şükela:  tümü | bugün
  • genel olarak ele alındığında kuru baklagiller her ne kadar dışlanmış olursa olsun, bitkisel besinlerin tohumları olarak tanımlanmaktadır. başlıcaları nohut, fasulye, bezelye, mercimek ve börülcedir. içerikleri esas olarak karbonhidrat ve proteindir. beslenmemizde protein ihtiyacının % 70 kadarı bitkisel kaynaklı besinlerden, bunun da % 19’ u kuru baklagillerden karşılanmaktadır. baklagillerdeki yağlar, genellikle doymamış yağ asidini içerir. soya fasulyesi en yağlı baklagildir. besinde et, yumurta gibi gıdaların bulunmadığı zaman iyi bir protein kaynağıdır. ancak protein kaynağı yumurtaya göre baklagillerdeki protein oranı %40-60 daha düşüktür. baklagiller tahıllar ile karıştırılıp pişirilirse protein oranı yönünden denge sağlanır. kuru baklagillere et ve yumurta katılarak aminoasit örüntüleri de zenginleştirilmiş olur. b vitaminleri, kalsiyum ve demir yönünden zengindir.

    tahılların sap kısımlarında % 7 protein bulunurken kuru baklagillerde % 14 yani bunun iki katı protein bulunmaktadır. kuru baklagillerin sindirilebilme derecesi tahıllardan daha yüksektir. ayrıca kuru baklagiller toprağın azotunu artırarak daha verimli hâle getirir, toprağın bileşimini zenginleştirir
  • neden kuru dendiğini anlamadığım baklagil türü. ıslak baklagil diye bir şey mi var?
    ya da normal baklagillerden farkı nedir?
    bilen biri aydınlatırsa sevinirim.

    radley editi: kuru eki kurutulduğu için geliyormuş. düz mantık yani. kurutulmayan çeşitlerinin önüne kuru sıfatı eklenmiyor. bezelye bitkisinin tohumlarını aldık mesela, bu normal bezelyedir, bezelye denir. sonra aldık bunu kuruttuk güneşte, bu kuru bezelye oluyor. kuru baklagilleri suda çözmeyin diyorlar birde. suda emdirmek besin değerlerini düşürüyormuş galiba ama o su da yemeğe katılırsa bir şey eksilmez deniyor. detaylı bilgi.

hesabın var mı? giriş yap