şükela:  tümü | bugün
 • dokunmayın yanarsınız. şöyle ki kuru buz ya da sanayii tipi buz yakar, tıp diliyle soğuk ısırması denir buna. dört yıl önce sağ elim dondurmacıda kazara bunların konulduğu kutuya girdi, çıktığında irili ufaklı buz parçaları elime yapılmıştı. saniyesinde derim şişti, sonuç yer yer ikinci derece yanık ve sonrasında bir aya uzanan yanık yada tedavisi. sağ elimin taban alçıya alınması da cabası.
 • dokunulduğunda tene donma hissinden çok yanma hissine benzer bir his bırakır.
 • hasbahçe isminde bir yere kahve içmeye gittik kızlarla. sunumda çığır açmışlar, türk kahvesinin yanına bir shot bardağına su, içine de kuru buz koymuşlar, buz suyla reaksiyona girince duman çıkartıyor.
  başka bir bardağa da kahve çekirdeği doldurmuşlar, içine de plastik papatya saplamışlar.
  bir de ayrıca içmek için biraz daha büyükçe bir bardağa içme suyu koymuşlar.

  kahvemi içtim, suyumu içtim, sonra sohbete daldık, buz bu arada erimiş sadece su kalmış.
  susadım, bir sürü de bardak var, kafam karıştı, erimiş kuru buzu içtim normal su sanarak, iğrenç bir tadı var ama üzerinden iki saat geçti ve bana hala birşey olmadıargghhhhölüyuom
  sagdjgfsgd şaka lan şaka.

  edit:

  zelyot diyor ki: "ya amaa buz suyla reaksiyona girdiği için diil, katı co2 o:) ısındıkça karbondioksit gazı havaya karışıo:p
  duman dediğimiz co2 gazı:)"

  yani co2 gazı içmişim.
 • mars'in iki kutbundan birini olusturan madde.
 • atraksiyon yapmak için elde etmenin en kolay yolunun karbondioksiti sıkıştırmak olmadığı madde. mado'ya gidip paket dondurma alıyorsunuz. ne kadar yolunuz olduğunu sorduklarında uzak bir semt adı söylüyorsunuz. voila! bol miktarda kuru buzumuz hazır.
 • sakincali madde. tuvalete sakin atmayin. tuvaletiniz patlayabilir. hatta direk patlar.
 • halloween partilerinin vaz gecilmez aksesuari. sayesinde bütün gece "cadi kazani" kaynar.
 • basınç altındaki sıvı karbondioksitin, aniden atmosferik şartlara getirilmesiyle, karbondioksitin bir kısmı kar şeklini alır. kar şeklindeki karbondioksitin preslerle sıkıştırılmasıyla, çeşitli şekillerde sıvı karbondioksit, yani kuru buz elde edilir. doğal karbondioksit ticari amaçlı birçok sahada kullanılmaktadır. sıvı karbondioksit tankından kuru buz üretim makinesini besleyen sıvı haldeki karbondioksit, makine içinde atmosferik basınçla genleşme sonucu fiziksel dönüşüm geçirerek kurubuz karı oluşturur. oluşan bu kar ekstrüder plaka içinde sıkıştırılarak uygun çapta ve şekilde palet veya tablet şeklinde dönüştürülür.

  kuru buzun sıcaklığı – 79 derecedir. bu düşük ısı nedeniyle gıdaların muhafazası ve servisi gibi birçok alanda kullanılmaktadır.
  kuru buz, normal su buzu gibi çözülerek geride bir su birikintisi veya ıslaklık bırakmaz. katı halden doğrudan gazlaşarak havaya karışır. kuru buz, sağlığa zararlı değildir. günlük hayatta zevkle içtiğimiz gazlı meşrubatların içerisinde bulunmaktadır.
 • ustune bir miktar sivi sabun veya deterjan dokup bolca su koyunca cok guzel kopukler cikaran kati karbondioksit. kopukler de biraz agir ve oyle kolay kolay patlamayan cinsten oluyor, cok eglenceli
 • "kuru buzu eritip elde edilen suyla ıslanmadan banyo yapabileceğinizi biliyor musunuz?"
  vasıf ülkü takvimi, 22 şubat 1989.