 • olm bu kürtlerın herseyı sahıplenmesı canımı sıkıyor. utanmasalar apollo 13 u bız uzaya gonderdık adı o yuzdem oyle dıycekler ıcınde de 13 tane heval vardı dıycekler.
 • "faturalar haric" diye bitmesi gereken önerme.
 • suni kültür oluşturma kaygısından ötürüdür, en basitinden nevruz.

  nevruz bilindiği üzere yeni gün demektir farsça, farisilerin yılbaşı bayramı gibi bir bayramıdır. biz türkler gibi komşu milletler de benimsedi bu bayramı da kürtler sonralardan ayrı bir benimsedi, sanki komple kendi bayramlarıymışçasına.

  aslen iranlı olduklarını kabul edip kürt diye adlandırmasalar kendilerini her şey çok daha kolay olacak aslında, o zaman gerek kalmayacak böyle triplere de neyse işte.
 • her yıl olduğu gibi bu kez de bir nevruz/newroz dersi aldık. çok şükür.
 • gerizekalı beyanı.

  sen nevruz, o newroz, öteki güzel dilinde uzata uzata navrooz desin; ne batıyor sana anlamıyorum. çocuğum, çok basit bir antropolojik-sosyolojik gerçekliktir toplumların kendini geleneğe dayandırması. iç içe geçmişsin, kültürün dilin karışmış. hem kürt kawa'yı yensin, sen ergenekon'dan çık, zalime karşı koy. ne güzel işte. baharın hası budur.

  sonuç olarak: newroz piroz be.
 • tarihin yoksa, ya tarih uydurursun ya da başkalarının tarihini sahiplenirsin. doğaldır.
 • tirihin yiksi tirih iydirirsin.

  allah'ını seven başlığa ulus devlet - resmi tarih ilişkisi üzerine makale falan atsın. cahilliğinizden ve boş milliyetçiliğinizden yoruldum.
 • gotten tarih uydurmak gerizekalilik degil de bunu ilan etmek gerizekalilik oyle mi sayin zeka kupu? nevruz konusunda yillardir apacik ortada olan gercektir, hatta bunlar yakinda paskalyayi da sahiplenir de daha bizim gerizekali solcu tayfa uyanmadi olaya.
 • göçebe bir yeri kılıçla fetheder, oranın kültürü de göçebeyi.

  bizde de o hesap. karadeniz lazının ege rumunun balkan kafkas halkının ermeninin kürdün arabın, şarkısı türküsü oyunu kıyafeti yemeği zanaatı kültürü ne varsa otomatik türkün oluyor. beş benzemez olsa da sorun değil. kim neyi sahipleniyor acaba? hiç üst kültür, şemsiye vs deneyin. şu şarkı lazındır, şu yemek arabın diyememekte bir sıkıntı var, şüpheler var, gerçeklerden çekince var.

  t: başka halkların kültürleri üstüne çökenlerin iddiası.
 • eğer ki nevroz'a gönderme yapılıyorsa hatırlatayım, dünyanın zibilyon tane milleti kutluyor nevroz'u. ismine takıldıysanız hint-avrupa dil ailesinden olan kürtçe'nin bu ismi sahiplenme hakkı ural-altay ailesine mensup türkçe'den daha fazladır.

  her bi' boku da türkler'in dir türkler bulmuş diye ortalarda gezmek artık çok sıktı. sen sağda solda "üç kıtaya hükmeden imparatorluk" diye gez sonra da yok" yunanın gyros'u" yok "kürd'ün nevroz'u", yok bilmem "kimin neyi" de. bu kadar iç içe yaşamış milletlerin bu kadar eski olguları paylaşması normal değil mi?

  o kadar tarih bilmiyorum bilen aydınlatsın da allah bilir nevruz türkler'den de kürtler'den de eskidir. bırak kim neyi kutluyorsa kutlasın.