• orta sınıf mensubu beyaz türklerin, kürt sorununa dair vasat sohbetlerinde "kürtler de hep kaçak elektrik kullanıyo yeaa" şeklinde ağızlarını yayarak ortaya attıkları iddiadır. iddia sahiplerine göre kaçak elektrik kullanmak kürtlere has bir eylemdir. lazlar, türkler, çerkesler... falan asla kaçak elektrik kullanmazlar. dar kafalı orta sınıf mantığında kaçak elektrik kullanmak acayip ayıp birşey ve çok büyük bir hırsızlıktır. sonuçta onlar faturalarını tıkıııır tıkır öderken, yoksulların korkusuzca kaçak elektrik kullanmasını hazmedemezler. bu yoksulluğun üzerine bir de kürt olmak eklenince, suçun katmerlenmesi de gayet normal oluyor haliyle.

istanbul'un herhangi bir varoşunda, şu veya milliyetten yoksul insanların kaçak elektrik kullandıklarını sağır sultan bile duymuştur. kaçak elektirk kullanmanın ulusal bir davranış biçimi olmadığını da orta zekaya sahip her insan anlayabilir. fakat ne hikmetse przentabl orta sınıf milliyetçilerimiz bunu anlamaktan aciz. acınası bir durum. üzülüyorum onların hallerine.
  • kürtlerin çoğunluğu batıda yaşadığı için istastistiklere bakılarak doğru olduğu iddia edilemeyecek olan bir savdır. tabi yersen.
  • hem "genellikle" zarar ziyan olan bu zat-ı muhteremler hem yapacaklarını yapıp sonrada sütten çıkmış ak kaşık muamelesi görmeye çalışmıyoar mı ,ölüyorum işte o zaman ben.
    "hmm tabi kürtüz ya suçlayın hemen bizi ... bıdı bıdı" modundalar sürekli. evet türkiyede en çok kaçak kullanım oranı doğuda . bu bi gerçek! bunun için örnekler veririken işin içine lazı ,çerkesi... katılmış. allah aşkına elini vicdanına koyda bi düşün doğuda yaşayan laz,çerkes veya her neyse etnik kökene bakıldığında , hangi millet daha çok . farz-ı misal 100 tane kürtün içinde bi 5 tane çerkes veya laz veya başka biri olsun. bu kaçak kullanım oranında kürtlerin haklı olduğunu göstermez. çatır çatır kullanıyolar. bende burda %14lük (en son zam öyleydi,yanlışsam düzelt)zamla kuzu kuzu ödeyim faturlarımı. şahitlerim var,budur.
  • olayı türk-kürt çıkış noktasından tartışmak istemiyorum, yalnız doğu ve güneydoğu'da şöyle bi' işleyiş de var;

elektrik idaresinin özelleştirilmesinden sonra, ödenmeyen 1 faturanın üzerine 2.si geldiğinde derhal elektriğiniz kesilir... 2 ay önce 14 liralık faturamı ödemeyi unutunca elektrik idaresi diğer faturayı müteakip ekiplerini de göndermiş, kapıcı elektriği kestirmemek için catenaccio taktiğiyle görevlilere direnmiş ve (sağolsun) istediği sonucu almış... memleketimde de böyle yapılıyor... güzel uygulama... yalnız, ev tutmaya çalışan bi' arkadaşıma çıkan 1000 küsur liralık elektrik faturasını ve buna rağmen o evin elektriğinin kesilmediğini duyduğumda sinirlerim zıpladı...

sizin deyişinizle, yıllardır bu bölgeye yığılan türkler (ya da gelin biz buna memurlar diyelim) büyük ihtimalle kaçak elektrik kullanmaya kalksalar dahi görevliler tarafından engelleneceklerdir, ancak temel ihtiyaçları bile karşılanamayan varoşlardaki evlerin klimalarla ısıtılması ya da soğutulmasına göz yummaya devam edeceklerdir... (gelecek zaman kipiyle konuştum ama siz bunu şimdiki zaman kabul edin)

hizmet, devlet kontrolünden çıkıp özelleştirilmiş olsa dahi bu bölgede yaşayan halk, (tabir-i caizse) ilk zamanlar zorunluluktan, sonrasında da devlete bi' tepki olarak yaptığı bu işin neredeyse hakkı olduğuna inanıyor... okulda "kaçak elektrik kullanmak haramdır" diyen din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine şaşkın şakın "gerçekten mi?" diye soran bir nesil yetiştiriyor bu haklılık inancı...

kaçak elektrik kullanımı, kürt vatandaşlarımızın savunamayacakları noktalardan biridir bence... türkiye'nin her yerinde bu iş yapılıyor kabul ediyorum ama hiçbir yerde bu kadar bariz, bu kadar kontrollü, bu kadar da sıradan değil...
  • dogru bir iddiadir.

zira surpriz degil, kurtler kacak elektrik kullaniyor.

ve hatta, turkler de kullaniyor, araplar da. mardin merkezdeki arap nufus, kacak elektrik kullanirken biz kurduz kullanmadigimizda arabiz demiyor hayati kafatasindan algilayip.

yalniz enteresan olan, vermede e$it oldugumuz algisina sonuna kadar sahip cikan bireyin almadaki e$itligi inadina onemsememesidir.

kendisi kacak internet kullanir, internetten film indirir. mp3 dinler, korsan oyun oynar. gerekirse devlet dairesinde ru$vet verir. neden ? hayatini idame ettirmek zorundadir, bunlar onun istegi degil ihtiyacidir. gonlu ister ki hic olmasin, ama naparsin, sisteme ayak uydurmak zorundadir bir kez.

