şükela:  tümü | bugün
  • bir gerçekliktir. artık yeter dediğimiz olay.
  • (bkz: diyosun)
  • yanlış bir tespit. yok öyle birşey. bunu zazaların yogunlukta olduğu anadolu şehirlerinde görmek çokta zor değildir.
  • (bkz: zaza.avi)
  • siyaset kültürü gelişmemiş kürtlerin şovenizminin, diğer aşırı görüşlerden daha da tehlikeli olduğunun göstergelerinden sadece biridir.
  • gerçekliktir. zazaların bir kısmı kürtliğü kabul etmiyor, biz farklı bir kültürü olan, farklı bir dili olan kadim bir kültürüz ve kürt değiliz, diyorlar. zazaların çoğunluğu alevi, bir kısmı da sünnidir. son yıllarda asimile olan pkk ya katılan ve kürt ırkçı hareketine katılan zazalar da var. en ünlülerinden biri hdp eşbaşkanı selahaddin demirtaş'tır.

zazalar gelenek görenek, dil, folklor, tarih açısından kesinlikle kürt değildir, ben kendimi kürt hissediyorum arkadaş sana ne, diyorsa eyvallah ama şöyle de bir durum var:

(bkz: aslını inkar eden haramzadedir.)
  • doğrudur. bunu yapanlar kürt ırkçısıdır. bunlara göre hz. adem de kürttür. dünya kürt ırkında dağılmıştır. avrupa da kürtlüğünü unutmuş insanlardan oluşmuştur ve büyük yanılgı içindedir.hatta obama siyahi değil ama çok esmerdir çünkü büyük büyük dedeleri mardinden göçmüşlerdir. ben burada suçu kürtlerde bulmuyorum. ben burada suçu zazalarda,türklerde buluyorum.kendi dilini kültürünü çocuklarına iyi anlatamazsan onlar da asimile olurlar.çocuk gelip dedesine dede biz kürtmüşüz diyor.deden mi iyi bilecek sen mi? saçmasapan argümanlarla sanki kürt ve zaza tarihi bir elmanın iki yarısıymış gibi öyle bir de anlatırlar ki tövbe bismillah der kendinden şüphe edersin. oysaki kendi tarihine biraz baksa kürtlerin çeşitli toprak vs. çıkarlar uğruna dedelerine yaptıklarını,dedelerinin kemiklerinin mezarda ters döndüğünü anlar. ki şahsi kanaatime göre bunların okuyup meslek edinmişleri de kendi dedelerine benzemekte,hak yemekten zevk alıp bir de utanmadan dilinizi beğendiklerini söylemektedirler.her yazıya inanır,her söze güvenirseniz kaybınız birkaç puan, birkaç köy, biraz kültür, bir dil değil kocaman bir kültür, tarih olacaktır.bunun farkında olmayan tarih kültürü gelişmemiş toplumlar yok olurlar.yok olmuş toplumu da yeniden yaratamazsın.alt başlıkları kimse merak etmez.alt başlıklar önemsizdir.sadece kendi milli varlığından habersiz,kendi tarihini bilmeyen,devamlılığı için başka milletlere ihtiyacı olan milletler altbaşlık olurlar. ki zaza dediğimiz insanlar zazaca konuşanlarsa genel olarak, çoğu da bildiğin türktür.ne görüntü olarak ne kültür olarak da kürtlere benzemezler.ben burada kürtler kötüdür vs dir demiyorum.kürtler kendi kültürlerini savunmadan daha gözü açık daha başarılıyken türklerin zazaların bu körlüğü beni deli ediyor.rahatsız oluyorum.