şükela:  tümü | bugün
 • olan şey. burda bık bık öterler ama sınırı geçtikleri anda elindeki pasaportla türküm diye dolaşırlar. yaptıkları het olayda türk olduklarını beyan ettikleri için türk halkını yurt dışında en iyi şekilde temsil ederler(!)

  edit: hahaha gayet tabi diyolarmış. ulan başınıza bişey gelse koşa koşa türk konsolosluğuna gidiyosunuz neyin kafası bu. mesela o değil yani türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan çok azınlık var ama hepsi türk kimliğiyle bir sorun yaşamıyor. şu acı gerçeği öğrenin sınırdan dışarı adım attığınız anda etnik kimliğiniz 5 para etmiyor.
 • olmayan şey. ''hayallerde yaşıyor bazı ibneler'' dedikleri durum bu olsa gerek. dostum sana yanlış anlatmışlar. sen sınırın dışına çıktığında, o elindeki türk pasaportunu kimse siklemiyor. yani ''buradayken ülkeyi beğenmeyenler, sınırı geçince ben türküm diye takla atıyor'' diyerek kendini sikmene yada üzmene gerek yok, rahat ol.
 • kotu bir sey yaptilarsa turk kulturu altinda yasamayi bahane ederler ama ovuyorsa karsidaki kesinlikle oz kulturleri olur.
  80’lerde evet sesleri cikmiyordu kurt murt diyemezlerdi.
  simdiki asalak takimi en azindan kurt oldugunu soyluyor.
  zaten hareketlerden ve irk yapisindan belli.
  biz buz gibi asyaliyiz bu herifler de onlara gore aryan ama bilemicim. swh

  tanim: eskiden cok olan simdi gittikce yavaslayan olgu.
 • yooo, demiyoruz. "ı am kurdish, from turkey" diyoruz biz.
  nereden geldin diye sorduklarında sadece türkiye dediğimizde de pek hoş şeyetmiyorlar açıkçası. o yüzden belirtiyoruz bir şekilde türk olmadığımızı.

  edit: aldığım mesajlardan anladığım kadarıyla tam anlatamamışım kendimi. bakınız kürt olmak ya da türk olmak benim seçimim değil, sizin de kürt ya da türk olmanız sizin seçiminiz değil. burası daha önemli, benim türk ya da kürt olmam sizin de seçiminiz değil. yani beni türk yapmaya çalışarak her hangi bir şey elde edemezsiniz. brn hayatımda sadece ilkokulda andımızı okurken kimliğim hakkında yalan söyledim/söylettirildim. türk olmak kötü, kürt olmak iyi de demiyorum. yalnız şöyle bir şey var ki yurtdışında (avrupa, amerika falan) türk olduğunuzu söylediğinizde insanların size yaklaşımı çok önyargılı oluyor. avrupa'daki türkler onlara bir şeyler mi yaptı yoksa medyanın yönlendirmesi falan mı hüç bilmiyorum, bunu tecrübe edecek kadar uzun dönem yaşamadım yurtdışında. sadece turist olarak beş on tane ülke görmüşlüğüm var, o kadar. yahu bu gözler türk olduğu anlaşılmasın diye kendi aralarında ingilizce konuşanları bile gördü. kürt olmaktan gurur duyuyor da değilim. herhangi bir milletten olduğu için gurur duyacak kadar da acınası halde değilim çok şükür. ama bir çoğunuz gibi ben de isterdim amerikalı, isveçli falan olayım. artistlik olsun diye değil, rahat yaşardım şu üç günlük dünyada.
 • bunu bizimle paylaştığın için teşekkürler. sayende aydınlandım aynı zamanda oldukça keyifli vakit geçirdim. kısacası okurken zevk aldım. gerek steinbeckin canlı betimlemeleri gerek dostoyevskinin depresif havası kaleminizde mevcut. ilerki yazılarınızı merakla bekler, başarılarınızın devamını dilerim
 • kürtler yurtdışında da kürdüm diyorlar. aynı buradaki gibi, sorun şu ki basına konu edilecek bir suç işlediklerinde basın bunu kürtlere olan sempati azalmasına veya türklere olan düşmanlık artsın diye türkler diye yazıyor.
  sonuçta adamın türk kimliği var. polis de etnisiteye bakmıyor.
  ama türkiyede yaşayan kürtlere kürt kimliği verirsek olabilir gibi.
 • en büyük türkiye diye bağırtacaklar az kaldı
  usa denen süper yavşak ülke başlarını tutacak
 • tüklerin yurtdışında karı kız düşürmek ve vebalı gibi muamele görmemek için türküm diyememesine göre çok nadir rastlanılan durum.
 • parası pulu olmayan insanların yaptıkları muhabbet. yıl 2017 hala neyle uğraşıyoruz.
 • erasmusta kürdüm diyince salak salak triplere giren türkler vardı. “aağbi bari burada yapmayın şunu yeaaaa” falan derlerdi. bi skim beğenmiyorsunuz lan. türkiye’de türk’üm dese o kürt benim kürt arkadaşım olur.