şükela:  tümü | bugün
15 entry daha
  • (bkz: halay)

bir kürt halay konusunda korkunç disiplinlidir. hatasız işler. tecrübe olsun diye girmiştim bir kere, serçe parmağımı bırakıp çıktım.
  • (bkz: dolmuş)
  • hitler reenkarnasyon geçirip dünyaya kürt olarak gelirse ilk iş olarak listeleyeceği özelliklerdir.
  • kürt değilim, olsa da farketmez ama bir dil daha bilmek artdır bence.

edit: imla ve anlatım
  • (bkz: midye dolma)
  • eğer başıma bişey gelmeyecekse (bkz: kaş)
  • yoktur. hepimiz insanız, birbirimizden zerre kadar üstün bir yönümüz de yok. sonra başbakan "biz üstünüz çünkü inanıyoruz" deyince kızıyorsunuz.
  • eğer kadim insan musa anter amcanın ''kekik reyhan ve kaçak tütün kokusu taşırdı rüzgar. alçak damlı evlerin yüksek küçük pencerelerinden soluk ışıklar yayılırdı geceye. köpek havlamaları korkulara karışır kaygıları beslerdi. sonra dağlardan kurşun sesleri gelirdi belirli belirsiz. namlunun ucunda çırpınırdı yürekler... ağıtlar yankılanırdı dağlara doğru. kapılar kırılır talan edilirdi, sevdalar, umutlar ve insan olan ne varsa... ve kan akardı derelerimizden. zilan, munzur, 33 kurşun, nevala kasaba... ve ülkemin bütün derelerinden. 0 iklimde kalırdı acılar... duymazdı bir allanın kulu çığlığımızı. ve dağlara sevdalanırdık, karabasan gecelerin sabahlarında. direnmek kalırdı kürt'e. yaşamanın bir başka adı direnmekti...'' pasajındaki yazısına bakarsak eğer kürtlerin direnmek gibi üstün bir özelliklerinin olduğunu hissedebiliriz.çünkü lozandan beri, ki bu yaklaşık doksan yıla tekabül ediyor, dört parçada- rojava, rojhelat,başur ve bakur- her türlü dayatılmışlık,bastırılmışlık ve susturulmuşluğa karşı destansı bir direnç içindedirler. hatta berxwedan jiyane gibi türkçe mealiyle ''direnmek yaşamaktır'' anlamına gelen bir deyim de var kürtçede. şivan perwer şarkısını da yapmıştı:http://www.youtube.com/watch?v=27wuwlqyzn8 ...
    başkada pek bir üstün özellikleri yok. bütün kirliliğimiz ve güzelliklerimizle birbirimize benziyoruz.
  • aynı coğrafyada yaşayan insanların birbirlerinden üstünlükleri olabileceğine inananları göstermesi açısından düşündürücü bir başlık.
    tam gaz böyle birbirinizi yemeye devam edin, oyun bitince ağlamak yok ama kendi düşen ağlamaz.
49 entry daha