şükela:  tümü | bugün
 • adamlar boşanma davası açan eşleri ile bile en medeni sekilde kadını öldürerek ayrilabiliyorken gelmiş buraya bu başlığı açmışsın!
  (bkz: medeni)
 • medeni bir şekilde ayrılabilmek için iki tane medeni taraf gerekir. bu meselede bir tane bile yok.
 • ben daha alt kattaki kürt komşumuzdan ayrılamıyorum. neden ayrımcılık yapıyorsunuz?
 • çocuk toprakta oynarken yılanı rahatsız ediyor, yılan doğası gereği çocuğu orada sokup zehirliyor, bunu gören babası can havliyle baltayı tuttuğu gibi savurup yılanın kuyruğunu alıyor.

  gel zaman git zaman, baba ulu birisi, gel diyor yılana, barışalım.
  yılan daha ulu, diyor ki;
  "bizden olmaz be güzelim, sende bu evlat acısı, bende bu kuyruk acısı olduktan sonra bizden olmaz. boşver "

  bizim kurtlerle olan hikayemiz de buna çok benzer, acılar çok derin. nefret genlerimize işledi. silip atmak, birden bire hayat bayram olsa şarkısı çalıp herkesin birbirine sarıldığı karikaturize ortamlar yaratmak cok cok zor artık.

  bunda devletin kabahati olduğu kadar pkk'nın da kabahati var. cok cok daha buyuk.
  devlet ilk eylerlerin sonucunda klasik reaksiyonu olarak siddetle bastırmaya çalıştı(aynı hareketi gezide de yaptı, ardından beyaz türkler empati kurabildi, (bkz: özür diliyorum senden kürt kardeşim) ), köyleri dağıttı, faili mechuller (faili meçhuller ne kadar asimetrik savaşın bir gerekliliği olsa da, pkk propagandasında ölen hep sivildir. istersen dağda docka başında öl, fark etmiyor) felan.(pkk hala bundan besleniyor, herhangi bir kckli yada pkk'nın guttugu cihangirli ile konuşursanız bu argumanlari mutlaka verecektir)
  yapmamasi gerekiyordu, yaptı. yapacak bir şey yok.

  aynı şekilde pkk'nın aldığı canlar da yureklerde kor hala. bir yerde okumuştum, iyi yada kötü anılar da işleniyormuş genlere.
  çözüm süreci oncesinde türk insani kurtlere yine sempati ile bakıyordu, kardeşimiz diyordu, pkk ile kürt vatandaş ayrımını yapabiliyordu.
  ne olduysa çözüm surecinde oldu, nefret oyle bir ayyuka çıktı ki, kürt milliyetcileri bu nefretten hic şikayet etmesin, benim evimin onundeki caddeden her cumartesi akşamı "ocalan'siz dünyayı başınıza yıkarız " diye yürürken bu nefreti hesap etmeleri gerekiyordu.
  (kim bilir belki de bu nefreti pompalamak için tertip edildi "çözüm" tiyatrosu)

  velhasıl, bu acılardan sonra bizden olmaz be güzelim. olmayacak.
  manipulasyona bu kadar açık iki toplumla kedinin fare ile oynadığı gibi oynayacaklar.

  kürtler doktrin değiştirdi, güneydoğu'yu değil turkiye cumhuriyeti'nin tümünü istiyorlar artık. yüksek sesle dillendirilmiyor elbet bu durum ancak etrafınızda politize olmuş bir kürt ergenini gaza getirdiğinizde duyacağınız şey budur.

  biz ya bu yuvayı dağıtacağız yahut insanlığı tekrar hatırlayacağız. her iki tarafta.

  halk el ele verip önce türkiye politikasina reset atacak ardından pkk ve kollarını tasfiye edecek. amasız şartsız. "ama dağdan inen adam ne yapacak"sız. bana mi sordu oraya çıkarken.
 • başlığı açanda beyin bulma ihtimalinden çok daha yüksektir .
 • 14 yıldır gördüğüm siyaset ve hükümetle olmayacak iş. şu an ki yönetenlerin yerine medeni olanları gelecek, yıllarca ekilen nefret ve kin tohumları yeşerip büyüyüp ölecek, aziz nesin'in bahsettiği %60 ın yerine yeni nesiller yetişecek derken en az 300 yıl gerekir.
 • başlığın ilk entry'lerine bakılırsa neredeyse sözlüğün kuruluşundan bu yana az çok tartışılan bir ihtimal. bana göre az değil, ancak ayrılıkçıların durup dururken harekete geçmesiyle olma ihtimali sıfır. bir karışıklık dönemi gerekir, bu belki bir komşu devletle savaştığımız bir dönem, belki de bir siyasi kaos dönemi olacak. bana kalırsa hdp'nin (adı devamlı değişen hareket) üstüne sert bir şekilde gidilmesi bu ihtimali artırdı. hdp'nin baş adamları özgürlüklerine kavuştuğu anda ortalığı birbirine katacaklar, şimdi dışarıda olan hdp'liler bunu bekliyorlar. belki bu tutuklamaları dünya kamuoyuna çok dikkat çekici bir şekilde sunup mağdur pozisyonuna geçecekler, dünyanın desteğini alacaklar.
  devlet her durumda kumar oynamak zorunda, kaçışı yok. birinci seçenek sert müdahaleye devam edecekler, kürt-türk demeden herkesi baskı altında tutacaklar. yalnız baskı gevşediği anda ayrılıkçı kürtlerin yanında isyankar türkler sorunu da baş gösterecek. devletin dirayeti daha fazla kırılacak.
  ikinci seçenek çözüm süreci yine başlatılacak. bu kez ya fazla imtiyaz tanınacak (özerklik dahil) ve ipler tamamen salınacak ya da sert bir ateşkes imzalanacak ve "değil askerime-polisime saldırmak, kedime tekme atarsan bile ülkede ne kadar kürt varsa ayırmadan zulmederim" gibi bir tavır koyulacak. kürtlerin kendi isyankarlarını dizginlemesi beklenecek. bu seçeneğin kumarı çok büyük tabi, kürtler devletten taraf olursa pkk ülkeden ilelebet çıkacak, tersi durumda edirne'den artvin'e mahalle mahalle savaşılacak.
  bazı yazarların bahsettiği kanada ve çekoslavakya modelini sıfır ihtimal görüyorum. çünkü ayrılması mevzubahis iki taraftan biri diğerine oranla ciddi farkla daha güçlü ve ülkenin baskın kurucu milleti. üstelik tarihinde (yanılıyorsam düzeltin) hiç bir milletle müşterek devlet kurmamış. şu günden sonra da kurmaz.