şükela:  tümü | bugün
 • ceviz ile birlikte yendiği takdirde, fazlası monitöre kerkinme, kırlentlere sarılma, yastıkları sıvazlama ve bilimum soğuk yiyeceği dilleme gibi erotik aktivitelere neden olan atom. cinsel güç arttırıcı. doğal viagra.

  bi' keresinde yaklaşık 500'er gram yediydim bunlardan. en son amcaoğluna meyilleniyodum evde.

  (bkz: mütemadiyen ibneleşiyorum)

  beklediğim gibi olmadı tabii netice. sert tepki gösterdi zira, homofobik tavırlar sergiledi. gittim kombiye sarıldım o yüzden, odamdaki peteği kucakladım ısıcak ısıcak. derin nefes alarak evde sikilebilecek bir şeyler arayanda şirazeyi kaçırdığımı fark ettim. sevgilim arabayla 45 dakikalık mesafede oturuyor. onu aradım hemen, evdeymiş. koşarak gittim yanına. sebebini bilmiyorum ama arabaya, otobüse, feribota, zepline ihtiyaç duymadım o an. 1 hafta kampa girdik de içimdeki enerji ancak normal seviyeye indi. ben 4 kilo 327 gram verdim bu süre zarfında. sevgilim yürüyemedi 15- 20 gün :((

  hep kuru incir ve ceviz yüzünden oldu bunlar. doğa ana'nın oyununa geldik. yıprandık.
 • bunun bir tatlısı yapılırki o tatlı da öyle bir leziz olurki, yemede yanında yat.
  şöyle ki;
  önce kuru incirler haşlanır (ama çok yumuşamamasına dikkat edilmelidir), sonra sap kısmı açılarak içerisine ceviz (cevizler havanda dövülmelidir) ve toz şekerden oluşan karışım doldurulur. bomba olan bu tatlı dibi bol margarin ile yağlanmış bir borcama yerleştirilir. son olarak incirlerin üzerine dibi yanmasın diye bi miktar süt dökülür. (yaklaşık 1 bardak kadar)

  borcam önce ocak üzerinde altı hafif kaynayana kadar çevirerek beklenir, sonra da yaklaşık 20 dk. orta ateşteki fırına konulur.

  artık kalori bombası hazırdır, *
 • enerji deposu, vitamin ve mineral kaynağı besin. özellikle bağırsak iltihabı olanlara bol bol tüketmeleri tavsiye edilmektedir. çerez niyetine tüketildiği gibi, kuru incirden çok güzel tatlılar hazırlanır ve bazı etli yemeklere çok güzel bir tat katar. bu besin aynı zamanda ilaç niyetine, annelerimiz tarafından bizlere yedirilmektedir, çünkü balgam söktürücüdür ve öksürüğe iyi gelir. hastalıkta vücut direncini de arttırır. ve daha ne faydalar ne faydalar, saymakla bitmez...

  benim gözümde kuru kayısının kardeşidir. ikisi de hem çok faydalıdır, hem de çok lezzetlidir. ama her lezzetli besin için geçerli kuralı hatırlatmak gerekir : fazla yememeli, adabıyla tüketmelidir.
 • tanrının dünyaya "tadı güzel olan hiç birşey sağlıklı değil :((" geyiğini sonlandırmak için gönderdiği mucizevi gıda. ceviz ya da bademle beraber yiyerek, sağlıkla lezzeti çarpıp karesini alabilirsiniz.
 • uzun zamandır arkadaşı kayısı ile tükettiğim harika yiyecek..

  100 gr. yendiğinde, bedenin günlük gereksinimlerinden kalsiyumun %17'si, demir ve magnezyumun %30'u, fosforun %20'si, b1 vitamininin %5'i ve b2 vitamininin %4'ü alınmış olur.

  yararları:
  *içerdiği 'benzaldehit' adlı maddeyle kanserli hücrelerin büyümesini önler, kansere karşı etkili olur.

  *içerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve fosforla kemik ve dişlerin oluşumu ile sağlıklarını garantiler.

  *içerdiği yüksek orandaki liflerle bedene giren kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlar.

  kaynak: bilgelik.com
 • bana gore en lezzetli formuna tahine batirilarak yendiginde ulasilan yemis.

  dipnot: sade tahin. icinde pekmez, seker filan olmayacak; tek tatli incir olacak.
 • o kadar enerjik bir yiyecek ki, 2 tane yiyorsun öğlene kadar tok tutuyor..
 • anneler, uzak bir yere okumaya giderken, hele hele yurtdisiysa, bunu verirler yaniniza. ve/veya kuru kayisi!

  bunlar, zihin acar, kan yapar, sevinc fiskirtir, bagirsak faaliyetini duzenler, vitamin ohooo. biraz yersiniz. sonra bu kendi kendine kurur gider. yemek icin yimisatmak gerekir.
  (bkz: kuru kayisi)
 • çikolatayı çok seven biri olarak, aklımı sürekli meşgul eden "eskiden çikolata yokken insanlar napiyümüş yeaa" sorusunun cevabı. koy içine cevizi, fındıklı fıstıklı herbişeyli çikolataya 10 basar bu nimet.

  kahveli çikolata için ise henüz muadil bir ürün bulamadım, çalışmalarım sürüyor.
 • taze incirin aflatoksin oluşmadan kendi imkanlarınızla kurutmanız zordur fermantosyon ve bozulma oluşur, ağaçta kendisi buruk hale gelip %50-80 su kaybı oluştuktan sonra incir kurdu kelebeklerinin oluşmasına engel olarak kurutulmalıdır. o yüzden güvendiğiniz bir işletmeden almanız daha sağlıklı ve uzun ömürlüdür.

  edit büdüt: sonsuzvarliginhicolmamisyoklugu'nun uyarısı sayesinde aflatoksin'i afrodizyaka yakın bir şekilde yazdığımı gördüm * (bkz: dervişin fikri neyse zikri odur)