şükela:  tümü | bugün
  • anadolu'da kurutluş savaşı veren tbmm hükümetine sovyetler tarafından yapılan yardımın dökümüdür...

sovyet silah, cephane ve malzeme yardımı (1920-1922)

kaynaklar:

1) "türk istiklal harbi, cilt vii, idari faaliyetler" (15 mayıs 1919 - 2 kasım 1923), ankara 1971
    2) "kurtuluş savaşı'nda türk- sovyet ilişkileri (1917-1923)" - stefanos yerasimos, istanbul 2000

cephane ve malzemelerin ayrıntısını yazmiim artık, toplam rakamlar veriyorum:

tüfenk:

45181 (sakarya'daki tüfenk gücünün yarısından fazlası)

mermi:

300 milyon civarı (kurtuluş savaşında orduya sağlanan mermilerin yarısından fazlası / yane ortodoks yunan'a salladığımız iki mermiden biri ortodoks rus'tan gelmiş alooo!)

süngü:

9520

piyade cephanesi:

52599 (sandık)

makineli tüfenk:

310 (99'u ağır taramalı tüfenk) (türk ordusunun tüm makineli tüfenklerinin 4'te biri)

ağır taramalı tüfenk cephanesi:

1123 (sandık)

top:

96 (türk ordusunun tüm toplarının 3'te biri)

top mermisi:

166910

105'lik obüs hartucu:

1143

top mermisi hartucu:

55

top kaması:

11

top nişahgahı:

22

top hartucu:

14500 küsür

top kaması:

161

bomba:

313 sandık

mayın:

350

dikenli tel:

500 kangal

cephane arabası:

2

uçak motoru:

3

süvari kılıcı:

60

deniz motorganbotu:

1

gaz maskesi:

19359

piyade mermi fabrikası aletleri:

18 (sandık)

dumansız barut:

10 (sandık)

ham pamuk:

20 çuval

telsiz telgraf istasyonu:

2

(balkan savaşında osmanlı ordusunun başkumandanı abdullah paşa'da bir tane bile olmadığı için lüleburgaz savaşından haberi bile olmamıştı zavallının. hatta o kadar kayıptı ki, açlıktan ölmek üzereyken bi ingiliz gasteci şans eseri ordan geçerken paşa'yı bisküvi ile beslemişti de acından ölmemişti başkumandan. böyle bilince belik daha anlamlı gebir iki tane telsiz istasyonunun ne anlama geldiği...)

dürbün:

4

aydınlatma tabancası:

22

aydınlatma mermisi:

351

çeşitli ilaç:

10 sandık

yatak çarşafı.

3692

yastık kılıfı:

3761

don: (oha!)

3440

gömlek:

3496

toplam para yardımı:

80 milyon tl

(o yıl -1920- tbmm'nin toplam bütçesi: 63 milyon küsür tl / bunun 27 milyonu savunma bütçesine ayrılmış)

ironi:

(bkz: ataturk ile lenin in fotografi yan yana)
  • ayrıca 2 hükümetin de monarşi katşıtı olmalarıyla da alakalıdır.
  • birçok kişinin bilmediği ve bilenlerin de önemsemediğidir.

halk padişah için savaşıyordu diyenler padişahın sadrazamının ingilizlere yaranacağım diye denize attırdığı cephaneyi hatırlamaz...
  • kadir mısıroğlu'ndan mustafa suphi vesilesi ile bir bölümü aşağıda anlatılan yardım...

http://www.youtube.com/watch?v=cm4gke5ei_s#t=1m35s

bu konuyla ilgili başka uzun bir sohbeti daha vardı, nuri conker ruslar'ın verdiği parayı almanyada fuhuşta yiyordu vs.

edit: buldum
    http://www.youtube.com/watch?v=_ts29rgbpjw
  • sovyet rusyanın bize kendi hazinesinden yardım ettiğini düşünmek gerçekten insanımız için gerçek bir hayal kırıklığıdır.
    sovyetlerden bize yardım gelmemiştir ''buhara cumhuriyeti''nden gelmiştir.o dönemde iç çekişmelerle kıvrılan rusya'dan yardım gelmesi beklenemezdi öyle de oldu. türkler rusya'ya yardım talebinde bulunduklarında yardım edecek durumu olmayan sovyet ruslar bunu altını bol olan buhara'ya bildirirler (buhara cumhuriyeti rusya'ya bağlı özerk bir türk devletidir) ve buhara cumhuriyeti tarafından türkiye'ye verilmesi üzerine 100 milyon ruble altın verilir ama türklere gelen para sadece 11 milyon ruble'dir -bunun yanında cephanelik-.ruslar bizlere yardım etmeyi bir kenara bırakalım bize gönderilmek üzere olan paradan kendilerine pay çıkarmışlardır ama ne pay.. adı rusya yardımı olarak kalmıştır..
    inanmayıp araştırmaya meraklı arkadaşlar varsa ''osman kocaoğlu, “rus yardımının içyüzü", yakın tarihimiz, cilt.1, sayı 10 (mayıs 1972), sayfa.292-293 bakabilir.ayrıca prof. dr. nuri köstüklü yakın tarihimiz eserinde de bu konuyu belgeleriyle beraber detaylı olarak işlemişir.
    ekleme:
    http://www.haber10.com/makale/14480/#.veusamd_uhm
  • (bkz: #46449798)
  • çok çabuk unutulmuştur.
  • osmanlı'nın beceriksizliklerine ruslar'ı alet etmeyin bence.
    osmanlı, 1. dünya savaşı'nda da almanya'dan yardım almıştır, yenilmiştir.

velakin kurtuluş savaşı'na destek veren sovyetler ile birlikte savaşı kazanmışız. buradaki başarı atatürk'e aittir.
    ya da, 1974 kıbrıs barış harekatı'nda libya lideri kaddafi'nin açık desteğini almışız. buradaki başarı bizzat ecevit'e ait.

sonra 12 eylül, özal-demirel-erbakan ve erdoğan türkiyesi... giderek dış desteğini kaybeden, kendini ifade etmeyen-edemeyen bir ülke. dolayısıyla yalnız ve güzel ülkem...
  • "buhara cumhurbaşkanı osman hoca'nın oğlu ünlü türkolog prof. dr. timur kocaoğlu buhara cumhuriyetinin 100 milyon altın ruble değerinde altının kurtuluş savaşına yollandığını rusyanın sadece bunun 20 milyonunu ankara'ya yolladığını 80 milyon kendi aldığını anlatıyor. " link