şükela:  tümü | bugün soru sor
 • görüntüleri izleyemeyenler için;
  (bkz: atv ana haber/#8513483)
 • dün akşam atv'deki görüntülere yansıyan her biri 25 kg olan top mermilerinden 4-5 tanesini sırtına iplerle bağlayıp yürüyen kadın,
  kağnıdaki cephane ve kazanların üzerini örtmek için çocuğunun üzerinden örtüyü çekip alan kadın,
  kucağında (ev halkı bebek olduğu konusunda hemfikir) bebek ve/veya bir bohçayla koşuşurken top ateşi arasında kaybolan kadın ile birlikte sadece görüntülere yansıyandır..
 • kara kuvvetleri komutanlığı brövesine silüeti konulası şehit anam. 'şimdi cennetten bize bakıyor' alegorisini hakkında somut anlamıyla kullanabileceğimiz şehit.

  üzerine hemen laikçi-şeriatçı polemikleri yürütmek çok ayıptır, terbiyesizliktir.
 • (bkz: hangi biri)
 • bugüne kadar pek dile getirilmeyen kadın, kadınlar; şöhretleri yurtdışına taşmış aydınlarımız!? tarafından. acaba kaç kadın öldü cephede, cephe yolunda? kaçı tecavüze uğradı, kaçı evindeyken ya da sığınmak için başka bir yere girmişken vahşice yakılan dört duvar arasında kaldı? bunları sayan oldu mu bugüne kadar, sayıp da çekilen acıları yabancılara karşı dile getirmek pek prim yapmadı galiba. yakılan köylerin,yüzlerce sivilin içinde olduğu caminin, evlerin, izmir'in hesabını sormak pek rağbet görmedi uluslararası arenada. milyonlar, binler gibi araştırmadan uzak, dayanaksız rakamlar daha çok rağbet gördü; cephede savaşan oğluna ekmek, mermi taşıyan, sonrasında da beraber şehit düşen anadan. geçenlerde şehit düşen oğlunun cenazesinde "benim bir oğlum daha var, gerekirse onu da şehit veririm" diyen ana da anlaşılamadı, ya da çok iyi anladılar onu ve korktular, bu yüzden suskunlukları.
 • atv ankara haber müdürü haluk parlakdemir'in yoğun çabaları sonucunda elde edilmiş özel görüntüler.
 • kemikleri sızlayan kadın. ne ilginçtir ki, bu kadının torunlarının yüzde otuz beşi o savaşılan, kan dökülen davanın yıkılması için uğraşıyor.
 • ''bizim için istiklal savaşı şimdi artık bir hatıradır, bir dumanlı anıdır.gerilere baktığımızda dağların, bozkırların üstünde, o'nun, kızıllıklar içinde ufka yansıyan hayalini görürüz.ama gazi, bu mücadelesinde yalnız değildi.binlerce yüzbinlerce adsız vardı.bu adsızlar ya savaşkan birer erdiler ya muharebelerin mihnetlerine alınterleri ve gözyaşları ile katılmış yarı aç, yarı tok, lime lime kıyafetli analar, gelinler, kızlar, çocuklar ve ihtiyarlardılar.şimdi bunlar o 'nun etrafında, o'nun kızıllıklar ortasında hala dağlara, bozkırlara gölgesi vuran silüetinin çevresinde sanki kendilerini göstermek istemeyerek yer alırlar.hep birbirlerine sokularak, hep birbirlerini kendilerine siper ederek, önlerinde hayal meyal kağnıları, böğürleri birbirlerine geçmiş öküzleri, inekleri ve ellerinde övendireler ile uçsuz, bucaksız bir kadınlar, çocuklar ve ihtiyarlar ordusu...işte asıl kuva-yı milliye buydu!..''

  şevket süreyya aydemir, tek adam cilt 2, sf 466.
 • binlerce kilometre uzakta olmanin da verdigi bir hasretle, hickira hickira izledik, tum ailece. hatta, tam onunde patlayan bombaya ragmen yoluna devam eden, sonra da dibinde patlayan bombayla bos bir bez parcasi gibi savrulan bir baska sehit anamizi da gosterdiler, tam secemedim, ama kucaginda bir bebek vardi sanki.

  sargilar icinde, tufegine tutunup ayaga kalkan bir gazi de vardi, muhtemelen sehit olmak icin gidiyordu. hemen yaninda cok genc biri daha yatiyordu.

  15-20 kadinin toplanip, adeta bir acik hava fabrikasi olusturdugu goruntuler, ve digerleri. hepsi bu sehit olan koylu kadinin goruntusunden sonra verildi, yuregimizi dagladi. oyle bir goruntuydu ki, sehit olurken agzini bile acmadi ve oldu bu koylu kadin. tek istedigi, elindeki suyu bir baska sehit adayina goturmekti.

  bir baskasi askerlerle bir olmus, bir yandan onlara bir seyler veriyordu, bir yandan da siper almaya calisiyordu.

  cok, ama cok huzunlu goruntulerdi, acaba dedirtti... acaba, bugun boyle bir savas olsa, biz de gider miydik, yoksa 7nokta4 yetmedi mi pankartini (bkz: #8515882) uygun bir tarafimiza mi monte ederlerdi...

  allah rahmet eylesin, mekanlari cennet olsun.
 • engin ardıç bey'in yorumuna göre, "tekâlif-i milliye kanunu'nun amir hükmü mucibince" vurulmuş kadındır.

  (kaynak nedir diye sorarsanız, #8329929 no'lu entrynin sekizinci paragrafında geçiyor ifade)