şükela:  tümü | bugün
  • hacettepe üniversitesi felsefe bölümü'nün öğretim üyelerindedir. mükemmel ders anlartır, ağzından çıkan her harfi not alma isteği uyandırır. takdir etmek haddim olmamakla birlikte, felsefi birikimi bir hayli yüksektir. çeşitli dillerden çeviriler yapar. trt 4'te açıköğretim dersleri verir.

2005 yılı başlarında profesör olmuştur kendileri.
  • son vize neticesinde tum sinifa oturakli bir bicimde cakmis, dersini super anlatan, ama sinavda inim inim inleten bir hocaymis. oy oy...
  • kendisinden ders dinlemenin büyük bir keyif olduğu hacettepe üniversitesi felsefe bölümü hocası.
  • kendisinden ders dinlemek keyfilidir. fakat aynı dersi ikinci kere dinlediğinizde adamın nokta virgül kaydırmadan aynı şeyleri söylediğini aynı yerlerde aynı espiri ve mimikleri kullandığını farkedecesinizdir. bir de masa ile pegasusu elinden alırsanız hiçbir şey anlatamayacağını düşündüğüm kişidir. kel ve fodul olmasına rağmen gözlüklü göbekli olmasına rağmen kadınlar tarafından seksi ve karizmatik bulunduğunu bildiğim insandır. özeniyorum kendisine. hocam benim yaaa.
  • hacettepe üniversitesi felsefe bölümü'nde hoca olan cin gibi bakışlı güzel insan. kendisinden bilim felsefesi ve tarih felsefesi derslerini dinlemek müthiş keyifliydi. yıllar sonra bile, bilim felsefesine ilgi duymamın sebebi kesinlikle kurtuluş hoca'dan aldığım dersler...

lakin, kurtuluş hocadan bilim felsefesi dersi aldığım dönemde, aramızda geçen bir diyalog, o dönemde beni felsefeden epeyi bir soğutmuş ve kendime gelmem yıllar sürmüştü. bu diyalog şöyleydi:

hayalettin: hocam iyi söylüyorsunuz, güzel söylüyorsunuz da... bilim adamlarının bilim felsefesinden haberi yok. ne popper* biliyorlar, ne kuhn*, ne de feyarabend... öyleyse biz niye felsefe yapıyoruz?
    kurtuluş dinçer: biliyorsun, bilimsel bilgi ve felsefi bilgi farklı. onlar bilim yapıyorlar, biz de felsefe.

bu diyalogun üstüne beynimden vurulmuşa dönmüş ve hiçbir işe yaramayacak bir işle uğraştığımı hissetmiştim. hocanın söyledikleri doğruydu -buna katılmamak elde değil. ancak bilim yaparken felsefe bilmenin gerekli olduğunu ve bu durumun hem bilim insanlarının, hem de felsefecilerin bir eksikliği/yanlışı olduğunu görecek durumda değildim.

uzun süre sonra gelen düzeltme: felsefe bilen ve felsefeden de yararlanarak bilim yapan bilim insanları da varmış ve biz hacettepe üniversitesi felsefe bölümü'nde bunun farkında değilmişiz.
  • dersliklerin hemen karşısındaki ağaca tünemiş tam dokuz adet baykuşu camdan seyrederken aramızda geçen diyalog,

- hocam siz hep minerva'nın baykuşu alacakaranlıkta uçar derdiniz, bu keratalar hiç uçmuyor?
    - onlar uçuyorlardır da sen görmüyorsundur, zaten görebilsen filozof olurdun.

şeklinde olan güzel insan. bu arada artık bölüm başkanı sıfatı da kendisine aittir. e hepimize hayırlı olsun.
  • gün itibariyle derste tarih yazmış bölüm başkanı, şöyleki; kendisi dört yıldır kafamıza vura vura bölüm hocalarının öğrettikleri etik görüşünü çöpe atarak ciğerlerimize temiz hava dolmasına sebep olmuştur.
  • hesap açması ile twitterı şenlendiren insan. takipteyiz.

örnek olarak
  • "kedileri insanların tepesine çıkarırsanız birilerinin onları beşinci kattan atmasına engel olamazsınız. burada kendi sorumluluğunuzun üstünü hayvanseverlikle örtemezsiniz."

şeklinde tweet atarak hayvana şiddeti meşrulaştırmış akademisyen(!) kişiymiş.

https://twitter.com/…status/999379557051400197?s=20

hatta hızını alamamış hayvan düşmanlığına tweetleriyle devam ediyor.

bu tarz insanlar nasıl oluyorsa kendi kendilerini tepelere çıkardığı için kendilerini tüm dünyanın üzerinde görüp bu çıkışı yapacak cürete geliyor. bu zihniyet dünyada canlıların %83'ünü yok etti. sözüm ona akademist. özgürlük kavramından haberi yok. iradesi olmayan hayvana karşı dahi kısasa kısas mantığıyla hareket edecek kadar vicdansız.