1. kürtlere kuyruklu derler
    yalan.
    kuyrukları yok.
    yalnız çok âsi, çok fakir insanlar.
    zenginleri de var
    ama az,
    beyleri...

(bkz: nazım hikmet ran)

edit: bu aslında cevaben yazılmış bir entry idi, lâkin cevabı doğuran entry yerinde yeller esmekte.
  2. çocukken bizzat duymuş olduğum utanç verici yalan.

çocukken inanmıştım valla ne yalan söyleyeyim. koskoca kadınlar yemin billah anlatıyordu "ayşe hanım kürt komşusunun çocuğunun altını değiştirirken görmüş" diye. yalan mı söyleyeceklerdi. o zaman bilmiyordum tabi nasıl bir iğrenç yalanla karşı karşıya olduğumu. hala midem bulanır hatırlayınca. inanan vardır hala buna allah bilir.

hayvan onlar insan değil demeye getiriyorlarmış, her türlü eziyet reva onlara.
    yıllar sonra lise sonda boğaziçinde girdiğim ingilizce seviye tespit sınavında "marriages are arranged by rapes among yörüks" ("yörükler arasında evlilikler tecavüz ile yapılır") diye bir şey okuyunca da aynı şeyi hissettim. sınav boyunca aklımdan çıkmadı bir yörük olarak bu cümle. rıza ile kız kaçırma ile tecavüz nasıl eş tutulur yav? hala var mı bu metin sınavda kullanılan metinler arasında acaba?

not: son cümlede aynı şeyin yörüklerin, ki ülkedeki otantik etnik türk gruptur, de başına geldiğini belirtmiştim ama bunun başka ülkelerde türklerin de başına gelmiş olması ayıbı ortadan kaldırmaz veya mazur göstermez. ha laf aramızda zaten bu iddianın yörük türkmenlerden çıkmış olmasına kesinlikle ihtimal vermiyorum onlar kendi dindaşları kürtleri asla aşağılamazlar kardeş sayarlar birilerinin gazına gelmemişlerse. (bkz: müminler yalnız ve ancak kardeştirler) bu tip efsaneler genelde ülkeye sonradan gelip beyaz türklük taslayanların marifetidir. onlar zaten etnik türkleri de aşağılarlar. (bkz: etrakı biidrak)
  3. kurt olan eski patronum cok dalga gecerdi bu uydurmaca lafla.. "siz bilmiyosunuz cocuklar, aslında ben sevinince içerden kuyrugumu bi saga bi sola kedi gibi sallayip duruyorum, cok keyifli oluyo" derdi kulaklari cinlasin..
  4. kime gıcık olunsa bi nane uyduran cahil cühela üstelik de deli ve de her an her şeye inanmaya hazır kitlenin abuklarından biri. annemler küçükken de gominizm gelecek diye korkutulan bir kısım insanın uydurması sanılan "rusların ayakları domuz ayağıdır" lafı pek bilinirmiş...bir şekilde birilerini birilerinden soğutmak, nefret ettirmek ne kolay di mi ?..bul iki salak salla babam salla..ha gerçekleri söyleyince de senin ruhunu şeytan ele geçirmiş filan diyorlar.. döver misin, döver misin durumlar yaratıyorlar.
  5. yıllar önce (yaklaşık 30 yıl) bir abimiz sonradan karısı olacak olan kız arkadaşıylayken farkediyor ki kız arkadaşı kendisine değişik şekilde, bir yerlerde bir şeyler görmek içinmişcesine bakıyor. işkilleniyor,

- hayrola neye baktın?

diyor. kız arkadaşı önce geveliyor mu, yoksa direk mi söylüyor bilmiyorum,

- kürtlerin kuyruğu vamış, onu görmeye çalışıyorum

diyor. meğer kız arkadaşı o ara annesiyle konuşmuş, annesi bu -artık rivayeti mi, desem dedikoduyu mu desem ne desem- sözü söylüyor. o da ciddiye alıyor, erkek arkadaşının kuyruğunu farketmeye çalışıyor.
  6. ilk kez adıyamanlı bir amca ile evlenen bir teyzeye "oo kürdün kuyruklusunu bulmuşsun." denmesi ile öğrenmiştim. küçüktüm, bir şey anlamadım tabii. anneme sordum, cevap kürtlerin basuru olanlarına denildiği yönündeydi. popo kısmında, ki deliğin üstü mü öyle bir yer, minik bir kuyruk, yani kuyruk denemez de et çıkıntısı mı ne olurmuş, genetik miymiş neymiş, annem öyle duymuş. demem o ki hurafeler diz boyu. iyi ki de çocuk aklımla adamın götünü görmeye kalkmamışım.
    yıllar sonra aynı şeyin aleviler için de söylendiğini duydum, hatta çok sevdiğim bir arkadaşımın kardeşi* kendisine "alevilerin kuyrukları varmış, doğru mu?" diye soran saf iş arkadaşına* çok güzel bir oyun oynamış, olaylar şöyle gelişmiş, ha bir de olaylar adamın kadını iş çıkışı evine bırakırken gelişmiş:

kadın: alevilerin kuyruğu varmış, doğru mu?
    erkek: evet, doğru.
    k: hadi ya?
    e: evet, yalnız alevilerin kuyrukları önde olur.
    k: aa, nasıl yani?
    e: önde olur ve bir tek erkeklerde olur.
    k: kadınlarda olmuyor mu? nasıl yani anlamadım?
    e: olmuyor, bir tek erkeklerde, göstereyim mi?
    k:(tahminim) ??!!

insanın başına ya meraktan diyeceğim ama...

kürtlerin kuyruğu varmış hakkında bilgi verin