şükela:  tümü | bugün
  • cevremde cok kez karsilastigim durumdur. hatta kürt arkadaslarin cogunlukta oldugu ortamda türküm dedigin zaman herkesin sana tuhaf bakmasina sebebiyet veren bir durumdur.
    ben simdiye kadar hic bi kürt arkadasimi biriyle tanistirirken bu kürt diye vurguda bulundugumu hatirlamam ama onlarin bir cogu beni bu türk diye belirtme ihtiyaci duyuyolar.
  • güldüren iddia. kürtlerin yüzde 90 ı bdp ye oy verseydi bdp tek başına iktidar olurdu.
  • tespiti yapan yazarın sayı saymadan, hesap yapmaktan aciz olması bir yana yanlış bir savdır. kürtlerin %90 ını bırakın maalesef %50 si bile bdp'ye oy vermiyor. bunda onlarca yıldır uygulanan asimilasyon faktörünün yanı sıra din, ekonomik ve çeşitli sosyal faktörlerin de etkisi önemli. öte yandan bdp'ye oy verenlerin de %100 ü kürt değildir. ezici çoğunluğun kürt olduğunu inkar etmemekle beraber "benim bdp'ye oy veren türk arkadaşlarım da var" demeden geçemeyeceğim. hoşunuza gitmese de böyle türkler, lazlar , çerkesler ,araplar mevcut. bunda fikirlerine tamamen katılmıyor olsalar bile mevcut partiler içerisinde başka sol alternatif görememelerinin önemli etkisi var.

    hepsi bir yana bdp'ye oy verenlerin tamamı kürt olsa bile bu onu ırkçı bir parti yapmaz. bir partinin kimliğini belirleyen parti programı, ideolojisi, savunduğu ve karşıtı olduğu fikirleridir. bu bağlamda değerlendirildiğinde kadın-erkek eşitliği, eşcinsel hakları, azınlık hakları,emekçilerin hakları , sınıf mücadelesi , kişi hak ve hürriyetleri konusunda mevcut partiler arasında daha hümanizm merkezli , daha sosyalizm odaklı bir parti varsa hodri meydan buyursunlar biz de görelim.
  • araplara karşı fazlasıyla mevcut olan durum.

    (bkz: inception)