şükela:  tümü | bugün
  • bir garip olaydır. arada duyuyorum, suriyeliler hakkında vatanı için savaşmayıp kaçtılar diyen kürtleri. aq halepçeden kaçan kimdi yüz binlerce kendini kürt olarak tanımlayan insan gelmedi mi bu ülkeye. kimse size niye halepçeden kaçtınız diyor mu? sahiller de bile suriyeliler nargile içiyormuş. sahil bölgelerinde het türlü kıroluğu yapan turistlere sarkan kim? ne kadar mafyatik illegal iş var ve oransal olarak en çok kim bu işlerin içinde? kendine bakmadan kimse kimseyi eleştirmesin bence. suriyelileri savunduğumdan falan değil bu söylediklerim mevzu tutarlılık ve bütünlük.
  • avrupa'da da suriyelilere en çok karşı çıkanlar macarlar. sondan bir önce gelenler son geleni istemiyorlar.
  • bir kaç örnek verip türkiye'de yaşayan kürtler ile suriyeli mültecileri kıyaslayan yazarın sikimsonik beyanı. arkadaş nerede mafyatik illegal iş var orada kürtler içinde demiş. bak güzel kardeşim bu coğrafya üzerinde bir olmayı öğrenmeyip, böyle ayrıştırıcı söylemlere girmeye devam ettikçe sen ve senin gibiler yakında elimizden donumuzu alıp bizi de suriyeliler gibi yapmaları kaçınılmazdır.

askere gidip orada ölen kaç suriyeli var? ama bu ülkeyi savunmak için türküde kürdüde gidip çarpışıyor dimi? en yakın arkadaşım adıyamanlı bir kürt. ve tanıdığım tüm türklerden daha çok seviyor bu vatanı. benim bir türk olmam ve onun bir kürt olması hiçbir şeyi değiştirmiyor yani. elin suriyelisi ile kıyas yapamazsınız.
  • tarih hakkında hiç bir bilgisi olmayan gerizekalı yazar beyanlarından bir tanesi.

gidin bir araştırın bakalım kürtler ne zaman geldi bu topraklara, çanakkale savaşında kimler kimler savaştı da o savaş kazanıldı?

ayrıca suriyelileri sadece kürtler mi istemiyor? diğer kökenli insanlar kalsınlar kalsınlar diye ağlıyor mu?

sizin ben yapacağınız ayrımcılığı sikeyim artık.
  • gayet doğaldır.

kürtler, türkiye cumhuriyeti vatandaşıdır ve yaşadığı topraklarda toplumun huzurunu bozacağını/bozduğunu düşündüğü kişileri/toplumları, kendi yaşadığı coğrafya ve toplum içinde istememe hakkına sahiptir. çanakkale'de vatan toprağı için savaşan kürt yok muydu? diyeceksiniz arap yok muydu? vardı... ama o araplar neredeyse bir asırdır hatay, gaziantep, şanlıurfa, kilis ve osmaniye'de yaşıyorlar ve bu toplumun parçası olmuşlardır.

atatürk'ün bahsettiği ve tanımladığı millet, yani türk milletini oluşturan şey işte tamda bu noktada karşımıza çıkmaktadır.

hem neden bir kaç kişiden duyulan söylenti bütün bir millete yada topluma mâl ediliyor? istemeyen de vardır, sesini çıkarmayan da. bu tıpkı şu örneğe benziyor: "ruslar ikinci dünya savaşı'nı kazandı." pardon? nerede müttefikler? nerede sovyetler birliği'ni oluşturan diğer uluslar? genellemenin iyi bir şey olmadığı aşikâr.
  • insanın nereden geldiğini bilmeyip, bir başkasına çemkirmesi de cahilliğin bilmem kaçıncı seviyesi acaba? derine inersek utanacak olanların beyanatı.
  • hay o kürtler kadar taş düşe başınıza!
    bu gidişle kürdü bile mumla arayacaksınız o coğrafyada.
    hele bir de bir “misafir misafiri istemez” örneği verilmemiş mi? siz gerçek misiniz ya?
    amacınız gerçekten kürtleri bu memleketten nefret ettirmek mi anlayamıyorum.
    ben de kürdüm. ben bu vatanı seviyorum arkadaş. senelerdir yurtdışında yaşadığım halde bir gün bile memleketimi unutmadım. bağım hiç kopmadı. memleket sevgimi hiç yitirmedim. ama artık umutları bile yitirmek üzereyim.
    en son başkanlık seçimlerinde oturup sinirden hüngür hüngür ağladığımı hatırlıyorum çocuklar gibi.
    ve benim gibi birçok insan tanıyorum.
    yormayın artık bu insanları. bu genellemelerinizi, nefretinizi kendinize saklayın.
    hepimiz bu dünya üzerinde misafiriz. gelip geçiciyiz.
    sen öldükten sonra seni hatırlayan son insan da ölünce sanki bu dünyaya hiç gelmemiş gibi yalan olacaksın. bir mezar taşına adını yazacaklar, gün gelecek kendi torunların bile hatırlamayacak seni. o taşlar da zaman gibi eskiyecek, yitip gidecek ve sen de koooskocaman bir hiç olacaksın.
    büyük bir aile krizi esnasında birbirini yiyen aile fertlerini düşünün. bir ülke için de aynısı geçerlidir. birlikte soğukkanlı bir şekilde hareket etmezse o aile er ya da geç darmadağın olacaktır.
    yapmayın bunu artık yeter. türkiye’yi kaybedeceksiniz. size de memleket olmayacak.

türkiye taa menderes döneminden beri üzerinde ağır oyunların döndüğü bir coğrafya. ve bu oyunların amacına ulaşmasına ramak kaldı.

suriyeli mülteciler başlı başına çetrefilli, arap saçı gibi bir mesele.
    artık türkü de, kürdü de, lazı da, pomağı da, macırı da hiç kimse istemiyor suriyelileri.
    bütün bunların sorumlusu malum partiye oy veren tabaka bile istemiyor.

ben suriyeli nefretini övmüyorum burada. onlar da bu meselenin asıl sorumluları değil aslen. asıl sorumluların kim olduğunu hepimiz biliyoruz.
    gidin garezinizi onlara gösterin.
    sıkıyorsa tabi.