şükela:  tümü | bugün
 • tamam sen git muhteşem, kusursuz doğu kültürünü yaşa boşver batıyı. 4 kadın da alırsın sen şimdii. az değilsin ulan iyisin yine köfte. takım elbiseymiş, latin harfleri de ne mis gibi arap kültürü varken değil mi?

  tanım: pek de parlak olaylar olmayacaktı.
 • siyasi islam olmayacaktı. ne güzel.
 • olacaklar gayet basit.

  ege tarafını yunanlılar alacaktı. yunan nüfusu az olduğu için sürekli nüfus getireceklerdi. hatta izmir işgalinde nüfus getirmeye başlamışlardı.
  ermenistana doğunun bir kısmını vereceklerdi.
  kürdistan kurulacaktı ve bir kısım toprakta oraya ayrılacaktı.
  geriye anadolunun iç tarafları kalacaktı. fakat orada bir türk devleti kurulsa bile ağır şartlar altında olacaktı. mesela orduda ağır silah olmayacaktı falan...bu saydıklarım varsayım değil. ingiliz arşivlerinde geçiyor bu muhabbetler.

  ayrıca büyük ihtimal ingiltere pakistanda kadıyaniliği kurduğu gibi burada da böyle bir sapkın mezhep kuracaktı. hani az kalan topraklarda bile kolay kolay huzur olmayacaktı. istanbula gelince; vahdettin han hükumeti belli bir süre yaşatılacaktı. ardından fes edilecek ve istanbul uluslararası bir konsorsiyum tarafından yönetilecekti...

  şimdi bazıları diyecek ki ingiliz alsaydı medeni olurduk ! lan tapa ingilizin işgal ettiği yerde huzur olur mu. zaten adam sen medenileşme diye işgal etmiş. yani malazgirt ile başlayan süreç yıkılmış olacaktı. belki yine direnen birileri çıkardı ama onca mağlubiyet ve ekonomik çöküntü ile direniş çok uzun süremezdi. ingilizler anadolu için boşuna yetimler ve dullar yurdu dememişti. yani osmanlının son 60 senede verdiği kaybı başka bir millet vermemiştir.

  kısaca; kemolistlerin ve tayyibanların tarih kavgası boşuna...memleket kurtuldu mu kurtuldu. bundan sonrasına bakmak lazım...
 • uzun uzun yazıp türkiye güzel yolda demek de ayrı bir mantık. sanayi, tarım, hayvancılık, teknoloji , enerji hangi alanda güzel yolda olduğumuzu söylese keşke bu analizci arkadaşlar da biz de ona göre hak verelim kendisine.

  edit: bir arkadaş da elimizdeki halifeliği kaybettik demiş. bu doğru hatırlarsanız birinci dünya savaşında halifemizin çağrısı üzerine yüz binlerce kişi arap diyarlarından çanakkale'ye gelmiş ve çanakkale'yi savunmuştur.
 • en beğenilen entrysi doggy pozisyonunda seks hakkında bilgi vermek olan bir islamcının kafa siken zırvası.

  (bkz: #34869560)
 • bugün yaşanmakta olanlar doksan sene evvel yaşanıyor olacaktı
 • aşağı bakmak yeter. aşağı derken ülke olarak. azıcık suriye, ırak görün yeter.
 • kaybedilen kurtuluş savaşı olmaz.
  ufalırdık.bi zaman sinerdik.belki nüfusumuz daha büyük kırımlara uğrardı.düzenli ordu uzunca zaman kurulamazdı.uşak yöneticilerin altında halk daha da fakirleşirdi.
  ama kazanılana kadar devam ederdi.
 • ırak, suriye gibi kukla diktatörlükle yönetilen devletler gibi olurduk.

  antalyada italyanlar, antepte fransızlar takılıp oraları asimile etmeye çalışmayacaklardı tabiki de. milletinden kopuk bir yönetim yaratıp o yönetimi kuklalaştırarak yöneteceklerdi ülkeyi. bunu anlamak için oturup aylarca düşünmeye gerek yok. komşu ülkelerine bak anlarsın.

  ancak türk halkı tarihi boyunca işgal altında veya koloni şeklinde yaşamadığı için kurutuluş savaşı gibi bir şey çıkma şansı bulmuştur. bu hareket de atatürk önderliğinde yapıldı. atatürk çıkıp "beyler bir fikrim var, savaşalım ülkeyi kendimiz yönetelim" demedi. halkın içinde olan bir hareketi organize edip önderlik yaptı. bu yüzden de kendisine "ulu önder" diyoruz.

  yani ne "kurtuluş savaşını kazanmadık aslında, ne oldu ki? yaklaşımı doğrudur, ne de "atatürk olmasa baban kimdi bilemezdin şerefsiz" yaklaşımı doğrudur. ama atatürk olmasa padişahın, diktatörün tüm batılı çıkarlara boyun eğmesine bi bok diyemezdin.

  "kazandık da noldu, sanki kültürümüzü koruduk, alfabemiz, kıyafetimiz bile değişti, aslında yine onlar kazandı" düşüncesi ise tamamen akp zihniyetinin boş levhalara kazıdığı aptal bir düşüncedir. daha ingilizce eğitimimiz adam gibi değilken, bi de alfabe öğretip sonra yabancı dil öğretecek kapasitede olduğumuzu düşünüyorsan yanılıyorsun. ha ""biz nie öğrenios amk, onlar osmanlıca öğrenirdi dünya lideri olurduk diyosan da sen zaten kafada lider olmuşsun siktir et be oğlum derim. ayrıca yurtdışından ithal ettiğin ürünü "kulaç"la ölçecek kadar azimliysen de durma yerinde bu ülke emrinde derim.