şükela:  tümü | bugün
  • "con"la birlikte kıbrıs'ın 2 meşhur türk kahvesi ya da kıbrıs kahvesinden birisidir. 1871 yılında fatih, istanbul'da mehmet efendi tarafından kurulmuş köklü ve önemli bir markadır.

https://tr.wikipedia.org/…kurukahveci_mehmet_efendi
  • yıllardır kahve tüketirim ancak endüstriyel her üründe bir bit yeniği aramama rağmen kahvenin genlerimize işlemiş alışkanlıkları nedeniyle şimdiye kadar hiç araştırma gereği hissetmemiştim.

aldığım taze, doyurucu ve gerçek bilgiyi hemen paylaşmak isterim.

öncelikle çekilmiş olarak sunulan tüm kahvelerin kimya enüstrisi tarafından yağlarının % 85 oranında alındığını öğrendim. bu işlemden sonra kalan ürüne kuru kahve deniyor :)

durum böyle olunca aslında kimya endüstrisi kahvenin yağını kozmetik ve gıda alanında kullanmak için sömürüyor. geri kana posa ise kahve olarak sofralarımza geliyor. işte tam da bu nedenle kendi çektirdiğiniz taze kahve pek bir güzel...

tabi mehmet efendi olayı saklamamış yazmış.
    ama benim gibi yeni öğrenenler için bu bilgiyi paylaşmak istedim.

eğer kahveye dair bir alışkanlığınız ve yavaşta olsa artan bir damak zevkiniz varsa, çekirdekten kahve çekin çektirin ve öyle tüketin.
  • türk kahvesi, şayet taze çektirdiyseniz tat olarak leziz ve muazzam kokan;
    ancak hem kötü tadı, hem ambalajından ötürü filtre kahve ve espresso işinden derhal elini ayağını çekmesi gereken yerli kahve üreticisi.

lütfen en iyi yaptığınız işi yapın, lütfen.
  • az önce filtre kahvesini alıp denediğim ve pek hoşuma giden kahveci. lezzet olarak güzel ve içimi yumuşak. tabi ki bi starbucks sumatra tadı yok fakat içilebilirlik olarak 10 üzerinden 8 puanı net var.

fiyat olarak da starbucks filtre kahveleri ile yarı yarıya fark var. 250 gramlık pakedi 12 liraya aldım az önce. starbucks sumatra'yı 27 liradan satıyor. benim gibi günde 4-5 bardak kahve içen kişiler için gayet ideal olduğunu düşünüyorum.