ama ayni $ekilde bu "kurt" un hayatini idame ettirebilmesi icin kacak elektrik kullanmasina kafasinin tasini ka$ir. gelir burada $ehir $ehir kacak elektrik istatistigi verir, $ak$akcilari da haftanin en begenilenlerine sokar onu. it urur kervan yurur.

ne guzelmi$ be. biri de cikip elektrik uretim istatistiklerini verse ya ? turklerin elektrik uretmemesi diye ba$lik acsa ya ? il ba$ina du$en elektrik uretimini gozler onune serse ya ?

bu mudur alginiza cakayim bu mudur ?
  • olay kürtlerin kaçak elektrik kullandığı iddiasından öte, doğu ve güneydoğu anadolu'dan elektrik faturası toplayamamak, bunun yükünü de faturalarını ödeyenlere bindirmektir. bunun suçu da kaçak elektriği kullanan vatandaşlardan ziyade denetim mekanizmasını oturtamayanlardadır. mesela, istanbul'da bedaş denen şirket, son ödeme tarihi iki gün geçen fatura için ihbarname yollayıp bir hafta içerisinde elektriği şak diye kesebilmekte; diğer yanda doğuda yüzbinlerce hane, 20-30 yıldır elektrik faturası ödemeden yaşayabilmektedir.

kaçak elektrik kullanımını azaltarak maliyetleri düşürmenin iki yolu var: iktidara yüklenip (faturasını ödeyenlerin yaratacağı bir oy tehdidi ile) bir elektrik faturası açılımı yaratmak, ya da denetim mekanizmasını devletten (iktidardan) bağımsız hale getirmek. bu iki yoldan biri seçilmediği sürece iktidarlar, oy kaybetmemek uğruna, kaçak elektriğin maliyetini, elektrik faturasını kuzu kuzu ödeyen kesime bindirmeye devam edecektir.
  • kaçak elektrik kullanımı kürtlerin yoğun yaşadığı bölgelerde pik yaptığı için kendi içinde mantıklı bir söylem.
  • doğrudur.. hatta doğru olmaması saçmalık olur.

bir milyon insanın evini yak, zorunlu göç ettir, zerre kuruş tazminat verme, sonra da elektriği kaçak kullanmamalarını bekle.. olllllldu...

edit:

brick top -> x: doğrudur dedim, haktır demedim bu bir.

ayrıca hak mı değil mi diye sorarsan tek bi cevap vermem ama hak tarafına kaykılabilirim biraz. yine de suçu suçla yıkıyor değilim.

eğer biri evini yakıp seni köyünden atıyor ve tazminat ödemiyorsa (niye ödesin ki yahu.. ödeyecek kadar değer verse zaten evini yakmazdı ilk başta) o zaman o adam elektriği kaçak kullanır. eşyanın tabiatı gereğidir bu. hak mı değil mi ayrı mesele..

ekleme: ha bu arada, ülkenin başka yerlerinde aç bilaç yaşayan insanların da elektriği kaçak kullanmaları eleştirilseydi yine o insanların tarafını tutardım ben.. o insan açsa onun suçu değil, devletin suçudur. o insanın da kendi çapında devlete para yedirmeme eylemi son derece anlaşılır. yani kısacası bu dediklerim ırk bazlı bi savunma refleksi değildir.. oraya çekiyorsanız zaten sizin de ırk bazlı düşündüğünüzün resmidir.

(bkz: türkler de eziliyor ama ayaklanmıyorlar)
  • doğruymuş ve haklıymış bu tutum, peeh!

bunu söyleyen kişilerin objektif düşündüğüne inanmıyorum ben. sen tutup internetten film indirenleri ciddi şekilde eleştirip yayıncının yapımcının hakkını korumayı bir görev biliyorsun. bu gayet hoş. yapımcı ya da yayıncı ne kadar ibne, zengin, ağababa olsa da bu senin film indirmeni legal hale getirmez minvalinde şeyler söylüyorsun. bu da gayet hoş ve doğru. ama bunun üzerine "kürtler ezildi, sürüldü, tazminat verilmedi, bu sebeple elektriği kaçak kullanacak tabi" diyorsan orda durup 2 dakka düşünmelisin bence.

yanlışı yanlışla savunmak ne zamandan beri doğru oldu? kürt ezildi diye kaçak elektrik kullanması haktır demek ne derece mantıklı geliyor sana?! kürdün hakkı ezilmişliği karşısında tazminat istemek olabilir, başka başka şeyler de olabilir ama bu benim cebimden paramı alma hakkı vermez kürde.

bu birebir aynı örnek bence. hatta bu mantıkla giderseniz doğuda ezilen kürdün buraya gelip beni gasp etmesi de hakkıdır. sinop'ta aç gezen balıkçının tekne çalması da haktır. o zaman ben mağdur durumuna düşeceğime göre benim de gidip bişeyler çalmam bana haktır.

yapmayın etmeyin gözünüzü seveyim. bazen mantıklı güzel şeyler söylüyorsunuz diye sizi okuyorum ama bu her söylediğinize katııyorum anlamına gelmiyor. azıcık taraf gözetmeden konuştuğunuz zaman derdinizi çok daha iyi anlatabiliyorsunuz aslında. aksi halde uzlaşmazlık duvarına bir tuğla da siz eklemiş oluyorsunuz.

not: bu iddianın sadece doğru ya da yanlış olduğunu beyan edenler ile bunu hak olarak görmeyenleri tenzih ederim.
  • şırnak uludere taşdelen köyünde görev yapan biri olarak daha en baştan doğru farzettiğim 200 tl lik elektrik faturasıyla elimde patlayan iddiadır ama tabi tüm ilçe ve köy kaçak kullanmaktadır elektriği cezasını ise trafonun tamir olmaması bir saatde 20 kere gidp gelen elektrik ve bozulan elektronik eşyalarla yine kendileri ödemektedir.
hesabın var mı? giriş yap