şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir çeşit öksürmek. ancak boğurmek* ya da benzeri durumlarla karşılaşılmadan, balgamsız ve sürekli kesik kesik öksürmek. boğazda gıcık varmış gibi olup aslında kupkuru olması durumu.
 • bazen insanı öyle feci bi krize sokar ki bu mesele, konuşmak için ağzınızı her açtığınızda böğürürsünüz, boğazınız fena halde tahriş olur*. konuşmadığınız sürece konuşabilirsiniz.
 • burundan nefes almayı engelleyen burun tıkanıklığı, septum deviasyonu , enfeksiyon gibi durumlarda ağızdan nefes alma sonucu içeri giren hava burundan geçtiği andaki gibi ısıtılıp nemlendirilemediğinden kuru ve soğuk havanın boğazı tahriş etmesi sonucu oluşan öksürük. kurtulmak için öncelikle tekrar burundan nefes alınmasını sağlamak gerekir. burun açıcı serum fizyolojik içeren damlalar kullanılabilir. çok sıcak çok soğuk olmamak kaydıyla bol sıvı tüketilmesi tavsiye edilir, böylece hidrasyonla boğaz yumuşatılır. alınacak bir önlem de solunan havanın nemlendirilmesi amacıyla kalorifer ya da soba gibi ısıtıcıların üzerine bir tas su koymaktır. özellikle gece uyunan odada bir ısıtıcı varsa bu daha önem arzeder, çünkü belirtilen sebepler yüzünden uykuda ağızdan nefes alıp verme daha çok gerçekleşir.
 • insanin cigerlerinin agzina geldigi hissini uyandiran islak oksurue gore daha iyi sayilabilecek, sukur edilebilecek oksuruk turu.
 • genelde islak balgamli oksurukten sonra olur. yani oksuruk sokturuldukten sonraki asama... bogaz gidiklaniyormus surekli orda bir sey varmis da atilamiyormus hissi verir. bazen cok uzun surer oeeh be olcem dedirtir. gece ayaktayken daha az yatinca kriz seklinde gelir engelleyemezsiniz, uyutmaz. bogazin ve yaninizda uyuyan insanin da agzina sicar. surup murup fayda etmez buna.
 • bir çeşit enerji boşalımı.
  bir çeşit bir garip bir mazoşistçe haz.
  ciğerlerimin içimi yırtarcasına fırlama isteği.
  hele etrafımda kimsecikler de yoksa..
 • aynı odayı paylaştığınız insanı, yeter beeeeeah diyip başka eve yollamaya kadar gidebilecek bir kriz haline gelebilir. hatta uzun yola giderken babanız arabaya almaz veya yarı yolda indirir. halbuki sizin bir suçunuz yoktur. kahpe öksürük ciğerlerinizi kustururcasına esir almıştır sizi. bazen "sökiyim atıyım ciğerlerimi" dersiniz. eğer hasta olan kişi cok sevdiğiniz birisi ise, hoşgörü gösterip '' tanrım o öksürüğü bana geçir, o rahat etsin'' dersiniz. içiniz acır
  .
 • alternatif anında kurtulma yolu, bir miktar toz zencefil ve bal karıştırılıp yenilmesidir.**
  (bkz: olmaya devlet cihanda bir nefes sihhat gibi)
 • son dönemin moda hastalığı domuz gribi belirtisi, dikkatli olmak lazım...