şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: anne ben birşey buldum)

eğer esmer tenden bahsediyorsak, bu "türkler" için değil, "türkmenler" için geçerli bir durumdur (türkmenler çok çeşitli kaynaklarda esmer tenli, kısa boylu, geniş omuzlu insanlar olarak tasvir edilmişlerdir, osmanlı zamanında türkmenler'le alakalı bir aşağılama yapılacağı zaman "kara türkmen'in x'i" diye bir tabir kullanılırdı). eğer azıcık konuştuğunuz konu hakkında bilginiz varsa bileceğiniz üzere, türkler türkmen'den ibaret değildir. türkler'in oğuzlar'dan ayrı bir diğer kolu olan kıpçaklar, roma'dan kalma kaynaklarda dahi "beyaz tenli sarışın insanlar" diye tasvir edilir, bugün tatarlar hala bu fenotiptedirler.

bu "türkler aslında daha esmer oluyorlar biliyor musun" zırvasını açıklığa kavuşturduğumuza göre, bir de şu mesele var ki türk ırkçılığı "beyaz ırkın üstünlüğü"nü falan savunmaz. böyle birşeyden "ben de eskiden ırkçıydım" deyip de bahsedebilenin samimiyeti ancak "benim kürt arkadaşlarım da var" ifadesinin samimiyeti seviyesinde olabilir. türk milliyetçiliğinin "bilimsel bir tabana oturtulmaya çalışılması" sürecinde atatürk'ün de aralarında bulunduğu kimseler türk ulusunu ari ırkına dahil etmek istemişlerdir fakat bu hiçbir zaman temel kazanmamıştır. sonuç olarak, bugün de kimse beyaz ırk şakşakçılığı yapmamaktadır. bu dışarıdan (avrupa/amerika) duyulup gelinen ırkçılık hikayeleriyle, türkiye'de gerçek bir ırkçılık olmadığı için, sanki böyle şeyler varmış gibi goygoyculuk yapma çabasından başka birşey değildir.

bir de "kürtler aslında daha beyaz" nedir amına koyim? ne oluyor daha beyaz olunca?
  • bütün genellemeler gibi bu da yanlış. ki, türkler de, kürtler de doğrudan bir ırk (sarı, beyaz, arap, hindu) içine oturtulamazlar; geçiş ırk ve toplumudurlar; melezlik baskındır.
    (bkz: kürtlük türklük alevilik)
  • uuh baby siz bilmezsiniz bir zamanlar biz faşist türkler kara gözlü kara kaşlı kürdoları otobüslerde ön kapıdan bindirmezdik, kendi okullarımızda okutmazdık. hatta bir kürt kızı ilk kez bir türk okuluna kabul edildiğinde faşoluğumuzdan saniyeler içinde aşağılamaya tartaklamaya başladık. bir de zu zlu zlunx diye soykırım örgütü kurduk camide cemaati toplayıp topluca kürt kurban ediyorduk. gençken çok faşisttik biz... bu nedenle acilen kürt derisinde melanosit sayımı yapılmalı, kim daha negroymuş saptanmalı!
  • kürtlerin her konuda türklerle sidik yarıştırmasına örnek gösterilebilecek iddaa. biri çıkıp dese ki "türkler kürtlerden daha kavruk tenli" diye bir süre sonra bazı kürtler bunu yediremeyerek yok arkadaş biz daha kavruğuz der.
    (bkz: bunu diyen bunları da dedi)
    ailenin küçük oğlu abisi ne yapsa aynısını yapmaya özenir hep onu taklit eder ya ona benzer birşey bu. ha büyük abi bu durumları pek siklemez dalgasına bakar, hoş görür ufaklığı orası ayrı.
  • somut olarak yalan olmasının yanında avrupa-abd merkezlerine yaranmayı amaçlayan önerme: söylediği şu: biz de sizin gibi beyazız, medeniyiz; bizi "kara" türklerden kurtarın.