• çomarların ithal fasulyeyi yiyeceği türkiye'dir. ben parası neyse verip yerlisini yerim. bana komaz. çomara kor. bana ne. çomar düşünsün. yaşasın yeni türkiye.
  • farkında değilsiniz ama uzun zamandır ithalini yiyiyorsunuz .

sadece fasulyenin mi ?

mercimeğin , nohutun , buğdayın , arpanın , çavdarın ,cevizin , aklınıza gelebilecek neredeyse tüm kuru gıdayı ithal ediyoruz.

gıda mı sadece peki? değil tabi . pamuk ithal ediyoruz . ya bırak pamuğu saman ithal ettik .

tarım ithalatımız 2010 yılında 4,5 mia usd iken 2016 yılında 11 mia usd ye ulaştı .

tarım ihracatımız ile ithalatımız neredeyse başa baş .

dünyada tarım anlamında kendi kendine yeten 7 ülkeden biriydik .

dünya da belki de ziraatçıdan dolaylı yollardan da olsa en fazla vergiyi alan ülkeyiz. tabii ithal ederiz.

sen mazotundan elektriğine vergiyi çak köylüye ama gavurun kuru fasülyesine ithalat vergisini düşür .
  • o çok methiye düzdüğünüz bim'de satılan bakliyatların üzerini okusaydınız , bunun yıllardır yapıldığını görürdünüz. şimdi değişen gümrük vergilerinin sıfırlanması. bakılması gereken bunun kime fayda sağlayacağı, limanda ve gümrükler de beklemekte olan ürünler kimin. yine hokkabazı gösterip, cebimdeki parayı çalıyor birileri
  • anladığım kadarıyla fasulye üretiminde yaşanan darlık ve yüksek fiyat sıkıntısı plaza çalışanlarının tarım işinden elini eteklerini çekmeleri veya hiç bulaşmamaları nedeniyle kaynaklanmış durumda.
  • aracıları egale edememiş, çiftçisine yeterli desteği verememiş kuru fasulye üretimini de sıfırlamayı kafaya koymuş türkiye' dir.

yapacağınız ve yapamadığınız işi s.keyim. onu ithal et bunu ithal et, millet ne üretip ne kazanacak lan it???

ama durmak yok yola devam. basın evete oyu.

not: tabi bir yandan da kim ithal edecek bu fasulyeyi gümrük vergisiz ve ne kadara satacak çok merak ediyorum. fiyatlar düşmezse bilin ki birileri çok güzel kar ediyor.
  • (bkz: atı alan üsküdar'ı geçti)

ve iç piyasa, stokçu goygoyu da başlar.

ya sıkıntı yok tabi aslında da işte...
  • (bkz: fasulye ithal edip inşaat ihraç eden ülke)

ülke olarak varimizı yogumuzu inşaata harcar olduk. tazminatlarımız bile inşaata bağlandı.

kalkmış biri de , yok o ahlaksız bu ahlaksız diye çarpıtma yapmakta. ahlaksızlıkta 15 yıldır iktidarda olanların payı yok yani, bastakiler cok ahlaklı ama bunları seçen halk ahlaksız (!)

madem devlet bir yardım yapıyor, takibini yapacak.
    böyle yapacağına ciddi bir tarım politikası niye getirmedi?
    bunlar gelmeden önce onca fakirliğe rağmen niye bu kadar kötü degildi? kendi kendimize yetebiliyorduk.
    amaç tarımı bitirmek mi acaba?
    geçen bim'den mercimek aldım, kanada menşeili, malum türk mercimeği yok artık raflarda, annem hiç beğenmedi. ben gider köylülerden alırım diyor, artik onları da nerde bulacaksak. yakinda bir avuç türk tahılı da biter bu uygulama ile.

annem erzurum'da yetişen mercimeği, fasulyeyi bir efsane gibi anlatıyor.
    masal kahramanı artık onlar.
  • "türkiye'den başka nerede kuru fasulye yeniyor lan ?!" şeklinde tepki verdirir.
  • arkadaşlar,lütfen ülkemize böyle şeyler demeyiniz.
    devletimiz, biz vatandaşların yurtdışına gidemediğini bildiğinden bize yurtdışı ürünlerini getiriyor.
    lütfen biraz saygı.*
hesabın var mı? giriş yap