• birinci dünya savaşından yenik olarak ayrılıp,milli mücadele doğrultusunda yapılan antlaşmaların avrupa devletleri tarafından onaylanmasını sağlayan savaş,milli harekat.
 • attila ilhan diyor ki "bugun dunyanin hangi bilgisayarina kurtulus savasi verilerini girseniz, simulasyonda turkiye yuzde yuz maglup cikacaktir.turkiye ve turk milleti iste boyle irrasyonel bir tarihe ve karaktere sahiptir."
 • türkiye'nin yabancı ülkelerin boyunduruğundan kurtulmak, onları topraklarından atmak, işgale son vermek ve özgürlüğüne kavuşmak için verdiği mücadelelerin 19-23 yılları arasına tekabül eden kısmına verilen isim.
 • yabancı ülkeler kadar kapitalizme de karşı yapılıp başarılı olunmuş savaş.
 • turk halkinin sirtindaki paltosunu askere verdigi turkiyenin varolmasini saglayan savas
 • son zamanlarda irak'ta yasananlardan ve de irak halkinin tutumundan sonra daha da cok degerinin anlasilmasi gereken, millet olarak en buyuk gurur kaynaklarimizdan birisi
 • icerigini basta yunanlilar ve ermeniler olmak üzere azinliklarin asimilasyonunu ve ortadan kaldirilmasini amaclayan bir görüs olan kemalist türk milliyetciliginin, ankara üzerine yürüme öküzlügünü gösteren yunan ordusu karsisinda celallenip ölümüne giristigi savas. savasin sonrasinda yunanlilardan tam olarak 'kurtulmak' icin yunanistan´da yasayan türklerle takas isine girisilmistir. bu olay o sirada bircok yeni kurulan devlete de ilham kaynagi olmus, asimilasyon politikasinin belkemigini olusturmustur. daha sonra imzalanan lozan antlasmasiyla kazanilan yerlerin izmir, bati trakya ve ermenistan bölgesinden ibaret olmasi ve yunanistan disindaki bütün devletlerle masa basinda anlasilmasi savasin 'ic düsmanlara' yönelik milliyetci karakterini aciga cikarmaktadir kanimca.
 • bu ulusun binlerce yillik tarihinde olan diger savaslar gibi fethetmek yada ganimet kazanmak icin degil sadece varolabilmek icin gerceklestirdigi onurlu mucadele.

  oyle ki uc kitaya yayilan milyonlarca kilometre karelik osmanli topragini mantik disi bir sekilde yeniden kazanma istegi bir tarafa konmus ve sadece ulusal devletin kurulacagi misak-i milli sinirlari vatan olarak kabul edilmistir ki, osmanli imparatorlugunun yetistirdigi komutanlar, devlet adamlari ve toplumun ileri gelenleri icin bu cok onemli bir adimdir. bir ulusun varligi ve onuru bu savasla korunmus, onu yeryuzunden silmeye and icmis olan emperyalist guclerin sevr dayatmasi da burusturulup suratlarina carpilmistir. ayrica sadece yunanlilarin degil, ingiliz, fransiz ve italyanlarin planlari da gerek meydanda gerekse masa basinda savasarak bozulmustur.

  ayrica kurtulus savasi sonunda izmirden goc eden bir yunanli bir kadinin kizi 2001 yazinda atina'da evlerinde yemek yerken bana, annesinin anadoluda evini birakmasina ragmen, yunanli politikacilarin televizyonda turkiye aleyhine yaptiklari her konusmada, tum ailesine donup "bu adamlar yalanci, turkler boyle seyler yapmaz" dedigini anlatmasi ve cok yakin arkadasim olan torunu olan sophia'nin turkiyeye ve turklere hayranlik duymasi ise benim icin bu savasin ne kadar onurlu yapildigini gostermesi acisindan tum tarih kitaplarindan daha buyuk bir kanittir.

  (bkz: tarihe kufretmek)
  edit>>(bkz: saymayi yeni ogrendim)
 • küçüklüğümden beri birinci dünya savaşından sonra türk milletinin atatürk önderliğinde bağımsızlığı için verdiği mücadele olarak anlatılan savaş. yuvadayken ilk anlatıldığında atatürk'ün bütün ingiliz, fransız ve yunan ordusuna tek başına sille tokat girdiğini ve de hızını alamayıp bütün yunanlıları kovalara doldurup izmir'e götürüp oradan deniz döktüğünü düşünmüştüm. sonra ilkokulda atatürkün bir orduya sahip olduğunu uzun süre kabullenemedim. "ordu olduktan sonra babam da yener" düşüncesinden uzun süre çıkamadım. bir orduya sahip olması atatürkün gözümdeki imajımı sarsmıştı. o yeşil dev hulk gibi bir şeydi benim için. bütün savaşı tek başına kazanmıştı.
hesabın var mı? giriş yap