şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hali hazırda zaten ırak anayasası tarafından da tanınan devletleri vardır. şu ışid belasından kurtulurlarsa bağımsızlık referandumuna gidecekler. tabi ona biraz zaman var. hani 2017 olabilir gibi ama ortadoğu burası. dün ettiği lafı adama yedirirler. kesin konuşmak olmaz.
  • valla devlet kurmak monopoly oynamaya ya da legodan ev inşa etmeye benzemediğinden tahmin ettiğimizden uzak bir tarihtir.

yahudi toplumu sayıca az ve oldukça iyi eğitimli bireylerden oluşmasına ve de dünya ticaretine yön veren finansal üstünlüklerine rağmen kurdukları devletçiğin (israilin kendi pilotunu eğitecek hava sahası ok burada konya anajet üstünde eğitim alıyorlar ordan hesaplayın) hala başının beladan kurtulamadığını düşünürsek bülent ortaçgil' den gelsin: bu iş çok zor yonca

aynı förmülü kürtlere oranlarsak:

1-kürtler çok kalabalık-yaklaşık 40 milyon kişi-
    2-eğitim ortalamaları yerlerde
    3-dünya siyasetinde hatırı sayılır bir ağırlıkları mevcut değil.

devleti kurdun diyelim e buna hukuk lazım-adliye lazım-doktor-hemşire-laboratuvar-üniversite lazım. kürtler mevcut durumda ortak bir dil devriminde bile karar kılabilmiş değil. hadi oturun bi ticaret hukuku yazın desek 2. gün tıkanırlar. kürt kardeşlerimi gözlerinden öpüyorum ve eğer devlet kurmak istiyorlarsa buna da saygılıyım ama abdullah öcalan bile bu işin kolay olmadığının bilincinde buyurun size 91 yılında pkk nın en güçlü eylemlerini yaptığı dönemde doğu perinçek'e verdiği röportaj:

http://www.ulusalkanal.com.tr/…utecegiz-h36850.html
  • (bkz: uyan geldik)
  • kursunlarda türkiye cumhuriyeti sınırları dışında nerede olursa olsun, gitsinler ırak'ı adam etsinler orada takılsınlar burada kurmak bayağı bir taşşak ister.

tayyipsenden masallar yakında bitecek, kimseye kalmadı bu ülke bu hırsızlarada kalmaz. ayrıca kendini kürt siyasetini temsil ediyorum diyen kürt şövanistleri birkaç pkk'lıdan başkasını temsil etmiyor, bakınız aldıkları oy hiç birşeyi temsil etmiyorlar, ülkede yaşayan tüm kürtler bunlara oy verse bu ülke şimdiye elli kere bölünmüştü.

yiyorsa kurarsın pkk'dan bağımısız bir parti görürsün kim ne kadar oy alıyor veriyor, bu masalın sonu gelecek kimse aksini düşünmesin.
  • ne olursa olsun, kendi iradesiyle devlet sahibi olamamis ve olamayacak bir kitlenin bos hayallerinden otesi degildir. amerika olmadan tek bir sehre bile hukmedemeyecek olanlar, yine buyuk abinin gaziyla kendi devletlerini kursalar bagimsizlik sarkilari mi soyleyecek? ulan adamlar kuzeyde bir seyler vardi alin oynayin diye, onu bile beceremiyorlar. ne devleti allah askina? *
  • (bkz: ırak kürdistanı)

özerk de olsa devlet benzeri yönetime sahip.
  • ayn el arap yani kurtcesi kobani suriyenin orta buyuklukdeki , turkiyenin ise kücuk olcekli bir ilcesi. daha kobaniye sahip olamayanlari devket kurma dusuncesi harika ya...
  • çok uzak olmayan tarih. zira ışid'in farkında olmadan bu amaca hizmet ettiğini düşünüyorum.
  • birçok değişkeni barındırmakla birlikte üç yıldan önce gelmeyeceğini düşündüğüm tarih.

ilgili değişkenler için hazır burada yazılmışı var:

(bkz: kobani olayının özeti/@aran suildur)