şükela:  tümü | bugün
  • +1 düvelimle katıldığım organizasyon.

edit: başlık başa.
  • -almanlar yenildiği için biz de....
    -sus ırzını siktiğim!
  • kurtuluş savaşını tek bir savaş veya muharebeden ibaret sanan malların hezeyanı.
  • savaş sonunda kimlerle anlaşma yapıldıgına bakılırsa fiilen degil de farklı şekillerde nasıl ve kimlerle savaşıldıgı gayet de net anlaşılacaktır.

ezberletilen kitapları hatmetmeye gerek yok, azıcık açıp yabancı kaynaklardan da bakılabilir ve kaç ülkenin esasında türkiye topraklarına göz diktigi görülebilir.

bir de burada koca götlerini yayarak "kurtuluş savaşı yalan yeeaa" şeklinde konuşan, lafa geldi mi mangalda kül bırakmayıp bol keseden klavyeye sallayan, olası bir savaş durumunda (kesinlikle savaş yanlısı degilim, ama diyelim ki yaşadıgın toprakları elinden almaya çalışıyorlar) topukları götüne vura vura kaçacak heriflerin üzerinde ahkam kestigi bir konudur. ne cümle kurdum lan.
  • kurtuluş savaşının birinci dünya savaşının türkiye ayağının bir uzantısı olması sebebiyle boş ifade.
  • akepe'nin yalanlarını kanun kabul eden bazı bedevilerin sanrısı.

he canım he, bir tek siz zekisiniz.:)
  • tarihine çamur atınca bi bok olduğunu zanneden güruh zihniyet beyenatı adama sorarlar antep urfa maraşa verilen ünvanlar yunanlılarla savaştıları için mi verildi montrö sözleşmesiyle istanbulu terk eden yunanlılarmıydı teknoloji araçlar bakımından yunan ordusu kimler tarafından desteklenmiş başarısızlıkları avrupa liderlerinden kimleri zora sokmuştur 7düvelle 7bayrağını sallayan 100biner ordusuna karşı savaşılmamış olabilir savaştan anladığınız sadece bu mudur arkada yürütülen diplomasıler devlet dengeleri sadece yunanlılara karşı mı yapılmıştır anlaşmayla adana çevresini boşaltan işgal kuvvetleri de mi yunanlıdır
  • tabi canım ne demezsiniz:
    - ingiliz donanması da pikniğe geldi zaten amk. http://l1310.hizliresim.com/1g/g/tl9yf.png
    - ölen anzak askerlerini de karşıdan karşıya geçerken otobüs çarptı.
    - antep'te karayılan, şahin bey fransızlardan french kiss öğreniyorladı aslında.
    - doğuda ermeniler'le çıkan çatışmalar zaten tamamen hayal ürünüdür. kim çıkarıyor bunları yahu? adamlar
    düğünde havaya ateş ederken birkaç on bin vatandaşımız kaza eseri ölmüştür.
    - italyanlar ise antalya'ya tatil amaçlı gelip fiyatların pahalılığından dolayı acilen geri dönmek zorunda kalmışlardır. maalesef o dönemlerde her şey dahil sistemimiz yoktu.

not: ahaha diğerlerine bir şey diyemeyip bir tek anzaklara takanlar var:) bak kardeşim bu savaş nasıl 1. dünya savaşının devamıysa ve uzantısıysa o anzaklar da bu listede kalacak. sonuçta bin yıl önce malazgirt savaşında savaşmadık bu adamlarla 19 mayıs 1919'da başlayan kurtuluş mücadelesinden hepi topu 1 sene önceye kadar savaşıyorduk. hani siz yapılanları küçümseyip, kimseyle savaşmadık diyebiliyorsunuz ya, biz de çok uzağa gitmeden aynı tarihlerde savaştığımız milletlerden birini de izin verin de ekleyelim listeye.
  • mecazdan anlamayanları gün yüzüne çıkarmıştır.. evet mecazı bir yana bırakırsak ben de katılıyorum, doğrudur..

keza düvel dediğimiz: kıta demektir, en başta kuş uçmaz kervan geçmez antartika olmak üzere, amerika ve özellikle güney amerika kıtasıyla hiçbir alakamız yoktur kurtuluş savaşında.. onun dışındaki kıtalarda hakimiyet kurmuş devletlere karşı savaşmış olmamız (4 kıta ediyor yani) sebebiyle mecaz-ı mürsel edilmiş, 7 kıtaya kafa tutuldu denmiştir.. bunu eleştirenler amerika'lıların götüne baka baka kaçtıkları kıçı kırık vietnam savaşını bile nasıl kahramanlaştırdıklarını da bi zahmet eleştirirlerse az buçuk delikanlı bir hareket sergilediklerini söyleyebiliriz.. ingilizler, fransızlar, italyanlar (avrupa), hakimiyet kurdukları bölgeler (asya ve afrika) bu arada ortadoğu asya kıtasında dostum, aman diyim ona ayrı kıta açmayın çok gülerler.. avustralya'dan getirilen anzak orduları da adı üzerinde avustralya kıtasında (ki bu da ingiliz sömürgesinde zaten).. yunanlılar hiç yardım görememiş de çok gücenirlermiş avrupaya denmiş, dünyanın maddi desteği yağdı kendilerine ingilizlerden amk. şaka mısınız lan? ingiliz bürokrasisine yön veren loyd george ve churchill'in lafı vardır bu hususta, yunanistan'a yatırdığımız sermaye ve yardımlar az daha güneşi batmayan imparatorluğumuzu ekonomik bunalıma sürükleyecekti diye.. hatta eskişehir savaşında yenildikten sonra ingilizler daha telefonlarına bile çıkmamış yunanlıların (o kadar para çarçur oldu, gene sonuç yok amk. diye) silahsa silah, erzaksa erzak.. sadece savaş alanında destek olmadıkları doğrudur.. ancak istanbul'u işgal edip çökmüşlerdir üstüne.. fransızlarla güney doğu cephesinde birçok savaşlar verilmiştir ancak, bunları nasıl görmezden geliyorsunuz anlamak güç.. boşa mı kondu gaziantep, kahramanmaraş, şanlıurfa isimleri bu şehirlere.. kazım karabekir'in başarılarını yok saymaktır bu, fransızlar yenemeyeceklerini anlayınca boşalttılar güneydoğuyu.. italyan'larda keza öyle, adamlar bütün akdeniz kıyılarını işgal etmişlerdi, yunanlılar iç kesimlere ilerleyemeyince vaz geçip ülkelerine döndüler.. bu da atatürk'ün taviz vermesi değil, karşı tarafa tavizler verdirmesi anlamına geliyor aklımızla yorumlarsak eğer.. haa tavizden kasıt musul kerkük hususuysa eğer, ona diyecek birşeyim yok, nedenini bilmiyorum bilmeyi de çok isterdim hatta.. musul, kerkük önemli petrol bölgeleriydi neden geri alınamadı? veya alınmaya çalışıldı mı? onu da tarihçiler beni ve şu başlığı açan arkadaşı birlikte bilgilendirirlerse ciddi sevinirim..

ilbertus, avasas ve nicklerini unuttuğum birçok yazar arkadaş tarafından uyarıldım, düvel, devlet'ler demek imiş.. hatamızı düzeltelim istedim, herkese tek tek teşekkür ederim bilgilendirme için..