şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dönemine göre tasarımını beğendiğim, güzel afiştir.

  afişte en büyük porsiyon kadın figürüne ayrılmış ve çizim tam ortaya konulmuş. ulus devletler çağında yaygın kullanılan bir imge olarak vatanın kadınla özdeşleştirilmesi kullanılmış.

  ancak benim ilgimi çeken taraf, devrimlerden çok önce, daha 1919'da anadolu'da basılan bu afişteki kadın figürünün özellikleri. kararlı ve keskin bakıyor, sıkmabaş veya çarşaflı, peçeli falan değil, saçları ve kolları görünüyor. bu da kadın bedenini bir tabu, kadını da ikinci sınıf insan olarak gören bazı arap siki yalayıcılarına dert olsun.
 • onun bunun tohumlarina koymus afis...
 • muhtemelen tarihlendirmesi yanlış olan afiştir. hatta bir adım daha atıp şunu diyebilirim; muhtemelen kurtuluş savaşı'nın değil, sonucunun propagandasını yapan afiştir. zira 1919'da ne ismet ne de fevzi paşa kurtuluş savaşı'ndadır. kaldı ki 1919 yılı kurtuluş savaşı'nın mücadele anlamında başlangıcıdır. afişin üzerinde ise halaskaran-ı islam (islam'ın kurtarıcıları) yazmaktadır. halaskar işi başaran kişiye verilen unvandır. işin başındaki birine halaskar denmez. bu afiş, büyük ihtimalle sakarya muharebesi sonrası düzenlenmiş olmalıdır. kahramanların islam'ın kurtarıcısı olarak gösterilmesi de lozan öncesinde hazırlanmış olduğuna delil olabilir.
 • afişteki grup yok olmuş bir ülkeyi birazda olsa ayağa kaldırmış ve bugünkü türkiye sınırlarına getirmiş. fena değil.

  siz ne yaptınız peki dini kullanarak güç sahibi olan kesim. örneğin ortada savaş dahil bile yokken küçük ege adalarını yunanistana peşkeş çektiniz. terör örgütlerine karşı sülayman şah topraklarını koruyamadınız. türkiye tarihinin ilk toprak kayıplarını yunanistan ve ışid'e karşı gösterme başarısında bulunduz. rıza zarrab, muhammer güler, zafer çağlayan gibi hırsızları en vatansever yaptınız. kıllarına dokunmadınız. işte sizin başarınız bunlar, resimdekilerin başarısı da akp öncesi türkiye. zira akp ile beraber küçülmekte olan bir türkiyedeyiz artık

  düşünesene akp de benzer bir poster yapıyor. tepede haşmetlimiz. altında dönek numan ve sülo. sonra kuran ile dalga geçen egemen en dindar olarak duruyor sağ köşede. zafer çağlayan süper bi iş adamı olarak. hemen yanda onun bunun önüne yatan muhammer güler. ve haşmetlinin her emrini yerine getiren erdoğan bayraktar. bonus olarak, 350 milyon dolar eft yapılan melih gökçek'in oğlu osman gökçek. hemen orada türkiye ve iran paralarını dolandıran rıza zarrap türk bayrağı önünde. yunanistanın galip gelmesini gönülden isteyen kadir mısıroğlunuda unutmayın. böyle bir ekiple siz de bir poster hazırlayında onunla iftihar edin bence
 • kurtuluş savaşı'nın kazanılıp yurdun bağımsızlığına kavuşmasına ithafen yapılmış afiştir. gayet de güzel bir afiş olmuştur. bu afişten, o kutsal mücadeleyi "islamiyet bahane edilerek kazanıldı " 'ya indirgeyebilen, işgalci ülkelere mudara ederek onlardan üreyen vatan haini köpekleri de havlatan afiştir aynı zamanda.
  o mücadele ile vatan da, namus da, inanç da kurtarılmıştır. allah mücadele eden herkesten razı, böyle itsoylarına da bela olsun.
 • (bkz: ağlattın ulan)

  görünce gözlerimin dolmasına sebebiyet veren ve atamızın kadınları daha en başında değerli birer birey olarak gördüğünü gösteren afiştir.

  hala kendime gelemedim. atam benim sana laf edenin anasını avradını soyunu sopunu sülalesini s.yim.

  #ekşirezalet
 • dinciler bu afişten kendilerine pay çıkarmasın. kadının elbisesinin kolu kısa ve saçları görünüyor.

  buradaki islam onların pazarladığı değil. bu afişle hiçbir dinciyi cihada çağıramazsın, bugün bile.
 • çürük kafaların ''burdan nasıl mağduriyet çıkarırız,atatürk'ü nasıl boklarız'' çabalarının ürünü olan boş beleş başlıktır.
  hassiktirin efenim ordan.
 • hem atatürk düşmanı kökten dinci sözde islam mücahitlerine hemde atatürk destekçisi olmayı
  anti-islamcılık zannedenlere kapak niteliğini taşır.
  o zamanda siyaset bugünden pek farklı değilmiş. motivasyon yine islamiyet üzerine kurulmuş.
 • halaskâran-ı islam olarak da anılan ve şuradan görülebilecek olan bu afiş, muhtemelen kurtuluş savaşı'nın ilk değil son propaganda afişi. zira bir halaskâran olması için önce bir halâs olması gerekir.
  ayrıca (bkz: kurtardın vatanı oh mustafa kemal)